Bütçede en büyük pay yine yol ve ulaşımın

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, 2019 yılı için 47 milyon TL olarak öngördükleri Özel İdare bütçesinde bu yıl yine en büyük payın yol ve ulaşıma ayrılacağını, eğitim yatırımları için de bütçenin yaklaşık olarak yüzde 20’sinin kullanılacağını söyledi.
Bu haber 2018-10-01 16:38:22 eklenmiş ve 508 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

2018 yılı bütçesinin gerçekleşme oranının yüzde 97 civarında olmasını beklediklerini ifade eden Dursun, 2019’daki bir diğer önceliklerinin ise turizm ve spor olacağını kaydetti.

 

Bütçe 5 yılda 19 milyon TL arttı

İl Genel Meclisi Başkanı ile 2018 bütçesinin gerçekleşme yüzdesi ve Kasım ayında görüşmeleri başlayacak olan 2019 bütçesine ilişkin görüştük. 2014 yılında 6. Dönem Meclisi geldiğinde 28 milyon 600 bin olan bir bütçe devraldıklarını anımsatan Dursun, 2015 yılında bu bütçeyi 30 milyona çıkarttıklarını söyledi.  Bir sonraki yıla ilişkin bütçe tekliflerini tahmini olarak hazırladıklarını belirtip bunun zorluğuna dikkat çeken Dursun, “Yılsonunda tutturmamız gereken bir rakam verdik 30 milyon TL olarak ve yüzde 98 gibi yüksek bir gerçekleşme oranını tutturduk. 2016 yılında ise 34 milyonluk bütçe yaptık ki bu da yüzde 95 oranında gerçekleşti” dedi.

Dursun, 2017 yılındaki 39 milyonluk bütçe öngörülerinin 1 milyon fazla verdiğini anımsatırken, 2018 yılındaki Özel İdare bütçesinin 43 milyon 600 bin olarak belirlendiğini bunun da yıl sonu itibariyle yüzde 97 oranında gerçekleşmiş olacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Dursun sözlerini şöyle sürdürdü:

47 milyonluk bütçe görüşmeleri 20 gün sürecek

 

“2019 yılında da bütçemizi 47 milyon olarak Kasım Ayında Meclis’e getireceğiz. 47 milyon olarak İl Encümeni’nden geçti. Meclis’te de bunu değiştirmeyiz. 47 milyon alt kalemlerini de 20 gün sürecek olan Kasım ayı toplantılarında Çalışma ve Yatırım Programını hazırlayacağız.

 

Hedef; standartları yüksek yollar

 

2 bin kilometrelik yol ağında biz, 2005’ten bu yana 5302 sayılı kanun çıktıktan sonra çok önemli mesafeler aldık. Bütün kaynakların her zaman en büyüğü yol ve ulaşıma gitti. Şimdi yüzde 23’lerden devraldığımız yol envanterini yüzde 85’lere ulaştırdık. Yani Köy Hizmetleri döneminde bin 600 kilometrelik yol ağında yapılan yüzde 23’lük asfaltlama oranını biz yüzde 13 yılda yüzde 85’e çıkardık. Biz asfalt çalışmalarıyla yetinmiyoruz, kendimizi yenileyerek standartları yüksek yollar yapıyoruz. Grup yolları başta olmak üzere köylerimizde standartları yüksek yollar yapmaya devam edeceğiz. Yine 2019 yılında da en büyük pay yol ve ulaşıma gidecektir.

 

Bütçenin yüzde 20’si eğitime

 

Kanun ödeneklerimizin yüzde 20’sine ayırmamız konusunda bizi zorunlu kılıyor. Bu nedenle 2019 yılı bütçesinde de 47 milyonun yüzde 20’sini otomatik olarak eğitim yatırımlarına ayıracağız. Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle daha görüşmedik ama kapalı spor salonları olur, yeni okullar olur, okul onarımları olur, okullarımızın bahçesine sentetik oyun sahaları olur, okullarımızda yapılması gereken ne varsa bunları da 2019 yılı bütçemizle yapmaya çalışacağız.

 

İkinci öncelik turizm ve spora

 

Yol ve ulaşım ile eğitimden sonraki önceliğimiz de turizm ve spor. 2016- 2017 yılında Amasra Futbol Sahası, Tribün ve Soyunma Odalarıyla ilgili bir projemiz vardı bunu yapamamıştık ama şimdi bunu da programlarımıza koyacağız. Amasra’ya da Kozcağız’dan daha modern bir spor tesisini de kazandırmış olacağız. Bu projeyi önemsiyoruz. Bazı köylerimizde de semt sahaları yapmayı düşünüyoruz.

Dolu dolu geçecek olan 2019 yılında hem de imar planlarını devam ettireceğiz.” 

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Genel Meclisi Bartın Özel İdaresi Kenan Dursun
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım