Bu eğitimler iş garantili!

Bartın’da faaliyet gösteren ya da ilimize yatırım yapmak isteyen ayakkabı sektöründeki firmaların nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak, bunu yaparken de istihdamı arttırmayı amaçlayan proje kapsamında hayata geçirilen Saya Eğitim Merkezi’nde iş garantili 5. dönem eğitimleri başladı.
Bu haber 2020-02-19 09:18:37 eklenmiş ve 404 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

İlimizde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Ayakkabıcılar ve Sayacılar Derneği öncülüğünde, toplamda 9 kurum iştiraki ile sayacı sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için faaliyete alınan Saya Eğitim Merkezi’nde iş garantili eğitimlerin 5.’si başladı.

 

 

Şimdiye kadar 90 kursiyer mezun oldu

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Şiremirtabaklar köyünde bulunan İlkokul binasının tahsis edildiği projede bugüne kadar 90 kursiyer mezun olurken kursiyerin yüzde 85’ine yakını iş sahibi oldu. Ayakkabı sektöründe ilimizde faaliyet gösteren ya da Bartın’da bu alanda yatırım yapmak isteyen firmaların nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak olan projede eğitim alacak olan kursiyerlerin maaş ve sigorta primleri de kurs süresince İŞKUR tarafından ödeniyor.

Beşincisi düzenlenen Kursta toplamda 18 kursiyer eğitim alacak. Kursiyerler eğitimlerin ardından Bartın’da faaliyet gösteren firmalarda işe başlayacak.

 

 

Balık: “Daha çok nitelikli eleman yetiştirmeliyiz”

 

Bartın TSO Başkanı Halil Balık, verilen eğitimlerin sonunda kursiyerlerin sayacılık sektöründe nitelikli ara elemen ihtiyacını karşılayacaklarını belirtirken, aslında sadece saya sektöründe değil daha birçok sektörde ara elaman ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Balık, “Bu tür nitelikli elemanların toplumda ve iş hayatlarında belirleyici yerlere sahip olması işveren ve işçi için çok önemlidir. Aldıkları eğitimlerin ardından nitelikli elemen olarak bir işe başladıklarında, hem iş kaybının hem de zaman kaybının önüne geçilmiş oluyor. İstihdama ve ekonomimize destek olmak için bu tür eğitimlere daha çok ağırlık vermeliyiz, daha çok nitelikli eleman yetiştirmeliyiz” dedi.

 

Sandıkçı: “Yatırımcılar sırada”

 

Bartın Ayakkabıcılar ve Sayacılar Derneği Başkanı Necati Sandıkçı, da 3 yıl önce Derneği kurunca ilimizde ayakkabıcılık ve sayacılık sektörünün gelişmekte olduğunu ancak nitelikli eleman temini noktasında sıkıntı olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Bu kapsamda BAKKA öncülüğünde Bartın TSO ile birlikte bir eğitim merkezi oluşturduklarını anımsatan Sandıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şu ana kadar 90 kursiyerimizi mezun ettik ve yüzde 85’ine yakını iş sahibi oldu. Beşincisini düzenlediğimiz kurs programımızda şu anda 18 kursiyerimiz var. Kursiyerlerimiz iş garantili eğitim alıyorlar. 3 ay sonra kurs bittikten sonra firmalarımızda istihdama katılacaklar. Projemizin devamında kurslarımızı devam ettirmek istiyoruz. Bartın’da ayakkabıcılık sektöründe bine yakın istihdamımız var. Dışarıdan yatırım amaçlı gelmek isteyen girişimcilerimize de yeni sanayi sitesi oluşturma hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

 

 

Arslan: “İstihdamı artırmaya çalışıyoruz”

 

Eğitimler ile ilgili bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan ise, Kurum olarak amaçlarının Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Bartın’da da istihdamı artırmak olduğunu söyledi. Bunun için pek çok yöntem geliştirildiğini bunlardan birinin de “iş gücü yetiştirme kursları” olduğunu kaydeden Arslan, “Bartın’da ayakkabıcılık sektörünün önemli bir kalifiye eleman ihtiyacı vardı. Bu anlamda burada yapılan çalışma Ticaret ve Sanayi Odasının önderliğinde uygulanan proje içerisinde kurumumuzda yer aldı. Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü olarak bu müessesede şu ana kadar istihdam garantili 4 tane kurs düzenledik ve 90 kursiyerimizi mezun ettik. Kursu başarı ile bitiren kursiyerlerimiz saya sektöründe istihdam ediliyorlar. Kursiyerlerin sigorta ve maaşları kurumumuz tarafından ödenmekte. Kursu bitirince de işyerlerinin kendi imkanları doğrultusunda ücretlendirilecekler. Biz istihdam garantisi devam ettiği müddetçe kurum olarak desteğimizi vererek istihdamı artırmayı planlıyoruz. Sektöründe önemli ölçüde açığı var. Hem bu ihtiyacı karşılayacağız, hem de işsiz ya da mesleğini değiştirmek isteyen insanlarımızı bilgilendirerek istihdama katacağız. Beşinci kursun başarılı olmasını canı gönülden istiyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO BAKKA İŞKUR Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Bartın Ayakkabıcılar ve Sayacılar Derneği Halil Balık Adnan Arslan Necati Sandıkçı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi