Esnaf, mali barış bekliyor

Bartın Esnaf Odaları Başkanı Sinan Amasralı, esnafın geçmiş dönemlerde çıkarılan borç yapılandırmalarına rağmen hala borç yükü altında ezildiğine dikkat çekerken, “Esnaf ve sanatkarlarımız ile devletimizin mali yönden barışma zamanı geldi” dedi. Amasralı, mali barışın devletin vergi gelirlerinin artması açısından da olumlu olacağını savundu.
Bu haber 2020-02-19 09:14:12 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Uzunca bir süredir devam eden ekonomideki durgunluğun, zaten geçmişten gelen borç yükü altında ezilen esnaf ve sanatkarın sırtındaki yükü daha da arttırdığına dikkat çeken Amasralı, sözkonusu borç yükünün ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu. Hükümetin yeni vergiler getirmek yerine vergi barışı başlatarak bütçesini sağlamlaştırması gerektiğini savunan Bartın Esnaf Odaları Başkanı Sinan Amasralı, özetle şu görüşleri dile getirdi:


“Esnaf da devlette kazanır”

 

“Geçmişin yükleri esnaf ve sanatkarlarımızın omuzundan kaldırılmalı. Kazan kazan mantığı ile hareket edilerek esnafın geçmiş dönemdeki borçlarının yarısının tek seferde ödenmesi şartıyla kalan yarısı silinmeli. Böylelikle hem esnafın geçmiş borçlarından kurtulması hem de devletin kasasına sıcak para girmesi sağlanmalı.

 

 

“Düzenleme SGK borçlarını da kapsamalı”

 

Her ne kadar adı Vergi Barışı olsa da yapılacak düzenleme SGK borçlarını da kapsamalı. SGK borçları, esnaf için vergi borçlarından daha büyük bir sorun. Çünkü esnaf SGK’ya borcunu ödeyemediği zaman hem kendisi ve ailesi sağlık hizmeti alamıyor hem de emekli olamıyor. Borcunu ödediği zaman da almadığı sağlık hizmetinin parasını ödüyor. Son yıllarda borcu olan esnafın sağlık hizmetinden yararlanması için geçici düzenlemeler yapılsa da bu düzenlemeler ilaç alımını kapsamadığı için hasta olan esnafa teşhis konsa da tedavi olamıyor. Bu nedenle esnafın geçmiş borçlarından kurtulmasını sağlamak bu kritik dönemde çok önemli bir hale geldi. Vergilerde olduğu gibi SGK borçlarının da yarısının peşin ödenmesi şartıyla kalan borcun silinmesi yönünde düzenleme yapılmalıdır.

 

“Sicil affı şart”

 

Vergi barışı sayesinde çok sayıda esnafımız sırtındaki kamburdan bir an önce kurtulmak için borcunun yarısını peşin ödeme yoluna gidecektir. Bunun için gerekirse bankadan kredi bile çekmeyi göze alacak olan esnafın önünde bir başka sorun karşımıza çıkacak, bu da kara liste sorunu. Esnafın finansa erişimini kolaylaştırarak borçlarından kurtulabilmesi için tüm bankaların uymakta zorunlu olduğu etkin bir sicil affı çıkarılmalıdır.”

ETİKETLER : Bartın mali barış Sinan Amasralı Bartın Esnaf Odaları SGK vergi barışı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi