KİM BU SİYASETÇİLER?

Bartın’da bir siyasetçinin, kendine ait bir mülkü çok yüksek bedellerle kiraya verdiği, ancak devlete ödemesi gereken gerçek vergiyi ödememek için kira bedellerini düşük gösterdiği yönündeki iddia kamuoyunda geniş tepkilere neden oldu.
Bu haber 2020-02-18 21:14:08 eklenmiş ve 1501 kez görüntülenmiştir.


 

Bartın’da son yıllarda önemli sorunların arasında gösterilenlerden biri, özel mülklerin çok yüksek bedellerle kiraya verilmesine karşın, devlete bu rakamlar üzerinden değil de daha düşük gösterilen rakamlar üzerinden vergi ödenmesi sorunu. Çünkü bundan hem kiracı hem de devlet zarar görüyor. Kemerköprü Caddesi’nden Şadırvan Caddesi’ne, Hükümet Caddesi’nden Yukarı Çarşı’ya kadar olan güzergahtaki işyerlerinin yüksek bedellerle kiraya verilmesi ancak devlete vergi vermemek adına gerçek bedellerin gösterilmemesi büyük tepki çekiyor. Üstelik bu şikayetlerin odak noktasında ilimizdeki bir siyasi partide yıllardır ön saflarda bulunan bir ismin yer alması da konuya ilişkin soru işaretlerini ve tepkinin boyutunu artırıyor. 


En küçük dükkanın kirası 5 bin lira


Bilindiği üzere Bartın’da bu belirtilen caddelerdeki yüksek kira bedelleri, bu işyerlerini kiralayanların en büyük gider kalemini oluşturuyor. Kemerköprü ile Yukarı Çarşı arasında kalan Şadırvan, Hükümet Caddesi, Hamam Sokak, Piryamcılar Caddesi, Hükümet Caddesi’nin ara ve arka sokakları ile bu bölgelere yakın alanlardaki yüksek kiralar dikkat çekiyor. Metrekaresi küçük olmasına rağmen en küçük dükkanların aylık 3-5 bin liradan kiraya verildiğini söyleniyor. Ayrıca metrekaresi daha büyük olan işyerlerinin kira bedellerinin 30, hatta 40 bin TL gibi astronomik rakamlara kadar çıktığı da biliniyor. 


Vergi kaçırılıyor


Ancak pek çok mal sahibinin, kira bedelleri bu denli yüksek olmasına karşın sırf devlete daha düşük vergi ödemek için kiraları düşük gösterdiği öne sürülüyor. Örneğin; aylık 35 bin liraya kiraya verilen bir işyeri, aylık 3 bin lira civarında kontrat yapılarak devlete bildiriliyor. Hal böyle olunca da vergi kaçırılmış oluyor. Üstelik bu durum sadece o yüksek kiraları ödeyenleri değil, diğer esnafları da olumsuz etkiliyor. Çünkü sözkonusu yerlerde dükkan kiralamak isteyen yeni girişimcilere o yüksek kiralar emsal gösteriliyor. Her ne kadar Bartın’ın en işlek caddelerinde dükkan tutsalar da o yüksek yüksek kiraları ödemek zorunda kalan esnaflar, açıktan açığa olmasa da mal sahiplerinin bu tutumundan ve devletten vergi kaçırılmasından duydukları rahatsızlığı zaman zaman çeşitli ortamlarda dile getiriyorlar. 


Dudak uçurtan hava paraları…


Aslında sorun sadece kiralar ile de sınırlı değil. Bartın’ın en işlek caddelerinde yüksek kiranın dışında zaman zaman dudak uçurtan seviyelere kadar çıkan “hava parası” da esnafın önemli bir sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bir esnaf işlek caddede yüksek fiyata işyerini kiralarken, bunun yanında 100 ila 300 bin lira arasında değişen hava parası ödemek zorunda kalabiliyor. Yüksek kira ve hava parası ticarete yeni atılmış bir esnafın belini büken iki unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu ağır yüklerin altından kalkabilmek adına, ileride para kazanmak ümidiyle bankalardan kredi çeken esnaf, çoğu zaman yan yanlış tercihinin ya da ticaretteki olumsuz dalgalanmaların etkisiyle batağa doğru sürüklenebiliyor. 


Bu ne perhiz?


Üstelik haberimizde dikkat çekmeye çalıştığımız yüksek kira bedelleri ile ilgili sorunun odak noktasındaki isimlerden birinin de Bartın’ın önde gelen siyasetçilerin biri olması bu kişilere duyulan tepkinin daha da artmasına neden oluyor. İlimizde önemli bir siyasi partinin içinde yer alan kişi ya da kişilerin bu caddelerdeki işyerlerini yüksek bedellerle kiraya verdiği biliniyor. Siyasi kimliği ile öne çıkan bir ismin bu işlerin içinde olması ve devletten vergi kaçırması hem siyasete ve siyasetçilere olan güveni azaltıyor hem de herkesi güven noktasında kara kara düşündürüyor. Tepkilerin en anlamlısı ise “Hem siyasetçi olacaksın, ‘Devletimin ve milletimin her zaman yanındayım’ mesajı vereceksin, bir yandan da kalkıp devletten vergi kaçıracaksın... Hem vatan millet diyeceksin, hem de tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyeceksin… Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diye sorarlar adama’ şeklinde oldu.


Vergi dairesi göreve


Bartın’da ticaretin içinde olsun olmasın vatanını, milletini ve devletini seven herkesin ortak bir talebi var. O da, Bartın’ın neresinde olursa olsun ama öncelikli olarak Kemerköprü’den Yukarı Çarşı’ya kadar olan güzergah üzerinde aslında yüksek kira getirisine sahip olan ancak düşük kira kontratları ile devletin vergi gelirinin düşük olmasına sebebiyet veren kişilerin tespit edilerek, bunlara gerekli cezaların verilmesi. Bunun için de Bartınlılar, başta Bartın Vergi Dairesi Müdürlüğü olmak üzere tüm kurumlar ile gerçekten devletine bağlı siyasetçileri kişi ve parti ayrımı yapmaksızın görevlerini yerine getirmeye çağırıyorlar. Vatandaşlar, ciddi mağduriyetlere neden olan astronomik hava parası konusuna da bir çözüm bulunması için yetkililerin yardım ve kararlı mücadelelerini bekliyorlar.

ETİKETLER : Bartın Hükümet Caddesi Şadırvan Caddesi dükkan kirası vergi dairesi kira geliri vergisi hava parası
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi