Bartın Taş Sacı ekonomiye kazandırılacak

Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, üretimi ilimizde gerçekleştirilen Bartın Taş Sacı ile ilgili coğrafi işaret başvurusunda bulunduklarını, amaçlarının bu değeri Bartın ve Türkiye ekonomisine kazandırmak olduğunu söyledi.
Bu haber 2020-02-18 14:54:46 eklenmiş ve 696 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nca (TSO) oda üyelerinin sektörel ve uygulamadaki sorunlarının çözümlerine yönelik düzenlenen Meslek Komiteleri toplantıları, devam ediyor.

TSO Yönetimi ve komite temsilcileri arasında köprüler kuran toplantılara Şubat ayında katılım yoğun oldu. Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter Ahmet İncekara’nın da hazır bulunduğu toplantılarda üyelerin yaşadıkları tüm sorunlar ve geleceğe yönelik planlamalar ele alındı. Toplantılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan TSO Başkanı Balık, üretimi ilimizde gerçekleştirilen Bartın Taş Sacı ile ilgili coğrafi işaret başvurusunda bulunduklarını, amaçlarının bu değeri Bartın ve Türkiye ekonomisine kazandırmak olduğunu söyledi. Balık, konuya ilişkin şunları kaydetti:

 

 

EMITT Fuarı’nda tanıtıldı


“Geçtiğimiz ay İstanbul’da yapılan EMİTT Turizm Fuarı vardı. 4 gün sürdü ve orada bir dizi çalışmalarımız, girişimlerimiz oldu. Bartın’ın taş saçını orada tanıtmaya çalıştık. Daha önceki süreçte taş saçıyla ilgili patent ve coğrafi işaret başvurusunda bulunmuştuk. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden (MTA) bu taş saçının analizini yaptırdık. Sağlığa zararlı hiçbir durum söz konusu değil. Volkanik, ağırlıklı olarak kil ve camdan oluşan bir madde. Taban taşları 400 dereceye kadar dayanıklılık sağlarken taç saçının ise 800 derecenin üstünde dayanıklılığa sahip olduğu biliniyor. Bunun mukavemet denemesini de gerçekleştireceğiz. Sonrasında bu ürünün tanıtımı başta olmak üzere sanayileştirmek ve memleketimiz ekonomisine kazandırma noktasında girişimlerde bulunacağız.”

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO Halil Balık Meslek Komite toplantıları Bartın Taş Sacı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi