“Temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 1 olmalı”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, üretici, tüketici ve esnafın rahatlaması için temel gıda ürünleri için KDV oranın yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini savundu. Toptan ve perakende satışlarda tek bir KDV oranının geçerli olması gerektiğini diye getiren Özkan, “KDV’nin düşürülmesi tüm kesimlere rahat nefes aldırır. Fiyatlar düşerse vatandaşın alım gücü artar, piyasa canlanır” dedi.
Bu haber 2020-02-11 10:15:38 eklenmiş ve 844 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özkan, sofralarımızdan eksik etmediğimiz temel gıda ürünlerindeki KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini savundu. Bu konuda atılacak adımın, üreticiden tüketiciye, sanayiciden esnafımıza kadar tüm kesimleri büyük oranda rahatlatacağını dile getiren Özkan, “KDV oranı aşağı çekilip maliyetlerin azaltılması fiyatları düşürürken enflasyon da düşüşe geçer. Başta dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın alım gücü yükselir” dedi. Özkan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Her zamankinden çok ihtiyaç var”

 

“Temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesiyle özellikle dar gelirli vatandaşlarımız rahat bir nefes alacaktır. Türk mutfağında sofralardan eksik olmayan patates, soğan, domates gibi temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesi dar gelirli vatandaşlarımız başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini rahatlatır. Temel gıda ürünlerinin fiyatı düştüğünde tüketicilerin yanı sıra üretici konumundaki çiftçiler, sanayiciler ve perakendeci olan esnafımız da rahat bir nefes alır. Özellikle enflasyonla mücadele ettiğimiz dönemlerde temel gıda ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç var.

 

Devletin vergi geliri artar

 

Gıdadaki KDV´nin düşürülmesi aynı zamanda enflasyonla mücadeleye de destek olur. KDV’nin düşürülmesi devleti zarara uğratmaz, aksine vergi gelirlerini artırır.

 

Mağduriyetlerin önlenmesi için…

 

KDV oranının düşürülmesine ek olarak gıda ürünlerindeki toptan ve perakende satışta tek bir KDV oranının uygulanması gerekir. Gıda ürünlerinin birçoğunda toptan alınırken yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 KDV oranı uygulanıyor. Bu uygulama, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Toptan alımda daha düşük oranda KDV ödeyen perakendeci esnafımız, lokanta, kafeterya gibi yerleri işletenler, üzerlerinde kalan KDV yükünden dolayı hem kayıt dışı satışa yönlendiriliyor hem de KDV iadelerinde birçok sorun yaşıyor. Hem gıda ürünlerinin fiyatlarının ucuzlaması hem de KDV uygulamalarındaki sorunların ortadan kalkması için gıdada tek KDV oranı uygulanmalı. Hem toptan satışta hem de perakende satışta KDV oranı yüzde 1 olmalı.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan KDV Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi