Esnaf da kıdem tazminatı istiyor!

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, iflas eden tüccar veya iş yerini kapatan esnafa işsizlik maaşı ödenmesi amacıyla kurulan “Esnaf Ahilik Sandığı”nda erteleme ve köklü değişiklik yapılacak olmasının sevindirici olduğunu belirtirken, esnaf ve sanatkarları sevindireceğini söyledi. Ahilik Fonu’nun yapısında değişiklik yapılması gerektiğini savunan Özkan, “Ahilik Fonu’ndan esnafa kıdem tazminatı da ödenmeli” dedi.
Bu haber 2020-01-24 09:18:08 eklenmiş ve 706 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Özkan, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Ahilik sandığına prim toplama uygulamasının, önümüzdeki günlerde TBMM'ye gelecek torba yasa teklifinin ertelendiğini anımsatırken, bu konuda köklü değişikliğe gidilecek olmasını esnaf ve sanatkarlar adına sevindirici bir gelişme olarak nitelendirdi.

 

“Erteleme rahatlatır”

 

2017 yılında kabul edilen düzenlemenin esnaf ve sanatkarın istediği gibi çıkmadığını anımsatan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, şunları söyledi:
“Ahilik Sandığı'na prim toplanmasına ilişkin erteleme ve köklü değişiklik yapılmasına dair yeni düzenlemeye Konfederasyon olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız. Çünkü bu fonu isterken amacımız esnaflar arasındaki dayanışmayı sağlamaktı. Ancak bizim önerdiğimiz sistem ile uygulamaya konulan sistem arasında çok büyük fark var.

 

“Sandık bu haliyle esnafa fayda sağlamaz”

 

Bizim de oda olarak bağlı olduğumuz Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), fona esnaftan sadece yüzde 1 prim kesilmesini, devletin de yüzde 2 katkı sağlamasını, esnaftan kesilecek primin de asgari ücretin yüzde 1'i ile sınırlandırılmasını istedi. Şu an ki sandık sadece işsizlik durumunda 6 aydan 10 aya kadar işsizlik maaşı ödenmesini öngörüyor. Oysa bizim önerimiz, sandıkta biriken paranın, bir nevi işçilerin kıdem tazminatı gibi emekli olan herkese ödenmesi yönünde. Bu haliyle sandık esnafa fayda sağlamaz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Barış Özkan Ahilik Fonu kıdem tazminatı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi