Üretici ve ithalatçılar ödeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plastik poşet uygulamasının ardından bir uygulamayı daha 1 Ocak 2020 itibariyle hayata geçirdi. Ama söz konusu uygulama bu kez tüketiciyi değil, üretici firmaları ilgilendiriyor. Buna göre; bundan sonra depozitolu olmayan ambalajlı ürünler için üretici ve ithalatçılardan "Geri Kazanım Katılım Payı" adı altında bir bedel alınacak. Kağıt, karton, cam, plastik ambalajlarından ağırlıklarına ve uzunluklarına göre katılım payı alınmasını öngören uygulama ile üretici firmaların depozito uygulamasına yönelmesi, geri dönüşümün ivme kazanması bekleniyor.
Bu haber 2020-01-23 15:30:12 eklenmiş ve 1312 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

 

Yönetmelikle düzenlendi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik”, 31 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’nin 4. mükerrer sayısından yayımlandı. Yönetmelik ile 9 Ağustos 1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarının belirlenmesine, beyan edilmesine, tahsilatına ve izlenmesine, kanunun ek-1 sayılı listesindeki ürünlerden, plastik poşetler için satış noktalarınca, diğer ürünler için piyasaya süren ithalatçılarca uyulacak hükümlere ilişkin idari ve teknik usul ve esaslar belirlendi.

 

Özcan, yönetmelik ile ilgili bilgi verid

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, söz konusu yönetmeliğe ilişkin açıklamada bulundu. 2005 yılından beri yürürlükte olan uygulamada; piyasaya süren işletmelerce doğrudan veya temsilcileri aracılığı ile yapılan katılım payı uygulamalarının, Çevre Kanunu Değişikliği ile Bakanlık uhdesinde yürütülecek ‘geri kazanım katılım payı’ uygulaması olarak değiştirildiğini belirten Özcan, şunları söyledi:

 

 

“Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık 2018 tarihli ve 30621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Çevre Kanunu’na eklenen geri kazanım katılım payı başlıklı Ek Madde 11’de ‘Yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya süren ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilir…’ hükmü yer almaktadır.

Anılan hüküm gereğince Bakanlığımızca hazırlanan Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik, 31 Aralık 2019 tarihli ve 30995 (4. Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu Yönetmelikte Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden (plastik poşet, lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, ilaç, elektrikli ve elektronik eşya ile içecek ambalajı dâhil tüm ambalajlar) poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden ithalatçılardan tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarının belirlenmesi ve bu payların beyan edilmesine, tahsilatına ve izlenmesine yönelik esaslar belirlenmiştir.

Ambalaj atıkları ile bazı özel atık grubunda yer alan atıkların yönetiminde bu atıklara esas ürünleri üreten, piyasaya süren işletmelerin Çevre Mevzuatı uyarınca ‘Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu’ ilkesi kapsamında finansal sorumlulukları 2005 yılından beri mevcuttur. Bu işletmelerce piyasaya sürülen ambalajlar ve diğer ürünler için (piller, aküler, elektrikli ve elektronik eşyalar, madeni yağlar gibi) atık yönetimi maliyetlerine katılım payları ödenmektedir. Bu katılım paylarının toplanması ve kullanımı 2020 yılına kadar yukarıda anılan ürünleri üreten, piyasaya süren işletmelerce oluşturulan birlik kuruluşlarca gerçekleştirilmiştir.

 

Öncelikli hedef geri kazanım oranını yüzde 35’e çıkarmak

 

2005 yılından beri yürürlükte olan bu uygulamada; piyasaya süren işletmelerce doğrudan veya temsilcileri aracılığı ile yapılan katılım payı uygulamaları, Çevre Kanunu Değişikliği ile Bakanlığımız uhdesinde yürütülecek ‘geri kazanım katılım payı’ uygulaması olarak değiştirilmiştir. Bu doğrultuda; 10 Aralık 2018 tarihinde Çevre Kanunu’nda yapılan değişiklik ile yürürlüğe giren geri kazanım katılım payı tahsili uygulaması yeni bir uygulama olmayıp, vatandaşlara doğrudan bir mali yük getirmeyecektir. 2005 yılından beri var olan bu ücretlerin artık Bakanlığımız koordinasyonunda toplanarak kullanılmasını sağlayacak bir uygulama değişikliğidir.

Hali hazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranının 2023 yılında yüzde 35’e çıkarılması Bakanlığımızın öncelikli hedefidir. Geri kazanım payı uygulaması, çevrenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Bakanlığımızca başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin tüm ülke sathında yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirliğinin temininde önemli katkı sağlayacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Geri Kazanım Katılım Payı Ali Özcan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi