Üniversite’nin enerji tasarrufu meyvelerini veriyor

Bartın Üniversitesi, enerji tasarrufuna verdiği önemi, düzenlenen eğitim seminerleri ve alınan tedbirlerin olumlu sonuçları ile net bir şekilde ortaya koyuyor. Enerji tasarrufunun hem birey hem de ülke geleceği için öneminin bilincinde olarak hareket eden Bartın Üniversitesi yönetimi, alınan tedbirler sayesinde “Sıfır Atık Projesi”nin hayata geçmesinden sadece 6 ay sonra üniversitemiz yerleşkelerinden 19 bin 220 kilogram kâğıt, 13 bin 178 kilogram plastik, 4 bin 228 kilogram cam, 295 kilogram metal ve 2 bin 100 kilogram bitkisel atığı ekonomiye kazandırdı. Üniversite büyüyen fiziki yapısı ve artan personel sayısına rağmen 2017-2019 yılları arasında kişi başına düşen doğalgaz tüketimini yüzde 33, kişi başına düşen elektrik tüketimini ise yüzde 11 oranında azaltmayı başardı. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, enerji tasarrufu ile ilgili çalışmaları durmaksızın sürdüreceklerini belirtirken bu konuda emek veren tüm personeline teşekkür etti.
Bu haber 2020-01-23 15:20:03 eklenmiş ve 604 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Üniversitesi bünyesinde kurulan “Enerji Verimliliği Kurulu” çalışmalarına başladı. Enerji verimliliğini arttırmak ve israfı en aza indirmek için bir dizi eğitim semineri düzenleyen Kurul, idari ve akademik personel ile bir araya geldi. Kurulun başkanlığını yürüten Bartın Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Said Ceyhan, 2019 yılı ağustos ayından itibaren kurulun her hafta düzenli olarak toplandığını ve enerji tasarrufu konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ceylan yürütülen çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:


Amaç, israfı en aza indirmek!

 

“Cumhurbaşkanlığı’nın 18 Ağustos 2019 tarihli genelgesinde ‘Kamu Binalarında Enerji Tasarrufu’ konusu ele alınmıştır. Genelge genel itibariyle kamu binalarında 2023 yılına kadar asgari yüzde 15 enerji tasarrufunun beklendiğini ifade etmektedir. Biz de bu genelgenin gerekliliklerini yerine getirmek için hemen bir kurul kurarak çalışmalara başladık. Enerjide dışa bağımlı olan zaman zaman enerji ithalatı için yapılan döviz ödemesinin cari açığımızı aştığı ülkemizde enerjinin ekonomik, yerinde, verimli ve etkin kullanılabilmesi büyük önem arz etmektedir. Biz de Bartın Üniversitesi olarak enerji konusunda israfı en aza indirmek için çalışmalar yürütmekteyiz. Vermiş olduğumuz eğitimlerde bir yandan enerji konusunda personelimize akademik bir perspektiften bilgiler verirken bir yandan da aldığımız tedbirler sonucunda elde ettiğimiz başarılı sonuçlardan bahsediyoruz. Yıl boyunca devam edecek eğitimlerimiz sayesinde öğrencilerimizin de enerji tasarrufu konusunda farkındalıkları yükselecektir. Eğitim çalışmalarımızda yaptıkları sunumlardan ve vermiş oldukları önemli bilgilerden dolayı Dr. Öğretim Üyesi Ersin Alaybeyoğlu’na teşekkür ediyorum.”

 

 

Uzun: “2017’den beri çalışıyoruz”

 

Devam eden çalışmalardan ve verilen eğitimlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da, Enerji Verimliliği Kurulu üyelerine teşekkür etti. Uzun, “Enerji konusunda elde ettiğimiz her tasarruf, hem ülkemiz hem de geleceğimiz için büyük önem arz etmektedir” derken, 2017 yılında başladıkları enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında birçok önlem aldıklarını hatırlattı. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapı İşleri Daire Başkanlığı ile Yenilenebilir Enerji Uygulama Araştırma Merkezi koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda binaların ısı yalıtımı sağlayan mantolama işlemlerinin yapılması, enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma sistemlerine geçilmesi, ısıtma borularının öz izoleli borularla değiştirilmesi gibi birçok işlem gerçekleştirildi.

 

“Sıfır Atık” ve “Sıfır İsraf”

 

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında üniversitemizde önemli çalışmalar yürüttük. Hem fiziki düzenlemeler hem de vermiş olduğumuz farkındalık eğitimleri ile kayda değer sonuçlar elde ettik. Sadece projenin başladığı ilk altı aylık süreçte Üniversitemiz yerleşkelerinden 19 bin 220 kilogram kâğıt, 13 bin 178 kilogram plastik, 4 bin 228 kilogram cam, 295 kilogram metal ve 2 bin 100 kilogram bitkisel atık ekonomiye kazandırıldı.

 

 

“Doğalgaz ve elektrik tüketimi azaldı”

 

Aynı şekilde Genel Sekreterimiz Dr. Öğretim Üyesi Said Ceyhan’ın başkanlığında sürdürülen enerji tasarrufu çalışmaları ve verilen eğitimler sonucunda kayda değer neticeler elde ettik. Büyüyen fiziki yapımız ve artan personel sayımız ele alındığında 2017-2019 yılları arasında kişi başına düşen doğalgaz tüketimi yüzde 33, kişi başına düşen elektrik tüketimi ise yüzde 11 azalma göstermektedir.

 

 

“Çalışmalarımız durmaksızın sürecek”

 

Bu neticelerin gelecek yıllarda da devam etmesi en önemli temennilerimiz arasındadır. İnanıyorum ki öğrencilerimize verilecek eğitimler ile enerji tasarrufu konusunda farkındalık artacak ve buna bağlı enerji tüketimi azalacaktır. Eşsiz bir doğaya sahip olduğumuz Bartın’da doğaya olan minnetimizi göstermek ve borcumuzu ödemek için sıfır atık ve enerji tasarrufu çalışmalarımız hiç durmaksızın devam edecektir.”

ETİKETLER : Bartın enerji verimliliği Bartın Üniversitesi enerji tasarrufu
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi