TSO, Bartın için proje üretiyor

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Bartın Irmağı ile ilgili olarak hazırladıkları hem turistik, hem de sportif amaçlı Kano Projesi’ni Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sunduklarını belirtirken, Bartın Belediyesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün de projenin iştirakçileri olabileceğini söyledi. İlimizdeki araç satışlarına ilişkin olarak noterlerin hafta sonrasında belirli süreyle hizmet verebilmesinin mümkün olup olmadığını sorguladıklarını yanı sıra ikinci el araç pazarı oluşturulması ile ilgili de çalışma içinde olduklarını bunun yanı sıra Bartın’da ikinci el araç pazarı olarak kullanılabilecek bir alan ile ilgili de temaslarının sürdüğünü kaydetti.
Bu haber 2020-01-23 10:01:28 eklenmiş ve 1198 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Sektörel sorunların ve çalışmaların ele alındığı Bartın TSO Meslek Komiteleri toplantıları geniş katılımla sürüyor. TSO Meclis Başkanı Adem Akpürçek, Yönetim Kurulu Bakan Yardımcısı Fatih Mehmet Kanbur, Yönetim Kurulu Üyeleri G.Gülin Aldatmaz, M.İlker Yıldırım, S.Cem Yıldız, Keramettin Şenkal ve TSO Genel Sekreteri Ahmet İncekara’nın da hazır bulunduğu toplantılarda meslek komiteleri temsilcileri bir araya gelen Yönetim Kurulu Başkanı Balık, toplantılara ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Bir yandan Bartın’ın ve TSO üyelerinin yararına faaliyetler yürüttüklerini bir yandan da sorunların çözümüne odaklandıklarını belirten Balık, her türlü fikir ve projeye açık olduklarını, bunun için de 2019 yılındaki Meslek Komiteleri toplantılarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Balık, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Ortak akılla hareket ediyoruz”

 

“Toplantılarda üyelerimizin sektörlerindeki sorunları karşılıklı ve yüz yüze görüşme imkanı buluyor, sorunları ve talepleri ilgili kurum ve kuruluşlara aktarıyoruz. Ayrıca meslek komitelerimiz sektör bazlı sorunların tarafımıza iletilmesiyle beraber oda - üye kaynaşmasında en önemli görevi üstlenen, vazgeçilmez organlarımızdır. Bu sebeple meslek komitelerimizle sık sık bir araya gelmeye devam ediyoruz.  Projelerimizi de odayı temsil eden yöneticiler olarak meslek komitelerimizle paylaşıyor, onların fikirleriyle birlikte değerlendiriyoruz. Yani hem işbirliği hem de fikir birliği içerisinde ortak akıl mantığı ile hareket ediyoruz. Bartın’da ekonomik gelişmeler sağlanması, istihdamın ve ihracatın artırılması, üyelerimizin ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt verecek çalışmaları sağlamak adına gerçekleştirdiğimiz toplantılar son derece verimli geçiyor. Bu noktada meslek komitelerimize ve üyelerimize teşekkür ediyoruz. Bilinmesini isteriz ki bu toplantılar sektörlerin sesi oluyor. Bu ses şehrimiz ve üyelerimiz için yapılacak çalışmalara da yön veriyor.”

 

 

“Kano projesi” BAKKA’nın onayını bekliyor

 

Bartın Irmağı’nda hem turistik hem de eğitim amaçlı bir kano projesi oluşturduk. Türkiye Kano Federasyonu yetkilileri de ilimizde incelemelerde bulunup projeye olumlu baktı. Bartın Irmağı kano sporu ve eğitimleri için çok uygun bulundu. Bununla ilgili projemizi hazırladık ve BAKKA’ya sunduk. Eğer bu proje kabul edilirse iştirakçi olarak Bartın Belediyesi var. Halil Yaz’ın geçmişte yaptığı duşlar, depolar var onları kullanacağız. Sökülür takılabilir plastik rıhtımlar olacak. Bir adet zodyak ve römork var. Tabi bu işin için Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bartın Üniversitesi gibi iştirakçileri var. İnşallah bu projemiz geçer ve Bartın Irmağı’nda bir turizm hareketliliği başlatmış oluruz.

 

“Kozcağız’da imalat sanayine yönelik projeye de ortağız”

 

Bir diğer proje Kozcağız Belediyesi’nin... Kozcağız’da sanayinin arka bölümü, ırmak tarafında, 78 dönüm tescil harici bir yer var. Buranın tescillenmesi ve sanayi alt yapısı oluşturulmasına yönelik bir proje var. Bu projeye ortak olduk. İmara 50 bin metrekarelik bir alan açılacak ve 25 bin metrekarelik imalat alanları yapılacak. Bu projede geçerse Kozcağız Belediyesiyle birlikte bu işi yapacağız.

 

Okulların projeleri de destekleniyor

 

Okullarımızdan da çeşitli projeler çıktı. Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü bir proje yaptı. Mobilya, saç bakımı, yiyecek içecek, tesisat teknolojileri, elektrik ve elektronik olarak bir proje yaptı buna iştirakçiyiz. Yine Fuat Sezgin Anadolu Lisesi projesine de iştirakçiyiz.

 

 

OSB’nin genişlemesi ile ilgili sıkıntı aşılıyor

 

Organize arıtma projesi yaptı. Alt yapıda projenin bedeli 3 milyon 300 bin TL civarında. 2,5 milyon TL’si BAKKA’dan gelecek. Arıtma büyütülüyor ve Organize Sanayi Bölgesinin arıtma sorunu çözülüyor. Organizenin genişleme alanının kamulaştırılmasıyla ilgili köy tüzel kişiliğinin 72 dönümlük bir yeri var. 1 yıldan bu yana bizi sıkıntıya soktu. Hem Bakanlıktan kanun gereği kredi alamıyoruz hem de yatırımcı yüzde 60 hibe desteğinden faydalanamıyor. Bir de bu arsanın satışında bir sıkıntı çıktı. Geçtiğimiz hafta Sayın Valimiz Ankara’ya gittiğinde konuyu ilgili Bakanlıkla görüştü. Sonuç olarak arsa İl Özel İdare tarafından organize adına alınacak. Bedeli de 3 milyon TL. 750 bin TL peşin verilecek ve geri kalanı da 750 bin TL’lik taksitlerle 3 yılda ödenecek.

 

Nöbetçi noter ve araba pazarı

 

Bu arada arkadaşlarımızdan bazıları, noterlerin Zonguldak ve Karabük’te hafta sonları da çalıştığını ancak Bartın’da bu şekilde bir hizmet olmadığını dile getirdiler. Bu konuyla ilgili bir çalışmamız olabilir. En azından hafta sonları araç satışları için noterlerimiz birkaç saatliğine açık olabilir mi? Bu konuda görüşeceğiz. Yine araç satışına ilişkin araba pazarı kurulabilir mi? Merkezde bir nokta olması da önemli. Bunu değerlendireceğiz.” 

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO Halil Balık Meslek Komiteleri
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi