Domuz gribine dikkat!

“Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 Influenza A, son günlerde yeniden etkisini göstermeye başladı. Başta Büyükşehirler olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde domuz gribiyle karşılaşanlar belirtiler ani olarak ortaya çıktığı için ne yapacağını bilemeden soluğu en yakın sağlık kuruluşlarında alıyor. Hal böyle olunca da özel ve kamu hastanelerinin acil servisleri büyük yoğunluk yaşıyor. H1N1 Influenza A tipi virisün daha çok birbiri ile yakın ilişkideki kişiler ve kapalı alanlarda bulunan insan grupları arasında görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, hastalık ile ilgili olarak bazı uyarılarda bulunuyorlar.
Bu haber 2020-01-23 09:30:26 eklenmiş ve 1217 kez görüntülenmiştir.

 

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A sebebiyle paniğe kapılmadan hızlı hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, ateş, öksürük ya da ağrı şikayetinden ikisi varsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerektiğini söylüyorlar. Risk grubuna girip girmediklerini kişilerin kendilerinin tespit etmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken uzmanlar, hastalığın henüz başlangıç evresinde dahi zatürre olabileceği için hekim değerlendirmesinin çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar şu uyarı ve tavsiyelerde bulunuyorlar:

 

En önemli belirti yüksek ateş

 

“H1N1 Influenza A’da yüksek ateş önemli bir belirti. 39-40 dereceye varan ateş, kuru öksürük, vücudun geneline yayılan kas ve eklem ağrısı, bazı kişilerde boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile yorgunluk H1N1 Influenza A’nın belirtileri arasında sayılabilir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebiliyor.

 

48 saat içinde tedavi altına alınmalı

 

Domuz gribi tanısı konan kişilerin ilk 48 saatte tedavi altına alınması çok önemli. İlaç tedavisine başlanıyor ve özellikle ikincil enfeksiyonlar açısından takip etmek gerekiyor. Hastalar mümkün olduğunca yatırılmadan tedavi ediliyor. Ancak genel durumlarıyla ilgili olarak gerek duyulursa hastaneye yatırılıyor. Hastaların mutlaka hekimleriyle irtibat halinde olmaları gerekiyor. Risk grubunun dışında kalan kişilere ise genellikle ateş düşürücü, ağrı kesici gibi belirtileri giderici ilaçlarla takip ediliyor.

 

 

Kimler risk altında?

 

Hamileler, 0-5 yaş arasındaki çocuklar, 65 yaş üzeri kişiler, kronik hastalığı olan herkes; diyabet ve kalp hastaları, astımı olanlar, böbrek hastaları, nörolojik ve romatizmal hastalıkları olanlar, kanser hastaları risk grubunda bulunuyor” diye konuştu. Çocuklar ve 65 yaş üstü kişilerin H1N1 Influenza A’yı daha ağır geçirebileceğine değinen Dr. Hakko “Bu kişilerin hekime görünmeleri önemli. Çünkü hastalığı atlatıyor olmaları ikincil enfeksiyonların olmayacağı anlamına gelmiyor. Arkasından zatürre olabilecekleri için kontrol altında tutulmaları gerekiyor.

 

Şüphesi varsa ne yapılmalı?

 

Hastaneye gitmeden önce bir maske edinmeli. Hasta olan kişi ve ona bakan kişiler de evde maske takmalı. Risk grubunda yer alan kişiler hastayla aynı odada bulunmamalı, mümkünse evden uzaklaştırılmalı. El hijyenini özel önem verilmeli. Su ve sabunla sık sık yıkanmalı, alkol içeren el dezenfektanları kullanılmalı. Ortak kullanım alanları çamaşır suyu ile temizlenmeli. Hastanın bulunduğu oda sık havalandırılmalı

 

Tanı konulduysa ne yapılmalı?

 

Bol su için ve mutlaka yatak istirahati yapın. Bulaştırıcılık riski devam ettiği için bir hafta süreyle evden çıkmayın. Beslenmenize dikkat edin ve mutlaka hekim kontrolünde olun.”

ETİKETLER : Bartın Domuz gribi H1N1
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi