Özkan, stopaj vergisinden yakındı

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan, bakkal ve bayilerin defter tutma hadlerinin yeniden belirlenmesini isterken, esnafın sırtındaki stopaj vergisi yükünün kaldırılması gerektiğini, eğer bu yapılamıyorsa oranının düşürülmesi gerektiğini savundu.
Bu haber 2020-01-22 13:23:07 eklenmiş ve 632 kez görüntülenmiştir.

 

Hemen her fırsatta, bakkalların ve bayilerin sayıları her geçen gün artan zincir marketlere karşı ayakta kalma mücadelesi verdiğini vurgulayan Barış Özkan, bakkal ve bayii esnafının gelirinin büyük bir kısmını ekmek, sigara ve gazete satışından elde ettiğine dikkat çekti. Bu malların kar hadleri son derece düşük olmasına rağmen esnafın bilanço usulüne göre defter tutmak zorunluluğu olduğunu anımsatan Özkan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, esnafın içinde bulunduğu zor durumdan bir nebze olsun çıkarabilmek adına yapılabilecekleri şöyle anlattı:

 

“18 TL’lik sigaranın zaten 15,26 TL’si vergi”

 

“Türkiye genelindeki bakkal ve bayilerin çok büyük bir kısmı sadece sigara satışından dolayı bilanço usulüne göre defter tutuyor. Sadece sigara satışından dolayı aylık bin TL kar eden bir bakkal, büyük bir sanayi işletmesiyle aynı defteri tutmak zorunda kalıyor. Şöyle ki; 18 TL tutarındaki bir paket sigaradan devlete 15 lira 26 kuruş vergi verilirken, esnafa kalan para sadece 0,48 kuruştur. Bu da esnafın cirosunu yükseltmektedir. Oysa para vergi olarak devlete gitmektedir. Haksız rekabet ortamının önüne geçmek için esnafımızın defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli.

 

“Çare stopajdı düşürmekte”

 

Rekabet gücü giderek zayıflayan esnaf ve sanatkârlar için, stopajdan doğan vergi yükünün her geçen gün daha da ağırlaşıyor, Bu da vergi tahsilatının giderek daha da düşmesine neden oluyor. İşyeri kiralamalarında gerek haksız vergi iadesinin önüne geçmek, gerekse vergi adaleti sağlanırken aynı zamanda tahsilat oranının artmasını sağlamak amacıyla stopaj uygulaması kaldırılmalı ya da en azından stopaj oranı yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmeli. Öte yandan yerel yönetimlere, vakıflara ya da devlete ait iş yerlerinde faaliyet gösteren esnafımızın kira artışlarında enflasyon oranı dikkate alınmalı.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan stopaj vergisi Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası defter tutma hadleri
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi