Dip Taraması yönetmelikle düzenlendi

DİPTAR projesinde elde edilen veriler ile ülkemizin uluslararası yükümlülükleri dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Dip Tarama Malzemesinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği” 14 Ocak’ta yürürlüğe girdi.
Bu haber 2020-01-22 10:08:50 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.

 

Ülkemizde bulunan limanların artan denizcilik faaliyetlerini karşılamak üzere kıyı illerimizde liman sayı ve kapasiteleri her geçen gün arttığına dikkat çeken Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, ülkemizde 210 adet çeşitli nitelikte liman, iskele, şamandıra, tersane vb. kıyı tesisi ve 283 adet balıkçı barınağı ile 61 adet yat limanı bulunduğunu anımsattı. Yoğunlaşan limancılık faaliyetlerinin etkileri ile denizlerin dalga, akıntı ve sediman taşınımı gibi doğal etkiler nedeniyle limanlarda zaman içerisinde sediman birikimleri oluştuğunu anlatan Özcan, bu birikimlerin gemilerin limanlara giriş ve çıkışlarında sorunlara neden olabildiğini söyledi. Özcan, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Bu anlamda biriken sedimanların belirli aralıklarla taranarak alınması deniz taşımacılığının devamlılığı açısından zorunlu bir limancılık işlemidir. Bugüne kadar söz konusu tarama malzemelerinin bertarafında her bir faaliyet için malzeme özellikleri belirlendikten sonra tarama malzemesinin boşaltılacağı deniz alanına ilişkin çalışmalar yapılarak Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, askeri alanlarda Milli Savunma Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının uygun görüşleri alınarak Bakanlığımıza başvuru yapılmakta, uygun bulunması durumunda boşaltım faaliyeti icra edilmekteydi.

Bakanlığımızca hem bürokrasinin azaltılması, hem de her geçen gün artış gösteren denizel faaliyetlerin deniz çevresine olan etkilerinin incelenmesi ve bir yönetim sisteminin oluşturulması amacıyla 2013 – 2016 yılları arasında 1007 TÜBİTAK KAMAG kapsamında; TÜBİTAK-MAM, ODTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi işbirliği ile ‘Deniz Dip Tarama Uygulamaları ve Tarama Malzemesinin Çevresel Yönetimi Projesi’ gerçekleştirilmiştir.

Proje ile dip tarama malzemesi için denize boşaltım kriterleri, faydalı kullanım seçenekleri, denizlerimizin oşinografik, hidrografik ve ekolojik özellikleri dikkate alınarak uygun boşaltım alanları, kriterleri ve yapılması gereken izleme yöntemleri ile kirlilik seviyelerine bağlı olarak uluslararası ve AB normlarına uygun karar destek mekanizmaları belirlenmiştir.

 

Koruma amaçlı sınırlamalar var

 

Diğer taraftan, Ülkemizin Londra Konvansiyonuna (Atıkların ve Diğer Maddelerin Boşaltılmasıyla Oluşan Denizin Kirletilmesinin Önlenmesi Hakkında Sözleşme) taraf olma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Barselona Sözleşmesi (Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması) ve Bükreş Sözleşmelerine (Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması) ve eki olan Boşaltım Protokolüne ülkemiz taraf olmuştur. Bu konvansiyon ve protokollerde deniz çevresinin korunması amacıyla boşaltım faaliyetleri ile ilgili çeşitli düzenleme ve sınırlamalar yer almaktadır.

 

Yönetmelik yürürlüğe girdi

 

Bu bağlamda, DİPTAR projesinde elde edilen veriler ile Ülkemizin uluslararası yükümlülükleri dikkate alınarak Bakanlığımızca ‘Dip Tarama Malzemesinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği’ hazırlanmış olup ve söz konusu yönetmelik 14 Ocak 2020 tarihli ve 31008 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.   

Yönetmelik ile deniz ve kıyı alanları ile nehir ağızlarında gerçekleştirilen dip tarama faaliyetlerinin çevresel yönetimi, bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan tarama malzemelerinin faydalı kullanımı ile çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde deniz ortamına boşaltılması veya bertarafına dair usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmaktadır.”

ETİKETLER : Bartın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ali Özcan DİPTAR Dip Tarama Malzemesinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi