Para cezası ödemek istemiyorsanız ihmal etmeyin!

Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, 2019 yılı içerisinde ilimizdeki asansörlerin sahip olduğu sağlık ve güvenlik gereklerini taşıyıp taşımadığına ilişkin gerçekleştirdiği piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kapsamında 18 ürüne toplamda 21 bin TL ceza kesti. Konu ile ilgili olarak asansör bulunan bina yönetimlerini yasal yükümlülükleri yerine getirmeleri ve eğer varsa asansörlerindeki eksiklikleri gidermeleri konusunda uyaran İl Müdürlüğü yetkilileri, aksi takdirde maddi sonuçlar doğuran idari yaptırımlarla karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundular.
Bu haber 2020-01-21 16:22:25 eklenmiş ve 1343 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Binalarda ve inşaatlarda kalıcı olarak hizmet veren ve insanların, insan ve yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin ve asansörlere ait güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gerekleri ile piyasa arz koşullarını kapsayan Piyasa Gözetim ve Denetimleri, ilimizde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yerine getiriliyor.

Hal böyle olunca; İl Müdürlüğü, zaman zaman yaptığı açıklama ve duyurularla asansör bulunan binaların yönetici ve sorumlularına yasal yükümlülüklerini hatırlatma gereği duyuyor. Bu kapsamda yıl boyunca denetim ve gözetim görevini de yerine getiren Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, mevzuata aykırı durumlar tespit ettiğinde ise yönetmelik ve kanunlar gereği idari yaptırım uygulamaktan da çekinmiyor. Edinilen bilgiye göre; İl Müdürlüğü 2019 yılı içerisinde söz konusu piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kapsamında 18 ürüne toplamda 21 bin TL’yi bulan bir idari para cezası keserek bu konudaki kararlı tutumunu da net bir şekilde gözler önüne serdi.

 

 

Konuya ilişkin olarak bir de açıklama yapan İl Müdürlüğü yetkilileri, asansör bulunan binaların sorumlularını şöyle uyardılar:

 

Bakım sözleşmesi yapılması zorunlu

 

“06/04/2019 tarih ve 30737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Asansör işletme ve Bakım Yönetmeliği gereği özel binalarda ve kamu binalarında asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan kullanılabilmesi temin etme sorumluluğu asansörün bulunduğu binadaki bina sorumlusuna aittir. Bina sorumlusu mutlaka asansör bakımı hususunda yetkili olan bakım firması ile aylık bakım sözleşmesi imzalamak zorundadır.

 

Asansörler tescilli olmalı

 

Ayrıca aynı yönetmeliğin ‘Kayıt altına alınmamış asansörün tescili’ başlıklı geçici 1. Maddesinde; Bu Yönetmeliğe göre TS EN 81-80 standardı esas alınarak güvenlik seviyesi artırılan mevcut asansör veya 15/08/ 2004 -24/06/2015 tarihleri arasında piyasa arz edilmesine rağmen kayıt altına alınmamış olan asansör, bir defaya mahsus olmak üzere ilgili idare tarafından tescil edilir. Bina sorumlusu;

a ) Mevcut asansörün güvenlik seviyesinin TS EN 81-80 standardına göre artırıldığını ispatlayacak olan yeşil veya mavi renkli bilgili etiketine esas periyodik kontrol raporuyla, bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar ilgili idareye başvurulur.

b ) ‘15/08/2004-24/06/2015 tarihleri arasında piyasa arz edilmesine rağmen kayıt altına alınmamış olan asansörlere ait yeşil veya mavi renkli bilgi etiketine esas periyodik kontrol raporuyla, bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar ilgili idareye başvurur’ denilmektedir

04/05/2018 tarihinde Resmi Gazetede’de yayımlanan ‘Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin; 4. maddesinde Bina sorumlusu: Asansörün güvenli bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünün ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği veya dışarıdan yetki vereceği kişi veya kat malikini veya maliklerini veya kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkili veya ticari/hizmet amaçlı yapılarda sorumlu yetkiliyi; 11.maddesinde ‘Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen veya periyodik kontrol neticesinde güvensiz olduğu tespit edilmesine rağmen güvenli hale getirilmeyen asansör, periyodik kontfolü yapılamayan asansör, periyodik kontrolü yapılıncaya kadar veya güvenli hale getirilinceye kadar ilgili idare (Belediye) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir’ hükmü bulunmaktadır.

 

Kırmızı etiketli asansörler kullanılamaz

 

A tipi muayene kuruluşu tarafından insan can ve mal güvenliği açısından yüksek risk oluşturan uygunsuzlukları tespit edilerek kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvenli hale getirilmesi için 60 gün süre verilen asansörler güvenli hale getirilene kadar bina sorumlusunca kullanıma kapatılmalıdır. Verilen 60 günlük süre sonunda A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından yapılan takip kontrol sonucu güvenli hale getirilmediği tespit edilen asansör ilgili idare (Belediye) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.

 

İdari cezası da var

 

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştiren asansörlerin yılda bir defa yaptırılması zorunlu olan periyodik ve takip kontrol faaliyetlerinin zammında yaptırılmasına rağmen güvenli hale getirilmeden kullanıma devam edildiği tespit edilmesi halinde bina sorumlularına veya kat maliklerine ‘1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun’ gereğince idari yaptırım uygulanacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü asansör bakımı piyasa gözetim ve denetimi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi