Balık: “Bartın daha avantajlı”

Filyos Projesi’nin Bartın, Zonguldak ve Karabük’ün ilgi odağı olduğunu belirten Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, hizmete girmesi ile birlikte projenin bölge ve ülke ekonomisi açısından çok önemli bir yatırım merkezi olacağını söyledi. Balık, “Daha fazla katma değer üretebilecek, teknoloji üretip ileri teknoloji ile üretim yapabilme kapasitesine sahip olan fabrikalar Filyos Vadi Projesi içinde yer alabilecek” derken, ilerleyen süreçte Bartın, Çaycuma ve Devrek’in adeta birleşeceğini öngördü. Balık, Filyos Limanı’na coğrafi açıdan daha yakın olan Bartın’ın projenin nimetlerinden de en fazla faydalanan il olabilmesi için tüm çabanın gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 2020-01-20 16:13:38 eklenmiş ve 3798 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

 

2. Abdülhamit’in hayali gerçekleşiyor

 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından "Anadolu'da Genel Üretim Raporu" doğrultusunda planlanan Filyos Projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 23 bin dekarlık ve Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın önünde bulunan 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı, kuzey-güney aksını da birbirine bağlamış olacak. Alt yapı liman inşaatının yüzde 90 seviyesine geldiği bölgede 2020 yılında liman inşaatının tamamlanması bekleniyor.

 

Bartın yakın olduğu için avantajlı!

 

Filyos, her ne kadar Zonguldak sınırları içinde olsa da coğrafi açıdan Bartın’a çok daha yakın. Bu nedenle de tamamlanmasının ardından yaratacağı ekonomik imkanlardan daha hızlı ve kolay istifade edebilen ilin Bartın olması için elden gelen tüm çabaların gösterilmesi gerektiğini savunan Bartın TSO Başkanı Balık ile Filyos Projesi’nin Bartın açısından önemi ve beklentiler konusunda sohbet ettik.

 

“En fazla Bartın faydalanmalı”

 

Filyos Limanı’nın tamamlanması ve bölgede kümelenecek fabrikaların ardından Bartın’ın ve bölgenin bambaşka bir hal alacağına dikkat çeken Balık, yüksek katma değer üreten firmaların bölgeye gelmesi ile birlikte ekonominin canlanacağını, yaratılan istihdamın da işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacağını dile getirdi. Balık, projeye ilişkin olarak özetle şunları söyledi:

 

 

“Filyos Projesi hem Zonguldak hem Bartın hem de Karabük’ün ayrı bir özenle üzerine eğildiği önemli bir konu. Aslında üç il içerisinde Filyos’a en yakın il Bartın. Bu nedenle bence bu projeden en fazla faydalanması gereken il de Bartın. Filyos Vadi Projesi’nin alt yapısı bu yıl içerisinde tamamlanmış olacak. Üstyapıyı yapması için de Tosyalılar Holding’e görev verildi. Çelik ve demir kümelenmesinin olacağı belirtildi. Yüksek katma değer üreten yaratan firmaların burada fabrikalar ve üretim tesisleri kurması bekleniyor. Ağırlıklı olarak Ankara’nın onay vereceği firmalar burada yer alacak. Yani her isteyen firma buraya giriş yapamayacak. Mesela bir un fabrikası ya da tuğla fabrikası buraya gelemeyecek. Daha fazla katma değer üretebilecek, teknoloji üretip ileri teknoloji ile üretim yapabilme kapasitesine sahip olan fabrikalar Filyos Vadi Projesi içinde yer alabilecekler.”

 

 

Bartın projeden faydalanacak

 

Kişisel görüşünün gelecek 15-20 yıl içinde Bartın, Çaycuma ve Devrek’in birleşeceği yönünde olduğunu ifade eden Bartın TSO Başkanı Balık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Valimiz Sinan Güner şimdiden beyaz yakalıların ve kurulacak olan fabrikaların sahipleri ile yöneticilerinin proje hayata geçtikten sonra konaklama ve sosyal yaşam için daha yakın olan Bartın’ı tercih etmelerini sağlamak amacıyla Büyükkızılkum, Hatipler üzerinden Filyos Limanı ile ilimizi sadece 2,6 km uzunluğundaki bir yolla bağlamak adına projeyi başlattı. Çok kısa bir süre içinde yol tamamlanmış olacak.

Ben Bartın’ın Filyos Projesi’nden hem sistem olarak, hem sanayileşme, hem şehirleşme olarak hepsinden önemlisi de ekonomik olarak olumlu yönde olarak faydalanacağını düşünüyorum. Bunun için elden gelen tüm çabanın kamu kurum ve kuruluşlarından işadamlarına ve sivil toplum kuruluşlarına kadar gösterilmesi gerekiyor.”

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO Karabük Zonguldak Filyos Filyos Limanı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi