“Erken teşhis hayat kurtarır”

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi, Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) farkındalık ayı faaliyetleri çerçevesinde Çakırkadı Köyü’ndeki kadınlara kanser eğitimi verdi.
Bu haber 2020-01-21 13:41:34 eklenmiş ve 1087 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Biriminin Farkındalık çalışmalarına Çakırkadı Köyü Muhtarı Ulviye Kayadan tam destek geldi. Muhtar Kaya, gerek yüz yüze görüşerek gerekse anons ile duyuru yaparak köy halkının “Kanser ve Kanser taramaları” ile bilgilendirilmesi amacıyla “Kanser Eğitimine” davet etti. Talep yoğun olunca İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Biriminden Uzm. Hemşire Derya Karakoyun tarafından, Çakırkadı Köyündeki kadınlara “Kanser Nedir, Belirtileri ve Koruma Yolları Nelerdir, Kanser Taramaları” ile ilgili eğitim verdi. Sunumun ardından katılımcıların soruları da yanıtlandı. Eğitime katılanlara bilgilerini pekiştirmek maçıyla kanser ve kanser taramaları ile ilgili bilgilerin yer aldığı broşürler de dağıtıldı.

Eğitim sonrasında ise taramasını yaptırmayan; 30-65 aralığındaki bayanlar 5 yılda 1 rahim ağzı, 40-69 yaş aralığındaki bayanlar 2 yılda 1 meme, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler 2 yılda 1 bağırsak kanseri taramalarını ücretsiz olarak yaptırmak için KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’ne davet edildi.

Ayrıca köy halkının kanser ile ilgili farkındalık düzeyini arttırmak amacıyla köy kahvehanesine ve muhtarlığa afişler de asıldı. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri “Erken teşhis hayat kurtarır” diyerek vatandaşların bu kötü hastalık ile ilgili farkındalığını arttırmaya çalışırken, taramalarını yaptırmayan vatandaşları ileride daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına testleri yaptırmaya davet ettiler.

ETİKETLER : sağlık erken teşhis kanser tarama
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi