Rahim Ağzı (Serviks) kanseri kaderiniz değil!

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Alparslan Erol, Rahim ağzı (serviks) kanserinin nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser türü olduğunu ve erken tanı ile önlenebilir olduğunu söyledi.
Bu haber 2020-01-14 16:08:36 eklenmiş ve 1389 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı çerçevesinde yazılı bir açıklama ile konuya dikkat çeken Bartın İl Sağlık Müdürü Erol, Serviks’in; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra 4. ülkemizde ise 9. sırada görülen bir kanser türü olduğunu anımsattı. Tıbbi gelişmeler sayesinde artık nedeni tamamen aydınlatılmış olan Rahim Ağzı Kanseri’nin önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Erol, Rahim Ağzı Kanseri için risk faktörlerinin; Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonların da olması, erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki, birden fazla cinsel partner varlığı, tütün kullanımı, beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır), yüksek doğurganlık sayısı, düşük sosyoekonomik düzey, özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı, bağışıklık sisteminin baskılanması olduğunu söyledi.

 

 

Belirtileri neler?

 

Dr. Alparslan Erol’un verdiği bilgiye göre; menstrüasyon (adet) dönemleri arasında düzensiz kan lekesi veya hafif kanama, menopoz sonrası lekelenme veya kanama, cinsel ilişki sonrası kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı, sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, artan vajinal akıntı, bazen pis kokulu, tek ya da iki bacakta şişkinlik ve idrar yaparken ağrı gibi belirtiler gösterebilen Rahim Ağzı Kanseri’nden korunmak için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

 

Korunmak için ne yapmalı?

 

* Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

* 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak

* Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim

* Cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak

* Erkeklerin sünnet olması

* Sigara kullanmamak

* Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek

 

 

Servik taramasının önemi

 

Rahim ağzı kanserinin HPV ve PAP-Smear Testi yapılarak erken tanısının konulabildiğine dikkat çeken Dr. Erol, “Erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Bu nedenle ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği rahim ağzı kanser taraması; 30-65 yaş aralığındaki kadınlara her 5 yılda bir ücretsiz HPV ve PAP Smear Testi uygulanarak yapılmaktadır. Erken teşhis ve tedavi için uygun yaş aralığındaki tüm kadınları Rahim (Serviks) Kanser taramalarını yaptırmaları için Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) ve Bartın Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Binasındaki Aile Planlaması Odası’na bekliyoruz” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Rahim Ağzı Kanseri Serviks Alparslan Erol
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi