Basın özgürlüğü üzerinden AK Parti’yi eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, muhalefette olmalarına karşın hemen her fırsatta yerel ve ulusal basın organlarının ve çalışanlarının sorunlarını TBMM’de gündeme getirmeye ve çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtirken, basın özgürlüğünün kısıtlanması noktasında AK Parti hükümetini eleştirdi. Tam bağımsız basının demokrasi açısından önemine değinen ve demokratik ülkelerde aslında basının Yasama, Yürütme ve Yargı’nın ardından 4. güç olarak gösterildiğine dikkat çeken Bankoğlu, “Ülkemizin son 18 yılında bu değerleri korumaya çalışan gazetecilerin aslında işini ve hayatını riske atarak görevlerini yaptıklarını biliyoruz. Basın patronlarının, hükümetin uydusu olmak zorunda bırakılması, AKP’nin hem patronlara hem gazetecilere aba altından sopa gösterdiğini, türlü baskı ve tehditlerle patronları ve gazetelerin yayın politikalarını kendi istediği hizaya nasıl getirdiğini görüyoruz” dedi
Bu haber 2020-01-11 10:16:06 eklenmiş ve 1279 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP Bartın İl Başkanlığı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, ilimizdeki basın yayın organlarında çalışan basın mensuplarını düzenlenen kahvaltıda biraraya getirdi. Yalı mevkiindeki bir kafede düzenlenen kahvaltıya Milletvekili Bankoğlu’nun yanı sıra CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş ve Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak katıldı. Kahvaltının ardından günün önemine ilişkin konuşan Milletvekili Bankoğlu, parti olarak hemen her fırsatta vurguladıkları “hak, hukuk ve adalet” olgularının basın için de çok önemli olduğunu belirtirken, basının içinde bulunduğu durum üzerinden AK Parti hükümetine yönelik eleştirilerde bulundu. 10 Ocak’ın gerçek ve tek mesleği gazetecilik olan pek çok kişi için kutlanabilecek bir gün olmaktan çıktığını dile getiren Bankoğlu, başta Bartın’dakiler olmak üzere tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

 

 

“10 Ocak 1961’de basın çalışanlarının iş sözleşmelerinin yapılması, işin türü ve ücretinin yazılması gibi hakları, yasal güvence altına alındığı için kutlanan bu gün ne yazık ki, pek çok gazeteci için kutlayabileceği çizgide değildir. Yaz-kış demeden, bayram tatil demeden gece gündüz zor şartlarda çalışanlar ve demokrasinin gelişmesi için olmazsa olmazımız gazetecilerdir. Gazetesinin yayın ilkelerinden önce kendi etik değerlerini her şeyin önüne koyan, vicdani ve ahlaki kuralları çiğnemeyen gazeteciler, tüm toplumlar için büyük önem ve değere sahiptir. Güvenilirliğini ve saygınlığını korumayı başaran tüm gazeteciler, meslek itibarını koruyan kutup yıldızları gibi parlamaktadır.

 

“Tablonun nedeni hukukun işlemeyişi”

 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ‘hak, hukuk, adalet’ ilkelerinin her alanda olduğu gibi basın sektöründe de ne kadar önemli olduğunu sıklıkla vurguluyoruz. Gazetecilerin haberleri, köşe yazıları veya yorumları, sadece günümüz için değil yarınlara kalan tarihi belgeler olarak da büyük öneme sahiptir. Bu yüzdendir ki, görüşü ne olursa olsun doğrunun izinden ayrılmayan sağduyulu gazetecilerimizi saygıyla anıyoruz. Ancak ülkemizin son 18 yılında bu değerleri korumaya çalışan gazetecilerin aslında işini ve hayatını riske atarak görevlerini yaptıklarını biliyoruz. Basın patronlarının, hükümetin uydusu olmak zorunda bırakılması, AKP’nin hem patronlara hem gazetecilere aba altından sopa gösterdiğini, türlü baskı ve tehditlerle patronları ve gazetelerin yayın politikalarını kendi istediği hizaya nasıl getirdiğini görüyoruz. Bunun sebebi, hukukun işlemeyişidir. Bugün tweet atanların hapse atıldığı bir ülkede basının ve gazetecinin özgürlüğü vardır demek, insanların aklıyla dalga geçmektir.

 

 

18 yılda 58 sıra geriledik

 

Basın özgürlüğü sıralamasında 2002 yılında 99. sırada bulunan Türkiye, bugün ise 180 ülke içinde 157. sıraya kadar düşmüştür. Geri kalmış ülkeler diye nitelediğimiz Afrika ülkeleri, hatta Venezuela bile ne acıdır ki bizden çok önde yer alıyor. Hükümet baskısı ve korkusu olduğu sürece yolsuzlukların, hukuk dışı olayların, haksızlıkların ortaya çıkması mümkün değildir. Yurttaşlarımız, gazeteciler sayesinde kimin ne olduğunu, nerede ne yapıldığını öğrenmektedir. Doğru haberleri vermek gazetecinin, onları kendi düşüncesine ve ahlâkına göre yorumlamak ise yurttaşların görevi olmalıdır.

 

“Örgütlenmek ve hak aramak suç sayılıyor”

 

Sadece 2019 yılında bile zorla el değiştiren büyük bir yandaş medya kuruluşu; işinin başında olandan kanser tedavisi görene, doğum iznine ayrılmış kişiye kadar 45 gazeteciyi sendikalı oldukları için tebligat yoluyla işten çıkarmıştır. Sadece emeğe değil insana da saygısızlık içeren bu tutum, sağduyu sahibi tüm yurttaşların aklına kazınmıştır. Malum medya kuruluşu, sendikal hakkını kullanan gazetecileri resmen cezalandırmıştır. Bu gazeteciler, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte hak mücadelesine girmişlerdir ancak hukuk kurallarını çiğnemeyi âdet edinmiş bir hükümetin karşısında işleri son derece zordur. Örgütlenmenin ve hak aramanın adeta suça dönüştüğü bir ortam yaratılmıştır.

 

“Basın İlan Kurumu gazetecilerin ekmeğiyle oynamaktan çekinmedi”

 

Aynı günlerde gazeteleri ‘sözde’ yaşatmakla sorumlu olan Basın İlan Kurumu, ‘gerçek’ haber yaptığı için bazı gazeteleri cezalandırmış ve resmi ilan ile reklam verilmesini yasaklayarak gazeteleri maddi darboğaza itme kararı almıştır. Yani gazetecilerin ekmekleriyle oynamaktan zerre çekinmemiştir.

 

“Baskıcı zihniyet ömrünü tamamlıyor”

 

Yine 2019 yılı sonunda biten ve dünyanın kınadığı Cumhuriyet ve Sözcü Gazetesi davaları mevcut. Bu gazeteler ve gazeteciler herkesin ‘Hoca Efendi ve cemaat’ diye baş üstünde dolaştırdığı zamanlarda dahi muhalif iken, fıkra gibi mesnetsiz gerekçelerle sözde ‘FETÖ’ destekçiliği ile cezalandırılmışlardır. Gazeteciler üzerinden gazeteyi de cezalandıran bu baskıcı zihniyet ömrünü tamamlamak üzeredir. Görüşü ne olursa olsun, kamuoyunun sağduyusunda bu mahkemenin ve kararın geçerliliği yoktur. Bu bedelleri ödemeyi göze almış olan yürekli gazeteciler sayesinde temiz ve şeffaf siyasete mecbur olunan günler yakındır.

 

“Basın özgür değilse, hukuk işlemez, ekonomi gelişemez”

 

Özgürlüğün ve demokrasinin olmadığı bu atmosferde hukuk da işleyemez. Bu basit denklemi görmemek için başını kuma gömen herkes şunu bilmeli ki, basın özgür değilse, o ülkede hukuk da işlemez, ekonomi de gelişemez. 18 yıldır sayısız örnekle dünyaya bunu ispat eden bir AKP zihniyeti var. Bunlara karşı ve her şeye rağmen gazetecilik yapan tüm emekçilerin yolu açık olsun.

 

“Güzel günler yakın ama…”

 

Yeni yılın ülkemize adaletin gelmesini umuyoruz. Güzel günler yakın ama şu anda ülkemiz ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. İşsizlik büyük bir problem... Evlerde tencereler boş mutfakta yangın var. Ama ne yazık ki iktidarın ekonomi politikaları bu sorunlara somut çözümler üretebilir nitelikte değil. Bir yandan dış politikadaki gelişmeler, iç siyasetteki bu kötü gidişatı engellemek adına belki de Kanal İstanbul gibi dış politikadaki gelişmelerdeki bu hareketleri ekonomik siyasetin önüne geçmesi açısından yapıldığını düşünüyoruz. Ben hepinizin Gazeteciler Günü’nü Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında özgürce kutlamayı temenni ediyorum. Basın özgürlüğü bizim için çok önemli. Hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün gazeteciler görevlerini layığıyla yapabilmeli. Çünkü gerçekten basın özgür olmazsa demokrasi de zayıflamış demektir. Gerçekten basın ne kadar özgür, ne kadar özgür şekilde dilediği şekilde haberleri yapabiliyor? Sizlerin görevi haberleri özgürce yapmak… Vatandaş ise bunları okuyarak, kendi ahlakı ve kendi görüşüne göre değerlendirerek bunları tahlil etmek durumunda. Sizler iktidara yakın olmadan havuz medyası olmadan yaptığınız haberlerde ne kadar özgürsünüz, bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz.”

 

 

Karakaş, işsizliğe dikkat çekti

 

Milletvekili Bankoğlu’nun ardından CHP İl Başkanı Selim Karakaş kısa bir konuşma yaptı. Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu belirttiği işsizliğe dikkat çeken Karakaş, Bartın’daki gazetecilerin de ülke genelindeki diğer binlerce meslektaşı gibi nasıl zor şartlarda çalıştığını çok iyi bildiklerini söyledi. Bankoğlu’nun da belirttiği gibi Türkiye’nin gerçekten zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Karakaş, gerçekler tüm çıplaklığı ile ortadayken iktidarın havuz medyası üzerinden sanki ekonomi tıkırındaymış gibi çarpıtıcı yayınlar yaptırdığının hiç kimsenin dikkatinden kaçmadığını ifade etti. Karakaş, “Tam asgari ücretin açıklandığı gün yerli otomobil piyasaya sürüldü ve asgari ücret hiç konuşulmadı. Aslında hepimizin geçim sıkıntısı herkesin göz ardı ettiği bir noktadayız. İşverenler de çalışanlar da aynı durumda. Ülkemiz iç ve dış siyaset konusuna da güç bir dönemden geçiyor. Böyle bir ortamda ‘Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum’ derken işsiz olan gazetecileri de düşünüyoruz. Çünkü birçok insan işsiz, genç işsizlik hat safhada… Üniversite mezunlarının iş bulamadığı bir ülkedeyiz. Aslında bunlara dikkat çekmek gerekiyor. Tabi bütün bu koşullar altında yine de ben sizlerin Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum. Önümüzdeki yılın ailemize, devletimize ve ülkemize barış ve huzur getirmesini diliyorum. Hukukun ve adaletin en üst seviyede tutulduğu bir Türkiye’de yaşamayı umut ederek sizlere yeniden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Bulut: “Mücadelemiz sürüyor”

 

Daha sonra yaşı itibariyle Bartın’da aktif gazetecilik yapan en yaşlı basın mensubu, aynı zamanda Bartın Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hacı Bulut’a söz verildi. Bulut da Bartın’daki meslektaşlarını temsilen yaptığı kısa konuşmada, Türkiye’de hem ekonomik manada hem de demokratik manada basın mensupları açısından iklimin giderek bozulduğunu savunurken, “Ama bir umut olması açısından şunu da ifade etmek lazım; ülkemiz her zaman zor dönemlerden geçmiştir. Şu veya bu sebeple çok sıkıntılı günleri olmuştur. Ama basın her zaman iyi de olsa kötü de olsa tüm zor şartlar altında dahi ilkeli ve doğru habercilik düsturuyla mücadelesine devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda tekrar hem demokratik açıdan, hem de ekonomik açıdan daha güvenli, daha başarılı bir basın sektörüne sahip olabilmek için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Selim Karakaş Nazif Çomak
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi