Çaycuma’nın bütçesi yüzde 300 büyüdü

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Belediye bütçesinin 3 katına çıktığını vurgulayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Böylelikle merkezi idareden gelen payla, öz kaynak oranı yer değiştirdi. Önceden merkezi idarenin payı yüzde 60, öz kaynaklarımızın oranı yüzde 40’tı. Şimdi tam tersine döndü. Bu çok ciddi bir performans” dedi.
Bu haber 2020-01-10 12:55:59 eklenmiş ve 511 kez görüntülenmiştir.

 

Çaycuma Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Kantarcı’nın, 2019 yılı içinde gerçekleştirilen çalışmaları ayrıntılı bir şekilde anlattığı toplantıya belediye meclisi üyeleri, daire amirleri ve belediye personelinin yanı sıra CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk de katıldı. Belediyede sözleşmeli olarak çalışan personelin 2020 yılı maaşlarının belirlendiği toplantıda Kıyı Ege Belediyeler Birliğine üye olunması da karar altına alındı. Denetim Kurulu üyeliklerine seçim yapılarak, üyelere ödenecek ücretlerin belirlendiği toplantının önemli kararlarından birini de, ilçe sınırları içinde şehircilik faaliyetlerinin daha düzgün şekilde yürütülebilmesi için bir Estetik Komisyonu kurulması oluşturdu. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün oy birliğiyle kabul edilen önerisi, planlanan komisyonun çalışma yönetmeliğini belirlemek üzere İmar Komisyonuna havale edildi.

 

“Havuzun işletilmesinde inisiyatif Bakanlık’ta olmamalı”

 

Kantarcı, devam eden yatırımlar ile ilgili bilgi verirken, içinde kapalı yarı olimpik yüzme havuzu bulunan spor merkezi inşaatının tıpkı Belediye binasında olduğu gibi müteahhidin işlerinin bozulması nedeniyle sekteye uğradığın anımsatarak şunları söyledi:
“Orada da yarım kalan işleri biz tamamlamaya çalışıyoruz. Sayın vekilimiz Ahmet Çolakoğlu tarafından buranın bakanlığa devri konusunda bir girişim oldu. İnce işlerinin tamamlanması için yaklaşık 6 milyon liraya yakın bir kaynağa ihtiyaç var. Ayrıca işletme maliyetlerinin getireceği yükler de söz konusu. Geçen gün de kendisiyle konuştuk, benim ona şöyle bir teklifim oldu: ‘Biz bakanlığa devredelim. Bakanlık yatırımı tamamlasın. Ama işletmesini biz ya da Çaycuma’dan oluşacak teşebbüse versin.’ Buranın işletmesi sırasında inisiyatif bakanlıkta olmamalıdır. Çünkü genel anlamda devletin kötü bir işletmeci olduğunu düşünüyorum. Buraya çok emek verdik. Projesini Türkiye çapında bir yarışmayla elde ettik. Yanındaki tenis kortu, halı sahalarıyla Batı Karadeniz Bölgesi’nde hiçbir belediyenin sahip olmadığı bir kompleksi içeriyor. O halde inisiyatifin elimizden çıkmaması lazım.

 

 

“Yurt-Kur binalarımızı çürütüyor”

 

Ben mülkiyetin kime ait olduğunu önemsemiyorum, önemli olan Çaycuma’ya böyle bir tesisin kazandırılması. Ama önümüzde de SEKA Sosyal Tesisleri’nde, Yurt Kur’a devredilen yer gibi kötü bir de örnek var. O bölgede bulunan 26 dönümlük arazide şu anda hiçbir şey yapamıyoruz. Arazinin içinde 8 bloğu kullanıyorlar, 7 bloğu hiç kullanmadıkları için terk edilmiş halde duruyor. ‘Bize geri verin’ diyoruz, vermiyorlar. ‘Kullanın’ diyoruz kullanmıyorlar. Hukuk yoluna başvurduk, mahkeme de kilitlendi. Oradaki binalarımız resmen çürüyor. Böyle bir güzide tesisin de sonu ne olacağı belli olmayan bir maceraya sürüklemek istemiyoruz. Çünkü bu yüzme havuzu çok önemli. Yeni doğan çocuktan yürüyemeyen yaşlımıza kadar herkesin kullanabileceği bir yer. Biliyorsunuz yürüyemeyen insanlar bile yüzebiliyor. O açıdan bakıldığında, yüzme, sağlıklı bir yaşam için en başta gelen spor dalı. Doktorlar da zaten ‘Sağlığınız için yüzün’ diyor. Biz deniz kenarındayız ama malum Karadeniz’in kıyısındayız. Hem derinliği nedeniyle yüzmek zor, hem de mevsim kısa. 12 ay boyunca yalnızca Çaycuma’ya değil, çevre ilçeler de içinde 150-200 bin kişiye hitap edecek bir tesisin üzerinde konuşuyoruz. O açıdan çok doğru karar vermemiz lazım.”

 

 

“Öz kaynak gelirlerimiz arttı”

 

Belediyenin mali durumu hakkında da bilgi verirken de 2020 yılında tahsilat seferberliği yapacaklarını dile getiren Kantarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Vatandaşım geçim şartları gerçekten çok zor ama biz de belediyemizin alacaklarını tahsil etmek zorundayız. 2004’ten itibaren belediye bütçemizin tahmin ve gerçekleşme oranlarıyla gelir-giderlerini grafik hale getirdik. Grafik 2014’ten itibaren yukarıya doğru iyice dikildi. Bütçemiz 50 milyon lira civarına ulaştı. Bu çok önemli bir performans. Geldiğimiz 2014 yılından bu yana merkezi idareden gelen paylarla, kendi öz kaynak gelirlerimizin oranı yer değiştirdi. Önceden merkezi idarenin payı yüzde 60, öz kaynaklarımızın oranı yüzde 40’tı. Şimdi tam tersine döndü. Merkezi idareden gelen gelirlerde son 3-4 yıldır herhangi bir artış ne yazık ki yok. Yerinde sayıyor, hatta azalıyor bile diyebiliriz. Ama giderlerimiz çok arttı. Demin de söylediğimiz gibi 300 küsur kişilik dev bir orduyuz. Ciddi bir personel giderimiz de var. Biz ancak bu bütçe disiplini sayesinde yatırımlarımızı aksatmadan sürdürebiliyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Bülent Kantarcı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi