Pist 250 metre uzatılıyor!

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havalimanı’nın Filyos Vadi Projesi ile öneminin daha da artacağını belirtirken, yapılan istişareler doğrultusunda pistin 250 metre kadar uzatılması için çalışmaların başlatıldığını söyledi. Pist uzatma maliyetinin 3 milyon TL civarında olduğunu ve bu paranın Zonguldak Bartın ve Karabük İl Özel İdareleri tarafından karşılanmasının BAKKA toplantısında Vali Sinan Güner tarafından önerildiği bilgisini paylaşan Balık, pilotların inişlerde tehlike oluşturduğunu belirttikleri pist yakınındaki tepenin de tıraşlanarak ortadan kaldırılmasının çok da zor olmadığını savundu.
Bu haber 2020-01-10 09:33:08 eklenmiş ve 1999 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bölgemiz açısından büyük önem taşıyan bin 881 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip olan Zonguldak Havaalanı’nın pistinde uzatma çalışmalarının başlatıldığına dair haberler Bartın’da da sevinçle karşılandı. Filyos Vadisi Projesi ile önemi daha da artacak olan havaalanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden isimlerden biri olan Bartın TSO Başkanı Balık, konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Havalanı’nın kapsadığı alanın 800 bin metrekare olduğuna dikkat çeken Balık, burasının kısa bir süre zarfında sanayi bölgesi olacağının düşünüldüğünü, belirterek şunları söyledi:

 


Maliyeti 3 milyon TL

 

“Havaalanının olduğu yere fabrikalar kurulabilir. Buradaki genişlemenin Filyos Vadi Projesi ile birlikte süreceği ve artık şehrin içinde sıkışabileceği düşünülüyor. Bizim ticari olarak düşündüğümüz şey ise orada yatırım olarak bir şey yapılmış. Bu yatırım daha nasıl iyileştirilebilir? Bunun için orya getirilip kurulumu yapılan ve pilotlara otomatik iniş kolaylığı sağlayan bir de cihaz var. Her ne kadar 40-45 metrelik bir genişletme ile birlikte pistin uzatılması gerektiği söylense de şimdilik 250 metre kadar pistin uzatılması yönünde bir çalışma başlatıldı. Bunun maliyetinin 3 milyon TL civarında olacağı ifade ediliyor. Çok fazla değil. Hatta Sayın Valimiz Zonguldak, Karabük ve Bartın olarak kendi bütçelerimizden 1’er milyon TL verelim, bu işi çözelim’ dedi BAKKA toplantısında.

 

“Lojistik açıdan çok avantajlı”

 

Bu havaalanının güzelliği, özellikle yurtdışından buraya geldiğiniz zaman 10-15 dakika içinde hem Filyos Limanı’na hem de fabrikalara kolayca ulaşımın sağlanacak olması. Lojistik açıdan çok büyük bir avantajı bulunuyor. Hatta gerekirse tehlike arz ettiği belirtilen tepe tıraşlanabilir, buradan alınan taş ve çakıl benzeri malzeme de eğer jeolojik açıdan uygunsa beton fabrikalarında kullanılabilir.

Bölge nüfusu ve hava trafiği arttığında eminim ki bu havaalanı hem daha da uzayacak hem de genişleyecektir. Yeterli gelmemesi ya da tehlike boyutunun artması durumunda belki ileride farklı bir havaalanı düşünülebilir ama şu an için ne deniz kenarında ne de başka bir yerde bir havaalanı ile ilgili durum sözkonusu değil.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Karabük Bartın TSO Halil Balık Zonguldak Havaalanı BAKKA Filyos Vadi Projesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi