“Evlenecek çiftler de indirim bekliyor!

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, hükümetin mobilyadaki KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indirmesinin sektöre hareket getireceğini, ancak başta evlilik planı yapan çiftler olmak üzere piyasadaki beklentinin beyaz eşyada da KDV ve ÖTV indirimi yapılması yönünde olduğunu söyledi.
Bu haber 2020-01-10 09:16:35 eklenmiş ve 122 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

AK Parti hükümetinin almış olduğu karar doğrultusunda mobilya alımlarında uygulanan yüzde 18’lik KDV’yi yüzde 8’e çekmesinin piyasayı canlandıracağı gibi, bütçe hesabı yapan vatandaşı da mutlu edeceğini kaydetti. Vergi oranlarındaki geçici indirimlerin ticari hayata etkilerinin nasıl olduğunu geçmiş yıllardaki uygulamalardan gayet net bildiklerini anımsatan Akdeniz, konuya ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

 

 

“Ticaretin artması açısından önemli”

 

“2001 ve 2009 krizlerinde, krizlerin teğet geçmesinin en önemli nedeni zamanında yapılan vergi indirimleri oldu. Özellikle otomotivde yapılan indirimler, ekonominin büyümesini önemli katkı sağlıyor. Aynı şekilde mobilya ve beyaz eşyada yapılan indirimler de talebin canlanması açısından çok önemli. Bu nedenle mobilyadaki kalıcı vergi indirimi sevindirici. Ama aynı indirimin beyaz eşya ve tüm elektrikli ev eşyalarında da yapılması lazım. Önümüz bahar. Dünya kadar çift evlilik planları yapıyor. Onların beklentisi de hükümetin bu kalemlerde de vergi indirimine gitmesi yönünde. Beyaz eşya günümüzde lüks tüketim malı olarak değerlendirilemez. Dolayısıyla beyaz eşyadan ÖTV alınmaması gerekir. Otomotiv sektöründe de başta Hybrid ve elektrikli araçlar olmak üzere ÖTV oranlarında indirim yapılmalı. Çünkü otomotivdeki canlanma tüm sektörleri etkiliyor. Otomobil satışları artarsa vergi gelirleri de artar. Aynı zamanda daha temiz bir çevre için hybrid ve elektrikli araçların desteklenmesi gerekir.” 

ETİKETLER : Bartın Bartın MESO Yılmaz Akdeniz beyaz eşya ÖTV KDV indirim
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi