Esenyurt minibüslerine 3 durak belirlendi

Bartın İl Trafik Komisyonu, Esenyurt minibüsleri ile Bartın Halk Otobüsleri arasında kent merkezi ile Kutlubeyyazıcılar Kampüsü arasında yolcu taşımacılığı ile ilgili yaşanan rekabet ve bunun neden olduğu gerginliğin ortadan kaldırılması için bir karar aldı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, D4 belgesine sahip Esenyurt Durağı’na ait köy minibüslerinin kent merkezi kalkış noktasından başlamak üzere Bartın-Ankara karayolu üzerinde birincisi Bülent Ecevit Bulvarı araç cebi ikincisi Şiremirçavuş Mahallesi Çavuş Caddesi’ndeki Polisevi önüne, üçüncüsü de Gecen Mahallesi Toptancılar Sitesi karşısına denk gelecek şekilde “Esenyurt minibüsleri yolcu indirme bindirme tabelaları” konulduğunu belirterek buna ilişkin kararın İl Trafik Komisyonu tarafından da onaylandığını söyledi.
Bu haber 2020-01-08 16:39:12 eklenmiş ve 2239 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığındaki yılın ilk toplantısında 16 gündem maddesini görüşerek karara bağladı. Meclis üyelerinin eksiksiz katılım sağladığı toplantıda, gündem maddelerine geçilmeden önce Esenyurt Minibüsleri ile Bartın Belediyesi Halk Otobüsleri arasında yaşanan gerginliğin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak Esenyurt minibüslerinin kent merkezi ile terminal arasında yolcu indirme bindirmesine imkan sağlayan AK Parti Grubu’nun geçen ayki toplantıda verdiği önerge yeniden gündeme geldi.

 

Akın, kararı açıkladı

 

Sorunun çözümü için İl Trafik Komisyonu’nda yeni bir karar alındığını belirten Başkan Akın, şunları söyledi:

“Belediyemiz Başkanlık makamına gelen talep üzerine D4 belgesine haiz Esenyurt Durağı’na ait köy minibüslerinin köye giden yolcularını kent merkezi kalkış noktasından başlamak üzere Şiremirçavuş Mahallesi, Gecen Mahallesi, Çeştepe Köyü, Kutlubeytabaklar Köyü, Tuzcular Köyü, Kutlubeyyazıcılar Köyü, Esenyurt Köyü ve Akmanlar istikametinde Belediyemiz mücavir alan ve sınırları içerisinde yolcu indirme bindirme yapabilmelerine ilişkin olarak karar alınmıştır. Buna göre; söz konusu minibüslerin kent merkezi kalkış noktasından başlamak üzere belirtilen köylere gidiş istikametinde Bartın-Ankara karayolu üzerinde Bülent Ecevit Bulvarı araç cebine Esenyurt Minibüsleri Yolcu İndirme Bindirme tabelasının konulduğu nokta, Şiremirçavuş Mahallesi Çavuş Caddesi Polisevi önüne denk gelen Esenyurt Minibüsleri Yolcu İndirme Bindirme tabelasının konulduğu nokta, Gecen Mahallesi Toptancılar Sitesi karşısına denk gelen yerdeki Esenyurt Minibüsleri Yolcu İndirme Bindirme tabelasının konulduğu nokta olmak üzere 3 nokta belirlenmiş olup iş bu karar İl Trafik Komisyonumuzca imza altına alınmıştır.”

 

 

Manav: “Yeni karar alınmalı”

 

Bu sözler üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Av. Hüseyin Manav, başta öğrenci ve pasta vatandaşlar olmak üzere Bartınlıların bu konudaki sıkıntılarının giderilmesi için önerge verdiklerini anımsatırken, belirlenen 3 noktada yolcu indirilip bindirilecek olsa da bunun sorunu kısmen çözeceğini savundu. Manav, “Ama inşallah bundan sonra herkesin memnun olacağı bir şekilde çözüme kavuşması noktasında bunu bir adım olarak görüyoruz” diyerek kararın iyileştirilmesini beklediklerini dile getirdi. 2015 yılında Belediye Meclisi’nce alınan kararın artık hukuki bir dayanağı kalmadığını yeni bir Meclis karar alınması gerektiğini ifade eden Manav, “Yalnız malumunuz 5393 sayılı Kanun Belediye’nin karar organı Meclis diyor. Aynı konuda daha önce aldığınız İl Trafik Komisyonu kararını Zonguldak İdare Mahkemesi, Meclis kararı haline getirilmediği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bizim talebimiz bu işlemin yürürlüğe girebilmesi için Meclis kararı haline getirilmesi gerektiği yönündedir. Bu konuda da takdiri size bırakıyoruz” diye konuştu.

Bunun üzerine ise Başkan Akın, “O da olur bunda da sıkıntı yoktur. Ama öyle bir şeyle de karşı karşıya kalırsak hemen bir gündem oluştururuz onu da yaparız. Arkadaşlarımız şuan böyle çalışmaya devam etsinler bir rahatlama olup olmayacağını bir görelim” dedi.

 

5 kişi Denetim Komisyonu’na seçildi

 

Daha sonra toplantının ilk gündem maddesi çerçevesinde Belediyenin 2019 yılı gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimini yapacak komisyon için üye seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama neticesinde Mehmet Bahadır Karakaş, Tuncay Maden, Secaattin Aykan, Canan Çavuşoğlu ve Sanem Çöme Taşdemir Denetim Komisyonu’na seçildi.

Memur kadro değişikliği talebinin oy birliğiyle kabul edilmesi sonrasında Belediye Meclisi toplantılarının her ayın ilk haftası yapılması ve tatil yapmaması karara bağlandı.

 

5 madde Plan ve Bütçe’ye havale

 

Gündemin 4. maddesinde yer alan harcırah bedelinin belirlenmesi talebi, 5. maddesinde yer alan Meclis Başkan ve üyelerine Meclis ve İhtisas Komisyonu toplantılarına katıldıkları günler için ödenecek ücretin belirlenmesi talebi, 6. maddesinde yer alan Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalıştırılan Programcı, İnşaat Mühendisi ve Jeoloji Mühendisinin sözleşmelerinin yenilenmesi ve ücretlerinin belirlenmesi talebi, 7. maddesinde yer alan Zabıta personeline 2020 yılı içerinde ödenecek olan fazla mesai ücretinin belirlenmesi konusu ile 8. maddesinde yer alan İtfaiye personeline 2020 yılı içerinde ödenecek olan fazla mesai ücretinin belirlenmesi konusu Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

 

Cami yapımına işgücü desteği verilecek

 

Bir sokak ismi değişikliğine ilişkin maddenin ilgili komisyona havalesini kararlaştıran Meclis, Belediyede görevli memur ve sözleşmeli personele 2020 yılında sosyal denge tazminatı ödenmesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporunu görüşerek oy birliğiyle kabul etti. Meclis yine geçtiğimiz ay İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Bartın Seyirtepe Camii Yaptırma Derneği ile Bartın Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalanması talebini de görüştü ve Belediye’nin cami yapımına işgücü desteği vermesini kararlaştırdı.

 

 

İmar Planı değişliği yine tartışma konusu oldu

 

Gündemin 12. maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Şiremirçavuş Mahallesi, tapuda 1312 ada, 4, 5 ve 10 parsel nolu taşınmazlarda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yazısı ve ekindeki incelenen rapor değerlendirilirken söz alan İmar Komisyonu Üyesi ve CHP’li Kemal Çubukçuoğlu, İmar Planı değişikliğiyle ilgili yapılan işlemlerin uygun olmadığını önceki toplantılarda da dile getirdiklerini anımsatarak şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 25 Ekim 2009 tarihli yazısında Karayolları görüş yazısının doğrusunun bulunmadığı, yol hariç teknik ve sosyal alt yapı alanlarının kaldırılması ve yerinin değiştirilmesi komşu adalarda yer alan parsellerin kullanımının kesintiye uğraması ve benzeri yükümlere aykırı olduğu ayrıca otopark alanının bin 215 metrekareden 485 metrekareye düşürüldüğü, yolların ve otopark kullanımının sürekliliğinin ortadan kaldırıldığı, plan değişikliğinin değişiklik gerekçesi ve yapılan değişiklik analizlerinin ayrıntısıyla açıklanmadığı, alışveriş merkezi ve benzeri alanların seçiminde yerleşim, nüfus, ulaşım yönü ve gelişme özelliklerinin dikkate alınarak yapılacak olan gerekli analiz çalışmalarının yapılmadan plan değişikliğine gidildiği gibi hükümler yer almaktadır.

 

“Yanlıştan dönülmeli”

 

Özetle gelen Çevre ve Şehircilik raporunda gelen bilgilere göre yapılan plan değişikliğinin uygun olmadığı, hatalı olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır. Söz konusu plan değişikliği yargıya taşınmıştır. Olası plan ve ruhsat iptalinde ilgili idarenin, komisyon üyelerinin ve meclis üyelerinin sorumlu olacağını hatırlatır. Yapılan yanlıştan dönülmesi gerektiğini bildiririz.”

Bunun üzerine söz alan İmar Komisyonu’nun AK Partili Üyesi Turgay Kabakçı da, onaylanan plan değişikliği talebine ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün görüş yazısının bakanlığa gönderildiğini, Bakanlığında da komisyon raporunda bir yanlışlık yapıldığını kendilerine ilettiğini söyledi. Kabakçı, “Bununla ilgili bir önceki toplantımızda gerekli karar alındı ve ilgili maddede değişiklik yapılmış oldu. Bu durum aslında bizim komisyon raporumuzun içeriğinden kaynaklandı. Biz de yeni komisyon raporunda bu maddeyi tamamen devre dışı bırakarak planının yürürlüğünün devamına karar aldık” dedi.

 

Çavuşoğlu, hukuki boyutu hatırlattı

 

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu da söz konusu maddenin hukuki boyutu ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Bu plan değişikliğinde alışılmadık bir ısrar olduğunu savunan Çavuşoğlu, şunları söyledi:
“Bu plan işin teknik kısmına aykırı bunu biz değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da söylüyor. Burada bürokratlarınızı çok ciddi bir sorumluluk altına sokuyorsunuz. Bu plan değişikliğini devam ettirdiğiniz takdirde başkanlığınız, burada kabul oyu veren meclis üyelerinin hepsini hukuki ve cezai sorumluluk altına sokuyorsunuz. Bununla ilgili en azından 20 tane Yargıtay kararını ekte sunuyorum. İdari yargıya açılmış olan davanın sonucunu bekleyin. Bu davanın sonucu bu meclisin yaptığı plan tadilatı doğrudur derse o zaman meclisin sorumluluğu olmayacak devam edecek. Yargı kararlarını bekleyelim. Buradaki sorumluluğu bu meclisteki arkadaşlara yüklemeyelim. Bekleyelim, acele etmeyelim. Komisyonda kabul eden arkadaşlar, meclisteki arkadaşlar ve başkanlığınız ve aynı zamanda idari bürokratlar sorumlu olacak. Bunun için ben yargı kararının sorucunun beklenmesini öneriyorum.”

 

Manav: “Yargı kararı beklenmeli”

 

Yargı kararının beklenmesi gerektiğini ifade eden AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Manav da, İdare Mahkemesi’ne açılan bir dava varsa bunun kararının beklenmesi gerektiğini belirtirken, “Belediyemizdeki hukukçu arkadaşımızdan davanın olup olmadığına dair bir görüş alalım. Daha sonra meclisteki hukukçu arkadaşlarımız ve idaremizce bunu sonra değerlendirelim. Bu maddeyi de beklemeye alalım” dedi.

 

Akın: “Bu Meclis kimsenin hakkını yemez”

 

Tüm değerlendirmeleri dikkatlice dinleyen Belediye Başkanı Cemal Akın, konunun İmar Komisyonu’na havalesinin daha uygun olacağını söyledi. Akın, “Buradaki komisyon kararını arkadaşlarımız incelesin. Meclisteki hukukçu arkadaşlarımızla idaremizdeki hukukçu arkadaşlarımızın da dahil olacağı imar komisyonuna bu konunun sevkine karar verelim. Bir ay içerisinde tartışıp gereği neyse onu yapalım. Sıkıntılı bir iş varsa bu Meclis asla bunu yapmaz, kimsenin hakkını da yemez” diye konuştu. Daha sonra oylanan konu oybirliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi.

Bilgi İşlem Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nin kabul edilmesi sonrasında geçtiğimiz ay Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, Bartın Belediyesi İnkum Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer yönetmeliğinde madde değişikliği yapılması talebi görüşülerek kabul edildi. Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonunun kurulması talebinin kabul edilmesi sonrasında ise gündemin son maddesi olan Evliya Çelebi Cami Yaptırma Derneği ile Bartın Belediyesi arasından işbirliği protokolü yapılması talebi görüşülerek karara bağlandı.

Toplantı, bir sonraki Meclis Toplantısı’nın 7 Şubat Cuma günü saat 16.00’da yapılmasının kararlaştırılmasının ardından sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Belediye Meclisi Esenyurt minibüsleri
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi