İl Genel Meclisi’nin 2020 mesaisi başladı

Kenan Dursun Başkanlığı’ndaki İl Genel Meclisi, ilk oturum ile 2020 yılındaki mesaisine başladı.
Bu haber 2020-01-08 09:10:47 eklenmiş ve 1302 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Meclis üyelerinin tam kadro katıldığı Ocak ayı toplantısının başlangıcında kısa bir konuşma yapan İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, sözlerine yeni yılın ülkemiz ve milletimiz başta olmak üzere tüm İslam Alemi’ne ve dünya üzerindeki tüm mazlumlara barış, huzur ve kardeşlik getirmesini dileyerek başladı.

 

“Coğrafyamıza sahip çıkmak zorunluluk”

 

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan dolayı ülkemiz üzerine oynanan tüm hain planların gün yüzüne çıkmış olmasının millet olarak bir kez daha silkinerek yaşadığımız bu coğrafyaya sahip çıkma zorunluluğunu ortaya koyduğunu savunan Dursun, “Asırlar boyu bu coğrafyanın en ağır bedellerini ödeyen Türk milletinin yine aynı bedelleri ödemekten de hiç bir zaman çekinmediğini  ve bu sahiplenmenin de tüm dünyaya gösterildiğini bu uğurda vatan savunmasında hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere  ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor gazilerimize de acil şifalar diliyoruz” dedi.

 

“Ortak paydamız Bartın”

 

Mahalli İdareler Seçimleri’nin üzerinden 9 ay gibi bir süre geçtiğini anımsatan Dursun, bu seçimle göreve gelen 7. Dönem İl Genel Meclisi’nin çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Bu sürenin her günün güllük gülistanlık geçmediğini bazen siyasi, bazen de idari zorlukların yaşandığını belirten Dursun, bunun işin doğasında olduğunu söyledi. Kenan Dursun, “Ama bizler, ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesi olduğu bilinci ile hareket ettik. O nedenle 7. dönem Meclisi olarak büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğumuz bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan burada onaylanan tüm programlara sahip çıkacağız” diye konuştu. Dursun, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“Geride kalan bütçe dönemlerinde yatırımlara her bir bütçe yılı için ortalama yüzde 45 gibi büyük bir pay ayırdık ve bunların büyük bir oranda gerçekleştirdik. Buna mukabil yine geriye dönük hiç bir kurum ya da kuruluşa borcu olmayan bir yapı muhafaza edildi. O nedenle 7. Dönem ve öncesi yatırım ve başarılarla dolu bir dönem olarak hafızalarda yerini aldı. Bu nedenle gayretli çalışmalarıyla bu dönemi taçlandırarak unutulmaz kılan tüm Meclis üyelerine ve İdaremizin tüm çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Kasım 2019’da 20 gün süren Meclis çalışmalarıyla 55 milyon TL olarak belirlenen 2020 Mali Yılı Bütçesi de, önceki dönemlerdeki başarılı çalışmalar ışığında yürütüldü. O nedenle aynı anlayışla hazırlanan bu bütçe de yatırım eksenli oldu. Yılbaşı itibariyle Sayın Valimiz Sinan Güner’in onayıyla yürürlüğe giren 2020 yılı bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceğiz. Yılın ilk toplantısına 4 gündem maddesiyle başlıyoruz. Bu ay 5 gün sürecek toplantılarımızda İdaremizin iş ve işlemleri ile 2019 mali yılı çalışma yatırım programlarına ilave ek çalışma ve yatırım programlarının komisyon raporlarını görüşeceğiz.

 

Denetim Komisyonu oluşturulacak

 

Özel İdareler iç ve dış denetim adı altında iki türlü denetime tabidir. Bu kapsamda İl Özel İdare Kanunu’nun 17. maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 21. maddesi gereği her yıl Ocak ayı Meclis toplantılarında Meclis üyeleri arasından seçilen 5 üye ile oluşturulan komisyon marifetiyle bir önceki yılın gelir ve giderleri incelenir. Komisyonun çalışma süresi ise Ocak ayı Meclis toplantılarının bitimiyle başlayıp Şubat ayının son gününe kadar sürer. Bu süre içerisinde komisyonca hazırlanacak  olan rapor da 15 Mart tarihine kadar Meclis Başkanlığı’na ulaştırılır. Ardından da rapor, Nisan ayı toplantılarında Meclis’e bilgi olarak sunulur. Kanun gereği yukarıda ifade edilen denetim çalışmalarını yürütmek üzere  5 meclis üyesinden oluşacak olan Denetim Komisyonu seçimlerini bu toplantı döneminde yapacağız.”

İl Genel Meclisi Başkanı Dursun’un konuşmasının ardından gündemin ikinci sırasında yer alan “Yapı Kayıt Belgesi iş ve işlemleri ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporları”nı Meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Raporların kabul edilmesi sonrasında birleşim sona erdi.

ETİKETLER : il genel meclisi bartın toplantı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi