Bartın Kadın Platformu: “Çocuk istismarının affı olmaz”

Çocuk yaşta evliliklerin af kapsamına alınmasını öngören yasa değişikliğinin bir kez daha TBMM gündemine taşınmasını protesto eden kadınlar, Türkiye genelinde olduğu gibi Bartın’da da tepkilerini düzenledikleri basın açıklaması ile dile getirdiler. Bartın Kadın Platformu da yasa değişikliğine tepki gösterirken, “Çocuk istismarının affı olmaz” diyerek tekliften vazgeçilmesini istediler.
Bu haber 2020-01-07 15:55:38 eklenmiş ve 4419 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Çocuk yaşta evliliklerin af kapsamına alınmasını öngören yasa değişikliğinin bir kez daha TBMM gündemine taşınmasını protesto eden kadınlar, Türkiye genelinde olduğu gibi Bartın’da da tepkilerini düzenledikleri basın açıklaması ile dile getirdiler. Bartın Kadın Platformu da yasa değişikliğine tepki gösterirken, “Çocuk istismarının affı olmaz” diyerek teklifin geri çekilmesini istediler.

Daha önce kamuoyunun tepkisiyle iki kere geri çekilen “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” düzenlemesinin yeniden Meclis gündeminde olmasına karşı kadınlar, 45'i aşkın ilde “Çocuk istismarının affı olmaz” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Bartın’daki basın açıklaması da, Bartın Kadın Platformu üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Eğitim Sen Bartın Şube’de yapılan bazın açıklamasında, AK Parti iktidarının küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin “cinsel istismar” suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberlerin bir süredir basın yayın organlarında yer aldığını dikkat çekilerek özetle şöyle denildi:

 

“Normalleştirilmeye çalışılıyor”

 

“AKP, 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açan, çocuk istismarını meşrulaştıran, bu af da dahil birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları hayata geçirmeye, kanunlaştırmaya çalışmaktadır. Çocuğun cinsel istismarı suçuna ilişkin cezai hükümleri düzenleyen TCK 103’de yapılmak istenen değişiklikler de bu girişimlerin devamı kapsamındadır. En ağır insanlık suçlarından birisi olan ve tartışılmasının bile suç olması gereken çocuğa yönelik cinsel istismar, AKP sayesinde ülkemizde sürekli tartışılan ve normalleştirilmeye çalışılan bir konu haline gelmiştir. İktidar ve parlamento çocuğun cinsel istismarını suç olmaktan çıkarıp, af kapsamına almaya ve yasallaştırmaya teşebbüs etmekten, ‘Yargı Reformu’ adı altında çocuğa yönelik cinsel suçlar işleyenlerin affına yönelik yasa değişikliklerine girişmekten, çocuğun cinsel istismara rızasını veya rızai ehliyet yaş sınırını tartıştırmaktan vazgeçmiyor.

 

“Kendinizden utanmalısınız”

 

Evrensel bir suç olan çocuğun cinsel istismarı suçunu normalleştiren girişimlerle mücadele etmekten ve çocuklara cinsel istismarın affı olmaz demekten biz utanç duyuyoruz, AKP duymuyor. Kendinizden utanmalısınız! AKP’nin çocuğa yönelik istismar suçunu ‘AK’lama girişimleri bugüne kadar kadın örgütlerinin ortak çabasının ürünü olan toplumsal tepkiyle püskürtüldü, geri çektirildi. 2016 yılında kamuoyunun büyük tepkisini alarak geri çektirilen Torba Kanun’da yer alan ve çocukların cinsel istismarına ilişkin uygulamaları düzenleyen TCK 103’e; 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmişti. 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır.

 

“Cezasızlık cesaret verir”

 

Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen faillerinin affını ve/veya infazının ertelenmesini kapsamaktadır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun kendini istismar eden 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve çocuğa yönelik cinsel istismar suçu teşvik edeceğini görüyoruz. Nitekim, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda ‘kız çocuğunun yaşını bilmediğini’ savunan faili beraat ettirilmiş ve Yargıtay da kararı oy çokluğuyla onamıştır. ‘Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği’ gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasına alt yapı sağlamaktadır.

 

“Tecavüzcüsüyle evlendirme meşrulaştırılır”

 

Böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan ‘tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan’ maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Evlilik kılıfıyla çocuk cinsel istismarı suç olmaktan çıkarmaya çalışan bu girişimler, kız çocuklarını istismara açık hale getirecek ve ‘tecavüzcüsüyle evlendirme’yi meşrulaştıracaktır. İstismar suçunu evlenme koşuluyla aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelir. Biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz!

 

“Bir kereden bir şey olmaz zihniyetinin devamı”

 

AKP’nin ‘Affı bir defaya mahsus yapacağız’ açıklaması, Ensar yurdundaki çocukların toplu cinsel istismarını savunurken söylenilen ‘Bir kereden bir şey olmaz’ zihniyetinin devamıdır. Çocuğa yönelik cinsel istismar suçunu işleyenleri korumaya yönelik bu düzenlemeye gerekçe olarak; küçük yaşta istismar edilmiş ve evlendirilmiş kız çocuklarının, bu suçu işleyen erkeklerin hapse girmesi sonucunda çocuklarıyla birlikte ortada kalmaları ve mağdur olmaları gösterilmektedir.

 

“Akıl ve vicdan dışı”

 

Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmaktadır! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin!

Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve kurumların cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir.

Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz!”

ETİKETLER : Bartın Bartın Kadın Platformu Çocukların cinsel istismarı TCK TBMM AK Parti
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi