BÜ öğretim Üyesi, Moritanyalı askerlere Türkçe öğretiyor

Bartın Üniversitesi tarafından Moritanya Milli Jandarma Genel Komutanlığında görevli subay, astsubay ve erlere Türkçe eğitimi veriliyor.
Bu haber 2020-01-07 09:13:44 eklenmiş ve 3256 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) iş birliğinde Moritanya Milli Jandarma Genel Komutanlığı’nın eğitim-öğretim alt yapısının güçlendirilmesi amacıyla çeşitli eğitimler veriliyor. Bu kapsamda komutanlık bünyesinde görev alan subay, astsubay ve erlere Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. Hüseyin Demir tarafından Türkçe eğitimi veriliyor. 8 ay sürecek eğitimlere katılan askerlere Türkçe’nin yanı sıra iki ülke arasında yakın ilişkiler anlatılırken, “iletişim”, “kişilerarası iletişim” ve “liderlik” gibi konulardan da bahsediliyor.

Dost ve kardeş Moritanya ile ilişkilerin geliştirilmesi ve Moritanya Milli Jandarma Genel Komutanlığı eğitim-öğretim alt yapısının güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen eğitimlerin hayırlı olmasını dileyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, şunları söyledi:

 

 

“Arap Mağrip, Sahraaltı Afrika ve Sahel coğrafyalarının kesiştiği stratejik bir konumda yer alan, bölgesinde barış ortamının tesisine katkı sağlayan dost ve kardeş Moritanya’da düzenlenen eğitimlerin iki ülke arasındaki mevcut sıkı dostluk ilişkilerini daha da güçlendirilmesine vesile olacağına inanıyorum. Eğitimler ile birlikte Moritanya Milli Jandarma Genel Komutanlığında görev alan askerlerin iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik köprüsünün daha da güçlendireceğini temenni ediyorum. Bu düşüncelerle Nuakşot Büyükelçimiz Mehmet Cem Kahyaoğlu’nu, Yunus Emre Enstitüsünden değerli yöneticilerimizi ve Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. Hüseyin Demir’e teşekkür ediyorum.”

Nuakşot Büyükelçiliği’nin resmi Twitter adresinden konuyla ilgili yapılan açıklamada da “Moritanya Milli Jandarma Komutanlığı personeline yönelik Türkçe öğretim programı 23 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. Programın iki ülke ilişkilerine ve iş birliğine katkı sağlamasını diliyoruz” denildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Moritanya Türkçe eğitimi
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi