Akdeniz: “Esnafın sorunlarına çözüm bekliyor”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, 2019 yılının esnaf açısından sıkıntılarla dolu bir yıl olarak geçtiğini belirtirken, “Gerek siyasi gerek toplumsal birçok ciddi sorun ve olaylar yaşandı. Böylesine yoğun gündemde ise esnafımızın sorunları bazen unutuldu bazense ötelendi. İçerisinde yeni girdiğimiz 2020 yılında esnafımızın belini büken tüm sorunların ivedilikle çözülmesini ve artık ötelenmemesini bekliyoruz” dedi.
Bu haber 2020-01-04 10:38:42 eklenmiş ve 2884 kez görüntülenmiştir.

 

“2019 kayıp yıl oldu”

 

Bartın MESO Başkanı Akdeniz, esnaflar açısından 2019 yılını değerlendirirken, 2020 için beklentileri de dile getirdi. Ekonominin en önemli sacayaklarından biri olan esnafın geçtiğimiz yılı kartopu misali büyüyen ekonomik sorunlarla geçirdiğini bu yüzden de 2019’a kayıp yıl olarak baktıklarını ifade eden Akdeniz, tüm söylemlere karşın sürekli ötelenen esnafların sorunlarının yeni yılda hızlı ve kararlı bir sistematik içerisinde bir bir çözüme kavuşturulmasının en büyük beklentileri olduğunu söyledi.

 

“Esnaf ayakta duramazsa ekonomi tökezler”

 

“Berberinden terzisine, taksicisinden oto tamircisine, manavından çilingircisine kadar 2 milyon esnaf ve sanatkârımızın ayrı ayrı, mesleklerine ait sorunları var. Bu sorunları konfederasyon olarak her zaman dile getirmeye, ilgili kurumlara iletmeye, projeler yapmaya devam ediyoruz. Fakat birçok sorun gündeme dahi getirilmiyor. Bunun da sebebi ülkemizin geçmiş olduğu ekonomik, siyasi, toplumsal meselelerin yoğun yaşanmış olması. 2019 yılında ötelenen tüm sorunların yeni yılda hızlı bir şekilde çözülmesini umut ediyor. Çünkü ekonominin en önemli ayağı esnafımızdır. Esnaf ayakta duramazsa ekonomi tökezler. Devletimizin her daim yanında olan, sokaklarımızın her daim koruyucusu olan esnafımız bu yüzden en çok destek görmesi gereken kesimdir.

 

“Esnafa destek, ekonomi ve vatandaşa destek niteliğinde”

 

Zincir marketlerin ve Avm’lerin yarattığı haksız rekabet ve kuralsız şekilde açılmaları, ticari akaryakıt verilmesi, sıfır faizli kredi destekleri, etkin bir sicil düzenlemesi, borçlar için yapılanma, elektrik, su, doğalgaz ve internette esnafa özel indirimler gibi en önemli konular ilk önce çözülmesi gereken konular. Çünkü esnaf krediye ulaşırsa devlete olan borçlarını da primlerini de ödeyebilir, esnafa ticari akaryakıt imkânı sağlandığında maliyet düşeceğinden sebzeden kıyafete taksiden dolmuşa fiyatlarda düşme yaşanacaktır, vatandaş da bu durumdan olumlu etkiler göreceğinden enflasyon da düşecektir. Esnafa verilen destek ekonomiye ve vatandaşa doğrudan destek niteliğindedir.”

ETİKETLER : Bartın Bartın MESO Yılmaz Akdeniz
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi