Özkan’dan online alışveriş önerileri!

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, son dönemde dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de artış gösteren internet üzerinden alışveriş konusunda vatandaşları siber dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı.
Bu haber 2020-01-03 10:47:39 eklenmiş ve 2683 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

İnternet üzerinden online alışveriş yaparken vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerinin ele geçiren siber dolandırıcıların büyük zararlara neden olabildiğini anımsatan Özkan, vatandaşlarımızdan bu tür kayıp yaşamamaları için bilindik güvenli sitelerden alışveriş yapmalarını, online alışverişlerini internet üzerinden ticaretin yoğunlaştığı özel günlere denk getirmemeye dikkat etmelerini istedi.

 

 

“Kapıda ödeme daha sağlıklı”

 

Özkan, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, yılbaşı, sevgililer günü, ve bayramlar gibi özel günler öncesinde ya da markaların kampanya dönemlerinde internet üzerinden alışverişlerin arttığına dikkat çekti. Böyle dönemlerin dolandırıcılar için fırsat olarak görüldüğünü anımsatan Özkan, siber saldırıların da bu dönemlerde arttığını söyledi. Vatandaşların telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşamamaları için dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Özkan, internet alışverişlerinde online kimlik ve kredi kartı bilgilerini vermektense, kapıda ödeme yönteminin daha sağlıklı olacağını dile getirdi. Özkan, şu uyarılarda bulundu:
“Özel günler öncesinde gıda, kozmetik, tekstil, ayakkabı ve hediyelik eşya gibi alışverişlerin büyük çoğunluğu internet üzerinden yapılıyor. Bu dönemlerde yapılan online alışverişlerde siber saldırılara karşı çok dikkatli olunmalı. Vatandaşların kredi kartı ve hesap bilgilerini ele geçirmek için özel günleri fırsat bilen siber saldırganlar marka değeri yüksek web sitelerini birebir kopyalayarak çeşitli dolandırıcılık yöntemleri geliştiriyorlar. Sanal kimlik avı yöntemi vatandaşları tuzağa düşürüyorlar. Tuzağa düşmemek için vatandaşlarımız abartılı kampanya ve tekliflere kesinlikle itibar etmemeli. Reklam amaçlı sahte mesajlara ve şüphe edilen bağlantılı linklere tıklanmamalı. Piyasa değerinin çok altında ürün satan internet sitelerine şüpheyle yaklaşılmalı. Öte yandan ödeme seçeneği olarak kapıda ödeme yöntemi tercih edilmesi daha sağlıklı olur.

 

“3D Secure ödeme sistemi tercih edilmeli”

 

İnternet ortamındaki dolandırıcılığın önüne geçilmesi için bilinçlenme, farkındalık ve eğitim büyük bir önem taşıyor. Öncelikle alışveriş yapılacak sitenin adres çubuğuna dikkat edilmeli. Sitelerin kurumsal olup olmadığı, gizlilik ilkelerine uygun hareket edip etmediği araştırılmalı. Kurumsal ve 3D Secure güvenli ödeme sistemi olan internet siteleri tercih edilmeli. Toplumda e-ticaret farkındalığı geliştirmek adına kamu spotları oluşturulmalı. Okul çağından başlayarak çocuklarımıza güvenli e-ticaretin nasıl yapılması gerektiği konusunda eğitimler verilmeli. İhtiyaç fazlası ürün satın almaya yönlendiren ve yanıltıcı alışveriş reklamları sunan internet siteleri mutlaka denetlenmeli. Öte yandan internet sitelerini birebir kopyalayan dolandırıcılık yöntemlerine karşı kontrol mekanizması geliştirilmeli.” 

ETİKETLER : Bartın online alış veriş siber saldırı Barış Özkan dolandırıcı
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi