CHP Merkez İlçe “Çomak ile devam” dedi

CHP Bartın Merkez İlçe olağan kongresi, oldukça büyük bir çekişmeye sahne oldu. Genel Merkez tarafından eski yönetimin görevden alınması sonrasında atanan Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak ile 3 kuşaktır CHP’li olan Yonca Alemdar’ın yarıştığı seçim 151’e 143 gibi çok az bir farkla Çomak lehine sonuçlanırken, seçime damga vuran Alemdar’ın konuşması oldu. Alemdar, oylamaya geçilmeden önce yaptığı konuşmada, “Adaylığım ile ilgili açıklamamda Parti içindeki kırgınlıkları gidereceğimi, barışı sağlayacağımı ve CHP ailesini yeniden birleştireceğimi iddia etmiştim. Ne mutlu ki bu hedefimi daha seçilmeden gerçekleştirdim. Uzun süredir birbirlerine küskün olan, ‘görevden alınanlar’ ve ‘atananlar’ olarak bildiğimiz, birbirine uzun zamandır kırgın olan tarafların arasında barışın sağlanmasını katkı sundum!!! Yönetim kurulu ve aday listelerinde göreceğiniz üzere birbirlerine küs olan bu iki tarafın ilçe başkanlığı seçimine ortak listeyle katılmasına vesile oldum. Yani parti için kırgınlıklarda birleştirici rol oynama hedefime ulaştım” diyerek Merkez İlçe’nin görevden alınan eski yönetimi ile mevcut yönetimin seçimde kendisine karşı işbirliği yaptığını vurguladı.
Bu haber 2019-12-30 16:37:56 eklenmiş ve 2066 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

CHP Bartın Merkez İlçe Olağan kongresi, 29 Aralık Pazar günü, Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Partililerin yoğun ilgisine sahne olan kongre için ilimize gelen CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, kongrede Divan Başkanlığı görevini de üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından

 

Çalışma ve hesap raporları onaylandı

 

Nazif Çomak tarafından 17.12.2017 ile 29.12.2019 dönemine ilişkin CHP Bartın Merkez İlçe Yönetim Kurulu Çalışma ve Hesap Raporlarının ayrı ayrı okunması ve delegelerin oyuna sunularak kabul edilmesi sonrasında, her iki adaydan da blok liste teklifi geldi. Divan blok liste teklifini oya sundu ve oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Kılıçdaroğlu kutlama mesajı gönderdi

 

Sonrasında ise kongreye gönderilen kutlama mesajları okundu.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte partimizin de kurucusu olan Mustafa Keman Atatürk’ün önümüze koyduğu hedeflerle aydınlanan bir yoldan yürüyoruz. Halkçı bir iktidar kuracağımız bu yolun sonunda demokrasi ile taçlandıracağımız Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşacağız. Dolayısıyla her bir kongremiz, Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıran kararlılığımızın örnekleri olarak kabul edilmelidir. Kongrelerimiz birbirimizle rekabet değil, hak, hukuk ve adaletten güç alan bir şölene dönüşmelidir. Bu vesile ile sizleri selamlıyorum” dedi.

 

 

Karakaş, başarılar diledi

 

Delegelerin dilek ve temennileri alınırken bir konuşma yapan CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, biraz uzun sürse de 23 Haziran’da yerel seçimlerin İstanbul’u 800 binin üzerinde bir farkla alarak sonuçlanmış olmasının Türkiye’deki bütün partilileri biraraya getirmesi açısından önemli olduğunu vurgularken, bunu sağlayan başta Genel Başkanları Kılıçdaroğlu ve yönetimi olmak üzere tüm milletvekillerine, İstanbul’daki CHP’lilere ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.  Karakaş, özetle şunları söyledi:

“İstanbul seçimleri sürecinde oluşan sevgi dili, Türkiye toplumunda binlerce insanı biraraya getirdi. 800 bin gibi bir garkı ortaya çıkardı. Seçim günü İstanbul’daydım, Fatih’te bir okulda görevliydim. Seçim sonuçları gelmeye başladığında, AK Partililerin orada girdikleri stresi görmenizi isterdim. Bizden korkuyorlar. Toplumu kutuplaştırma siyasetiyle bizim partimize de dil uzatıyorlar. ‘CHP kavgalıdır’ diyorlar. CHP kavgalı değildir. CHP tartışır, en sonunda doğruyu bulur ve işin gereğini yapar. Biz de bu tartışma ortamlarının daha iyilerini yaşamak için elimizden geleni yapmak durumundayız. Dolayısıyla ben bu kongreden elbette ki birlik, beraberlik ve dostlukla çıkacağımıza inanıyorum. Her iki adayımıza da demokratik tavırlarından dolayı teşekkür ediyor seçimde başarılar diliyorum.

 

“Gündem belirliyoruz”

 

Bartın Belediye Meclis üyelerimiz 6 kişi, İl Genel Meclisi’nde de üye sayımız 3. Biz bu arkadaşlarımızla gerçekten büyük başarılara imza atıyoruz. Çoğunluğumuz yok ama bunları becerebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Arıönü, Kızılelma, Akbaba ve Hacıosmanoğlu köylerinin suyunu temin etmek amacıyla, ki buraların yıllardır çok büyük su sorunu vardır, 300 metrelik bir sondaj ihalesi yapıldı. Belediye Meclis üyelerimiz de gayet başarılı çalışmalara imza atıyorlar. Bartın Belediyesi’nde 6 kişi ile gündem belirler hale geldik. Hem İl Genel Meclisi hem de Belediye Meclis üyelerimize buradan çalışmaları dolayısıyla bir kez daha teşekkür ediyorum.”

 

Bankoğlu: “CHP güçleniyor, AK Parti kan kaybediyor”

 

Daha sonra kürsüye Milletvekili Aysu Bankoğlu geldi. Merkez ilçe seçiminin partiye güzel bir enerji getireceğine olan inancını dile getiren Bankoğlu, konuşmasının genelinde AK parti hükümetini ve politikalarını eleştirirken, Bartın’daki sorunların aslında Türkiye genelinde yaşanan sorunlar olduğunu, hükümetin bunları görmezden geldiğini, Bartın’a hizmet etme noktasında da tam anlamıyla sorumluluğunu başından savmış bir tavır sergilediğini öne sürdü. Bankoğlu, toplumun tüm kesimlerinin AK Partinin hukuk tanımayan iradesi altında ezildiğini öne sürerken, hükümetin hızla kan kaybettiğini, CHP’nin ise güçlendiğini savundu. Bankoğlu sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye’nin umudu CHP”

 

Bizler partililer olarak el ele olduğumuzda ancak bu önemli güce sahip çıkabileceğiz. Yeni üyeler kazanarak ve Meclis’te vatandaşlarımızın sorunlarına eğilerek enerjimizi daima pozitife çevirmek zorundayız. Bugün iki adayımız var. İki adayda bizimdir ve bu demokrasi şölenini taçlandıracaktır. Kendilerine şimdiden başarılar diliyorum. Birlik olacağımıza, birbirimize sahip çıkacağımıza inancım tam. Partimizin içerisini karıştıracak hesap yapanlara, siyasetini yalanlar üzerine kuranlara kulaklarımız tıkalı, gözlerimiz kapalı olmalıdır. Çünkü unutmamalıyız ki Cumhuriyet Halk Partisinin ortak değerlerden vazgeçmeyen tüm üyelerimizi ve yurttaşlarımızı çalışma azmiyle herkesin umuduyuz. Ve hedefi iktidar olan bir ana muhalefet partisiyiz. Bunu unutmamamız gerekiyor. Sorunların çözümü de her zaman için şeffaflık, hesap verilebilirlik ve hukuktan vazgeçmeden birlikte hareket ederek aramalıyız.  Bu uğurda da çalışmaktan ve sesimizi herkese duyurmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Çünkü sadece Bartın’ın değil, Türkiye’nin tek umudu Cumhuriyet Halk Partisidir.

 

 

Çomak: “Zorlu bir dönemden geçiyor”

 

Bankoğlu’nun ardından adayların konuşmalarına geçildi. Nazif Çomak, Cumhuriyetimizin 100. yılına kısa bir süre kala kuruluş ve kurtuluşun partisi olarak CHP’nin sorumluluklarının çok fazla olduğunun bilincinde olduklarını belirtirken, bu süreçte gerek Bartın’da gerekse de ülke genelinde ekonomik anlamda zorlu bir dönemden geçmekte olduğumuza değindi.  Çomak konuşmasında özetle şunları söyledi:

“İşsizlik sorunun gün geçtikçe büyüdüğünü, milyonlarca kamu çalışanı ve emekli yurttaşlarımızın her geçen gün biraz daha yoksullaştığını, milyonlarca emekçimizin açlık sınırı altında asgari ücretle çalışmak zorunda bırakıldığını, çiftçimizin artan gelir fiyatları yüzünden artık üretim yapamaz olduğunu, esnafın, tüccar ve sanayicinin artan maliyetleri, vergi yükleri ve halkın alım gücünün azalması sebebiyle iflasın eşiğinde olduğunu hiç kimse inkâr edemez.

 

Birlik-beraberlik çağrısı

 

Böylesi zor koşullar altında dahi Cumhuriyet Halk Partililer olarak bizlere düşen görev öncelikle birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Partimizde yaratacağımız bu huzur ve güven ortamı, sağlayacağımız birlik ve beraberlik Bartınlı hemşerilerimiz ve yurttaşlarımız nezdinde olumlu karşılık bulacaktır. Her şeyin çok güzel olmasının ilk adımı bu birleşmedir aslında. Bu kongre, her geçen gün artan bir otoriter yönetim anlayışı, ülkemizin sonu belirsiz maceraya sürüklemek isteyen AKP iktidarının baskı ve dayatmalarının maksimum düzeye geldiği günlerde yapılıyor. 18 yıla ulaşan AKP iktidarı devletin tüm kurumlarını muhaliflerini ezmek ve vatandaşları yoksullaştırmak için kullanmaktadır. Devletin tüm olanaklarını kendi yandaşlarına paylaştırmak üzerine kurulan AKP iktidarından kurtulmanın yolu doğru ve gerekli politikalar ve bunları uygulayacak inançlı ve kararlı kadrolardan geçmektedir. Önemli olan tüm siyasi hırs ve kariyer beklentisinden uzak, ön yargılardan arınmış, iktidara odaklanmış bir örgüt yapısının oluşturulmasıdır. Parti içi demokrasiyi ayrımsız hayata geçirerek,  her şeyin en iyisine, en güzeline layık halkımızın her zaman ve her koşulda yanında olarak, gerektiğinde her türlü fedakârlığı yaparak, öğütlerimizi hazır ve dinamik tutmak zorundayız.

 

“İktidar yürüyüşünü başlatma günü”

 

Gün farklılarımızla ayrışma nedeni olarak değil, bir zenginlik olarak görme günüdür. Gün, kişisel zaaflarımızı parti dışında tutarak Cumhuriyet Halk Partisini yakışır bir disiplin içerisinde ülkemizi karanlık amaçlarına alet etmek isteyenlerle mücadele günüdür. Gün dostluk, barış, sevgi ve dayanışma günüdür. Gün, Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşıyacak yolda el ele, omuz omuza birlik olma, birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirme günüdür. Gün kendimizle, sonra bizim gibi olmayan, bizim gibi düşünmeyenlerle, halkımızla barışmak, barış içerisinde bir arada yaşama günüdür. Birbirimizi anlamaya ve dinlemeye çalışarak kimseyi aşağılamadan, kimseyi ötekileştirmeden, yok saymadan, insan odaklı bir hayatı yaşama günüdür bugün. Gün, hep birlikte yeniden iktidar yürüyüşünü başlatma günüdür.

 

“CHP çatısında birlik olalım”

 

Ben şimdi buradan geçmişte yaşanan tüm olumsuzlukları, kırgınlıkları, daha da önemlisi küçük hesapları bir kenara bırakarak Atatürk devrimleri, altı ok ilkeleri ve cumhuriyetin temel değerleri ışığında birlikte hareket etmeye çağırıyorum. Her gün daha yoksullaşan, açlığa, işsizliğe mahkum edilen halkımızın refah ve mutluluğu, çocuklarımızın aydınlık geleceği, barış içerisinde yaşayacağı bir dünya özlemi, çağdaş, sosyal, demokratik ve hukuk devleti gibi yönetilen, özgür bir Türkiye umuduyla sizleri Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında birlik olmaya çağırıyorum."

 

 

Alemdar kinayeli konuştu

 

Yonca Alemdar da kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında adaylığını açıklaması sonrasında kendisine karşı yapılan işbirliğine biraz kinayeli bir şekilde değindi ve isim vermeden Genel Merkez tarafından görevden alınmalarının ardından mevcut il yönetimi ile polemiğe giren ve atanmış Merkez İlçe yönetimini olağanüstü kongre sürecine taşımak için gayret gösteren eski Merkez İlçe Yönetimi’ndeki bazı kişilere gönderme yaptı. Alamdar, özetle şöyle konuştu:

“Kim seçilirse seçilsin CHP kazanacak”

 

“Hiç kimsenin CHP’yi menfaat ilişkileri üzerine kurulan, belli dönemlerde yükselen sonra balon gibi patlayan siyasi partilerle karıştırmasın. CHP’liler seçimi, demokrasiyi, özgür iradeyi içselleştirmiştir o yüzden de kongrelerimiz demokrasi şenliği gibi geçer. Kongremizde kazananın CHP olacağı bir seçim yapılacağından ve bayrağı devralmaya hazır bir ilçe başkanı ve yönetim kurulu seçileceğinden şüphem yok. CHP’yi daha yükseğe taşımak için yarıştığımız sayın rakibime ve tüm adaylara başarılar diliyorum ve sonucun partimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

“Ne mutlu ki, seçilmeden bayardım!”

 

Adaylık sürecimde kendime bazı hedefler koymuştum. Birleştirici bir üslup sergileyeceğimi, parti içi demokrasiyi tesis etmek için var gücümle çalışacağımı ve CHP’yi önce yerelde sonra da Türkiye’de iktidara taşımak için elimden geleni yapacağımı belirtmiştim. Parti içindeki kırgınlıkları gidereceğimi, barışı sağlayacağımı ve CHP ailesini yeniden birleştireceğimi iddia etmiştim. Ne mutlu ki bu hedefimi daha seçilmeden gerçekleştirdim. Uzun süredir birbirlerine küskün olan, ‘görevden alınanlar’ ve ‘atananlar’ olarak bildiğimiz, birbirine uzun zamandır kırgın olan tarafların arasında barışın sağlanmasını katkı sundum!!! Yönetim kurulu ve aday listelerinde göreceğiniz üzere birbirlerine küs olan bu iki tarafın ilçe başkanlığı seçimine ortak listeyle katılmasına vesile oldum. Yani parti için kırgınlıklarda birleştirici rol oynama hedefime ulaştım.

İkinci olarak parti içi demokrasinin işletilmesi için inatla çalışacağımı belirtmiştim. Ne mutlu ki bu hedefimi de seçilmeden kısmen gerçekleştirdim. Parti içi demokrasinin gereği aday çeşitliliğinin ve rekabetin arttırılmasına da katkı sunduğuma inanıyorum. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek il başkanlığı yarışında daha şimdiden çeşitli başkan adaylarının isimleri telaffuz edilmeye başladı bile. Parti içi makamlara talip olarak, bu bayrak yarışında partimizi daha ileriye taşımak isteyen tüm CHP’li aday yoldaşlarıma başarılar diliyorum.

“Karabasandan uyanmak istiyoruz”

 

Ülkemiz 20 yıldır bir karabasan yaşıyor. Tek adam rejiminden hiç kimse memnun değil, artık bu karabasandan uyanmak istiyoruz. Halkımıza açlık sınırında bir yaşam dayatılıyor. Emekliler geçinemiyor, gençler iş bulamıyor. Evine ekmek götüremeyen emekçiler hayatlarına son veriyor. Doğamız, kentimiz, hayatlarımız talan ediliyor. Özgürlükler, demokrasi, Cumhuriyet, parlamenter sistem yıkım ve yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Ülke bir şer ittifakının baskısı altında eziliyor. Yurttaşların aşı, işi, huzuru cumhur iktidarı tarafından top yekûn bir saldırı altında. Bu karabasanın bertaraf edilmesi ancak güçlü bir CHP ile mümkün olabilir.”

 

“İyi ki CHP’liyim”

 

Konuşmasının devamında seçilmesi durumunda nasıl bir CHP ilçe örgütü ve nasıl bir ilçe başkanlığı yürüteceğini, neler yapmayı planladığını belirtirken, Bartın’ı CHP’ye, CHP’yi de Bartın’a kazandırmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Alemdar, bir yandan da parti içi demokrasinin en doğru şekilde işletilmesi için mücadele edeceğini belirttiği konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“Kongre çalışmaları kapsamında Bartın merkeze bağlı 164 köyden 158’ini ziyaret ettim, üyelerimizle delegelerimizle buluştum. 382 kongre delegesinin büyük bir çoğunluğuyla yüz yüze görüşme şansına sahip oldum. Kongre çalışmaları süresince sımsıcak destek mesajlarıyla, iyi dileklerle, samimi kucaklaşmalarla, güzel insanlarla karşılaştım. Hepinize gönülden teşekkür ederim. Sadece siyasi bir yarışa girdiğimi düşünmüştüm ancak yarışın çok ötesinde güçlendiren, sorumluluk yükleyen, duygusal bir serüven yaşadım. İyi ki Cumhuriyet Halk Partiliyim. Ne düşman kardeşlerin barışı, ne kirli ittifaklar, ne de karalama girişimleri beni yolumdan döndüremez. Cumhuriyet Halk Partisi’ne, hizmet etmek için çıktığım yolda kendimi siz değerli delegelere emanet ediyorum.”

 

8 oy farkla Çomak kazandı

 

Daha sonra delegeler oylarını kullandılar. Yapılan sayım aslında yarışın ne kadar kafa kafaya geçtiğini ortaya koydu. 295 delegenin oy kullandığı seçim sonucunda 1 oy geçersiz sayılırken, Nazif Çomak 151 delegenin desteğini alarak yeniden Merkez İlçe Başkanı seçildi. Yonca Alemdar ise 143 oy aldı.

 

 

Rakipler birbirini tebrik etti

 

Sonucun kesinleşmesi sonrasında Nazif Çomak salonda tebrikleri kabul ederken Yonca Alemdar da rakibini tebrik ederek, CHP’nin menfaatleri doğrultusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Çomak ve Alemdar birlikte fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler.

 

Nazif Çomak’ın Yönetim Kurulu listesi şu isimlerden oluştu:

“Naim Ayakatik, Ali Bilsin, Muradiye Çelikok, Şükran Çevik, Mustafa Geniş, Savaş Günay, Hatice Karadağ, Duygu Demirok, Kasım Kurada, Hüseyin Palabıyık, Necmettin Samancıoğlu, Zeki Şahin, Okan Ünal, Mehmet Yıldırmak, Funda Yurtbay, Hatice Yücebağ” 

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu Bedri Serter Selim karakaş Nazif Çomak Yonca Alemdar Merkez ilçe kongresi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi