10 yıl 1 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı!

Hasankadı eski Belediye Başkanı Zeki Erdoğan ve arasında bazı belediye çalışanlarının da bulunduğu 11 kişinin “zimmet”, “belgede sahtecilik” ve “görevini kötüye kullanma” iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Zeki Erdoğan her üç suçlamadan toplamda 10 yıl 1 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Erdoğan, İstinaf Mahkemesi’ne ve Yargıtay’a itiraz edeceklerini belirterek, yargı sürecinin devam ettiğini sonrasında kamuoyuna ayrıntılı açıklama yapacağını söyledi.
Bu haber 2019-12-30 09:31:56 eklenmiş ve 2923 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Şimdi Hasankadı Belediye Başkanı olan Şeref Emiroğlu'nun 2015 yılında suç duyurusunda bulunması üzerine savcılığın hazırladığı iddianame üzerine o dönem Hasankadı Belediye Başkanı olan Zeki Erdoğan ve bazı isimler hakkında hakkında “zimmet” ve “görevini kötüye kullanma” iddiasıyla dava açılmıştı. İddianamede; herhangi bir resmi görevlendirme yapılmadan, Z.E.’nin 3'üncü kişilere yakıt aldırmak, 3'üncü kişilerin yakıt tüketimi ve miktarına ilişkin denetim olanağı vermeyecek şekilde sözlü anlaşmalar yapmak suretiyle görevi kötüye kullanma suçu işlediği, bu eylemi farklı zamanlarda birden fazla gerçekleştirdiği, 3'üncü şahıslara yakıt alımını sağlandıktan sonra söz konusu petrol istasyonunda veresiye satış senedi düzenlendiği ve tahsilat için bu senetlerin belediye başkanlığına sunulmasından sonra belediye başkanlığında fen işleri memuru olarak çalışan aynı zamanda muhasebe ödeme yapılmasına esas alınması ve hak edişleri düzenleyen belediye çalışanın bu 3'üncü şahıslar adına kesilen senetleri alarak, aynı miktarda belediye araçlarını yakıt ikmali yapılmış gibi hak ediş evrakları düzenlediği, bu suretle görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu belgeyi sahte olarak düzenlemek suretiyle resmi belgede sahtecilik suçunu işlediği, bu eylemi farklı zamanlarda birden çok gerçekleştirdiği ve bu işlemleri başkan Z.E.’nin bilgisi ve talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiğinden Z.E. ile aynı suçtan sorumlu olduğu tespitlerine yer verilmişti.

Uzun yargılama sürecinin ardından Zeki Erdoğan ile birlikte dönemin Hasankadı Belediyesi Fen İşleri Müdürü B.K. ve Memur A.Ö. hapis cezası aldılar.

Eski Belediye Başkanı Z.E.’nin zimmet suçundan 5 yıl 6 ay 20 gün, resmi belgede sahtecilikten 3 yıl 4 ay, görevi kötüye kullanma suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezası aldığı öğrenildi.

Eski Başkan Z.E.’nin döneminde Fen İşleri Müdürü olarak görev yapan B.K.’nın da zimmet suçundan 5 yıl 6 ay 20 gün, resmi belgede sahtecilikten 3 yıl 4 ay, görevi kötüye kullanma suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezası aldığı öğrenildi.

Belediyede memur olarak çalışan A.Ö. ise görevi kötüye kullanma suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

 

 

Erdoğan: “Yargı süreci devam ediyor”

 

Bartın'ın Hasankadı Belediye eski Başkanı Zeki Erdoğan, hakkında verilen hapis cezasının ardından kısa bir açıklama yaptı. Mahkemenin verdiği kararın nihai bir karar olmadığını vurgulayan Erdoğan, Yargıtay'a başvuracağını ifade ederek şunları söyledi:

“Bu nihai bir karar değildir. İstinaf Mahkemesi’ne ve Yargıtay'a başvuracağız. Görev yaptığım dönemde kanser hastalarına nakli ve sosyal belediyecilik gereği düzenlenen turlara göre akaryakıt verdik. İhalede yüzde 20'lik bir limit aşımı yaşandı. Evet, hasta nakilleri ve belde tanıtımı için belediye imkanlarının da elvermemesi sebebiyle üçüncü şahıslara yakıt verdik. Bunu da Encümen kararıyla yaptık. Burada bir kamu zararı yoktur. Dava süreci devam etmektedir. Kesinleşen bir yargı kararı olmadığını, hukuki sürecin devam ettiğini, istinat ve Yargıtay aşaması bittikten sonra sonucu kamuoyuna açıklayacağımı, bunun da bir iki yılı bulacağını duyurur, saygılarımı sunarım.”

ETİKETLER : Bartın Hasankadı Zeki Erdoğan zimmet görevi kötüye kullanma belgede sahtecilik hapis Yargıtay
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi