Çaycuma Kent Konseyi’nden “İlkyardım Eğitimi”

Çaycuma Kent Konseyi tarafından Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde verilen “Evde, okulda, yaşamın her alanında boğulma vÇaycuma Kent Konseyi tarafından Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde verilen “Evde, okulda, yaşamın her alanında boğulma ve kazalarda ilkyardım” bilgilendirme ve farkındalık eğitimi yoğun ilgiye sahne oldu.e kazalarda ilkyardım” bilgilendirme ve farkındalık eğitimi yoğun ilgiye sahne oldu.
Bu haber 2019-12-27 14:55:03 eklenmiş ve 2686 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZLEM KLEZOĞLU

Çaycuma Kent Konseyi Sağlık ve Çevre Çalışma Grubu tarafından “sağlıklı yaşam etkinlikleri” kapsamında düzenlenen ve Acil Tıp Teknisyeni Koray Bayramoğlu tarafından verilen “Evde, Okulda, Yaşamın Her alanında Boğulma ve Kazalarda İlkyardım” başlıklı bilgilendirme ve farkındalık eğitimi Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. 

 

 

Acı deneyimlerle önemi vurgulandı

 

Konsey Başkanı Tuğrul Dereli etkinlik öncesi yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye'yi yasa boğan iki acı olay yaşandığını anımsatırken şunları söyledi:
“7 yaşlarındaki iki çocuğumuz farklı şehirlerde aynı kaderi paylaştı. Şırıngalı çikolatanın kapağı boğazına kaçan küçük çocuklarımız boğularak hayatını kaybetti. Bu acı olayın iki boyutu var. Birincisi bu tür çikolataların okul çevrelerinden ve online alışveriş sitelerinden çok ucuza alınabiliyor olması. İkincisi de böyle bir olayda ilkyardımın bilinmemesi.

 

 

Bilindiği üzere ilkyardım; herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi müdahalesi sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Bu talihsiz olaydan sonra Kent Konseyi Sağlık ve Çevre Çalışma Grubumuz, sağlıklı yaşam etkinliklerimiz kapsamında ‘Evde, okulda ve yaşamın her alanında Boğulma ve Kazalarda İlk Yardım’ konulu bir farkındalık eğitimi düzenledi. Tabii ki bu eğitim bir ilkyardımcı eğitimi değil. Bu bir farkındalık ve bilgilendirme eğitimi.”

 

 

Dereli, etkinliğe emeği geçen Sağlık ve Çevre Çalışma Grubu Başkanı Dr. Settar Kosova ve çalışma grubu üyelerine, Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya, eğitimi veren Acil Tıp Teknisyeni Koray Bayramoğlu’na ve katılımcılara teşekkür etti.

Eğitimde; bebek, çocuk ve yetişkinlerde meydana gelebilecek boğulma ve kazalarda sağlık görevlileri gelinceye kadar yapılması gereken ilkyardım müdahaleleri uygulamalı olarak anlattı.

Yoğun ilgiye sahne olan farkındalık eğitimi, soruların yanıtlanmasının sonrasında sunumu yapan Koray Bayramoğlu’na teşekkür belgesinin verilmesiyle sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Çaycuma Çaycuma Kent Konseyi ilkyardım farkındalık eğitimi
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi