Ankara’da Çaycuma rüzgârı esti

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 64. kuruluş yılı kutlamaları için gittiği Ankara’da bir dizi temasta bulundu.
Bu haber 2019-12-27 14:41:51 eklenmiş ve 4076 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZLEM KELEZOĞLU

Kendisine ülkemizdeki büyük çaplı kentsel dönüşüm projelerinde önemli görevler üstlenen Taner Topçu’nun da refakat ettiği Başkan Kantarcı, Ankara’da bir dizi temasta bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen forumun moderatörlüğünü TMMOB eski genel başkanlarından Yavuz Önen yaptı. Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Korkut Boratav, İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray gibi tanınmış isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı “Bir gelenek, bir okul, bir mücadele deneyimi” başlıklı forumda konuşma yapanlardan biri de Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı oldu.

 

 

Kantarcı, “Aranızda bulunuyor olmaktan çok mutluyum. Davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Oda Başkanımız Sayın Tezcan Candan, ‘Toplantımıza katılın, bizi eleştirin’ dedi. Bu eleştiriyi yapmak çok zor. Çünkü Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları içinde en aktif, en başarılı çalışmalar yapan, sorumluluk alanı Ankara olduğu halde tüm Türkiye’yi çalışma alanı haline getiren bir meslek kuruluşunun eleştirilmesi değil, diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olması için övülmesi gerekir” dedi.

 

 

Çaycuma’nın ilk imar planını yapan kişi!

 

Forumun konuşmacıları arasında yer alan, ancak birkaç gün beklenmedik şekilde hayatını kaybeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi eski başkanlarından Baran İdil’in Çaycuma’ya yaptığı katkıları da anlatan Kantarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben buraya, bu toplantıya katılmanın yanı sıra, dün itibarıyla kaybettiğimiz rahmetli Baran İdil’le de tanışmaya gelmiştim. 1954 doğumluyum. Babam 1955 yılında 1700 nüfuslu Çaycuma’ya belediye başkanı seçildi, 20 yıla yakın da belediye başkanlığı yaptı. Baran İdil, babamın zamanında Çaycuma’nın ilk imar planını yapan kişiydi. Onun ismini ilk kez 10 yaş civarındayken duydum, çok akılda kalıcı olduğu için de hiç unutmadım. Çaycuma ortasından geçen Filyos Çayı’nın ikiye böldüğü bir şehir. Köprüden şehir merkezine kadar 2 kilometrelik bir mesafe var. Plana o tarihte 24 metrelik bir yol konulmuş. 2 bin nüfuslu bir ilçede 24 metrelik yol planlayan babam için ‘Bu adam delirmiş, buraya tayyare mi indirecek’ ifadeleri kullanılmış. Planlanan yolun büyük bölümü özel mülkiyetin içinden geçiyor. Belediyelerin doğru düzgün gelirleri olmadığı o zamanlarda kamulaştırmalar yapılarak o yol açıldı. Tehditler nedeniyle babam geceleri sokağa çok dikkatli çıkıyor, ya da çıkmamayı tercih ediyordu. Ben de çocuk kafamla, bu duruma sebebiyet verdiği için Baran İdil’e kızıyordum. Şimdi düşünüyorum da, iyi ki o yol açılmış. Bugünün koşullarında bunu başarmamız gerçekten çok zor. Ben Baran İdil’e rahmet diliyorum, onunla burada buluşamamış olmanın üzüntüsünü yaşıyorum.”

 

 

Bir de panele katıldı

 

Başkan Kantarcı, Ankara’daki temasları çerçevesinde, Atatürk’ün kurucusu olduğu Ankara Kulübü Derneği’nin Ankara Enstitüsü Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği “Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılında Ankara” adlı paneli de izledi. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Salonu’nda yapılan panelin konuşmacıları Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Bilsay Kuruç ve Murat Karayalçın’la son derece samimi sohbetler yapan Kantarcı, Çaycuma Belediyesi’nin çalışmalarından övgüyle söz eden her üç ismi de Çaycuma’ya davet etti.

 

 

Paneli yöneten Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan Başkan Kantarcı’nın panele katılımından duyduğu memnuniyeti belirterek, konuşmacılardan Prof. Dr. Bilsay Kuruç’a etkinliğin anısına sunulacak çiçeğin tarafınca verilmesini istedi.

 

 

Yurdanur’u da ziyaret etti

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın Ankara’daki bir diğer durağı çalışmalarını Ankara’da sürdüren ünlü heykeltıraş Metin Yurdanur’un atölyesi oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş’in daveti üzerine birlikte yapılan ziyaret son derece sıcak bir ortamda geçti. Kozlu ilçesi girişiyle Ankara Olgunlar Sokak’taki madenci heykelinin de sahibi olan ve Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan, Küba gibi ülkelerde 100’den fazla heykeli bulanan Yurdanur, Başkan Kantarcı’ya atölyesini gezdirerek heykelleri ve yeni çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ETİKETLER : Bartın Çaycuma Ankara Bülent Kantarcı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi