Barolar laiklik uyarısı yaptı!

Arasında Bartın Barosu’nun da bulunduğu 40 Baro ortak bir açıklama ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar”ın belirlenmesinde Şer’i hukukun referans alındığını, bunun anayasanın laiklik ilkesine açıkça aykırı olduğunu savundular. Açıklamada, “Bu durum Cumhuriyet’in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır” denildi.
Bu haber 2019-12-26 09:31:29 eklenmiş ve 4036 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

 

Anayasa hatırlatması

 

Konuya ilişkin olarak Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Zonguldak Baroları ortak bir açıklama yaparak düzenlemeye tepkilerini dile getirdiler. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın, “Cumhuriyet’in nitelikleri” başlıklı 2. maddesinin, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmünü içerdiğinin anımsatıldığı açıklamada şöyle denildi:

 

“Hukuk devleti ilkesine aykırı”

 

Cumhuriyetimizin en temel unsurlarının başında gelen laiklik, dini kurallar ile devletin işleyişini sağlayan yasal düzenleme ve kuralların, yani din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını gerektirir. Laiklik; pozitif bilimin, evrensel hukukun, düşünce özgürlüğünün başlıca teminatıdır. Bu sebeple, tüm kural ve işlemlerin de laiklik ilkesine uygun düzenlenmesi şarttır. Aksi yöndeki tüm düzenlemeler, Anayasamıza ve hukuk devleti ilkesine aykırılık oluşturacaktır.

 

“Şer’i hukuk referans alınmış”

 

14 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar içeriğinde, Şer’i hukukun referans alındığı görülmektedir.

 

“Cumhuriyetin ruhuna aykırı kabul edilemez”

 

Şer’i hukuka dayalı referanslarla Etik Kurallar belirlenmesi, Anayasamızdaki laiklik ilkesine açıkça aykırı olduğu kadar, Cumhuriyet’in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır. Devletin asli ve kurucu felsefesini korumakla yükümlü olanların böylesi kurallar koyması ve Resmi Gazete'de bu kuralların yayımlanması asla kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bir vatandaş, kendi inancı ve vicdani kanaatiyle değerlidir. Bu bilinçle, toplumsal kutuplaştırmayı artırıcı bu ve benzeri her türlü girişimden uzak durulması gerekmektedir.

 

“Asla vazgeçmeyeceğiz”

 

Barolar olarak Cumhuriyet'in temel kazanımlarına, lâik ve sosyal hukuk devletine sahip çıkmayı sürdürerek, hukuk devleti ve demokrasiden asla ödün vermeyecek ve Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolundan asla vazgeçmeyeceğiz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Barosu laiklik uyarısı Etik Kurallar Şer'i hukuk
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi