Milyonların kaderi bugün belli oluyor!

Ülke genelinde doğrudan 7 milyona, aile fertleri ile birlikte ise 30 milyona yakın kişiyi ilgilendiren Asgari Ücret ile ilgili kritik toplantı bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapılacak. Toplantıda hükümetin 2020 yılında geçerli olacak Asgari Ücret’i açıklaması bekleniyor.
Bu haber 2019-12-26 09:19:53 eklenmiş ve 5781 kez görüntülenmiştir.

 

Hatırlanacağı üzere 15 üyesi bulunan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 2 Aralık Pazartesi günü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapmıştı. 10 Aralık Salı günü bu kez Türk-İş’in evsahipliğinde yapılan Komisyonun ikinci toplantısına, Türk-İş’in, “2 bin 578 TL’nin altında hiçbir rakamı pazarlık dahi etmeyeceğiz” açıklaması damgasını vurmuştu.

17 Aralık Salı günü bu kez Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) evsahipliğinde gerçekleşen Komisyonun üçüncü toplantısında ise işveren kesimi hükümetten beklentilerini dile getirmiş; Hükümetin Asgari Ücret desteğinin 2020'de 200 liraya çıkarılmasını ve tüm işletmeleri kapsamasını ve halen yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı'nın 2020'de alınmamasının da arasında bulunduğu taleplerini sıralarken Asgari Ücret’e ilişkin bir rakam telaffuz etmemiş, sadece “dengelerin gözetilmesi” vurgusunu yapmıştı.

TÜİK de aynı toplantıda bir işçinin aylık gıda harcama tutarının ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 940 lira 70 kuruş olduğuna ilişkin raporları Komisyona sunmuş ve bu rakamlar pek çok kesimin tepkisine neden olmuştu.

Asgari Ücretin belirlenme sürecini birlikte takip eden işçi sendikaları Türk-İş, DİSK ve Hak-İş de, geçtiğimiz günlerde ortak bir açıklama ile bir kişinin insanca yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 TL’nin altında herhangi bir rakamın konuşulmaması gerektiği yönündeki ortak görüşlerini kamuoyu ile paylaşmışlardı.

Tüm bu gelişmelerin ardından ise Asgari Ücret ile ilgili son değerlendirme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmiş ve Erdoğan, tarafların rakamlarını gördükten sonra hükümet olarak kıyaklarının olabileceği yönünde bir açıklama ile milyonlara ümit vermişti.

Şimdi tüm gözler, bugün saat 14.00’te Bakanlık’ta yapılacak ve 2020 yılında uygulanacak olan Asgari Ücret’in belirlenerek açıklanacağı son toplantıya çevrilmiş durumda.

ETİKETLER : Bartın Ankara Asgari Ücret
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi