Sigarada siyah paket uygulaması başladı!

Sigarada yeni dönem başladı. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, 5 Aralık’ta siyah paket uygulamasının başladığını hatırlatarak öncelikle stoklardaki mevcut paketlerin bitmesi gerektiğini vurguladı.
Bu haber 2019-12-24 12:48:24 eklenmiş ve 606 kez görüntülenmiştir.

 

Erdem Tabakoğlu

Siyah paketli sigara uygulamasının başladığını hatırlatan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Sigara ve tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması 5 Aralık 2019 itibariyle başladı. Artık eski paketlerde üretim yapılmayacak. Bu nedenle büfe, bakkal ve bayi esnafımız kısa süre içinde sigara satışlarında öncelikle mevcut paketlerin satışlarını yapmalı.” dedi.

“Birçok değişiklik yapıldı”

Yeni düzenlemede sigara paketleri üzerindeki değişiklikler hakkında da bilgi veren Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, “Sigara ve tütün mamulleri paketlerinde marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi kaldırıldı. Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki resimli sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı. Resimli sağlık uyarıları içerisinde yer alan ‘Alo 171 Sigara Bırakma Hattı’ mesajı olacak. Sigara içmek öldürür-hemen bırakın’ genel uyarısı ile ‘Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir’ bilgi mesajı bulunacak. Paketler üzerinde bulunan ‘18 yaşını doldurmayanlara satılamaz’ şeklindeki uyarı, ‘18 yaşını doldurmayanlara satışın cezası hapistir’ şeklinde değiştirildi.” diye konuştu.

“Öncelikle mevcut paketlerin satışları yapılmalı”

Mevcut paketlerin tüketiminin öncelikli olduğuna da vurgu yapan Özkan, “5 Ocak’a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam edecek. 5 Ocak 2020 itibari ile sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak. Büfe, bakkal, bayii esnafımız öncelikli olarak ellerinde bulunan eski paketli sigaraların tüketimini yapmalı.” dedi.

 

ETİKETLER : sigara siyah paket bakkallar odası barış özkan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi