Amasra CHP’de ilk aday Av. Berkay Dal

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) kongre hazırlıkları tüm hızıyla sürerken başkan adayları da bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri de CHP Amasra İlçe Başkanlığı’na adaylığını resmen açıklayan CHP Amasra İlçe Sekreteri Av. Berkay Dal oldu. Parti içi dargınlıklara son vermek, birleştirici bir rol izlemek istediğini belirten Dal, “Ben, basitleşmiş bir siyasetin parçası ve kişi haline gelmiş ‘ocu’ ya da ‘bucu’ değilim. Atatürkçü ve devrimciyim” diyerek seçilmesi durumunda nasıl bir başkanlık sergileyeceğini özetledi.
Bu haber 2019-12-21 16:35:53 eklenmiş ve 4148 kez görüntülenmiştir.

 

Basın toplantısı ile duyurdu

 

CHP Amasra İlçe Teşkilatı, yeni başkan ve yönetimini seçmek üzere 12 Ocak 2020 Pazar günü sandık başına gidecek. Bu süreçte İlçe Başkanlığı için de adaylar belli olmaya başladı. Bunlardan biri olan Bartın Barosu avukatlarından Berkay Dal, CHP Amasra İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını resmen açıkladı. Bartın Platformu’nun avukatlarından biri olan Dal’ın basın toplantısına partililerin ilgisi de oldukça yoğun oldu. Sözlerine kendisini adaylığa sürükleyen süreç hakkında bilgi vererek başlayan Berkay Dal daha sonra kendisini tanıttı.

İstanbul'dan Amasra’ya 2014 yılında kesin dönüş yaptığını ve kısa bir süre sonra CHP ilçe yönetiminde görev alarak siyaset yapmaya başladığını belirten Dal, halen İlçe Sekreteri olarak görev yaptığını söyledi. Bunun yanı sıra Birleşik Haziran Hareketi sözcülüğü yaptığını ve Amasra Atatürkçü Düşünce Derneği Üst Kurul Delegesi olduğunu ifade eden Dal, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

 

Termik santral mücadelesi ön saflarda

 

“Amasra’ya döndüğüm tarihten itibaren Bartın Platformu’nun termik santrale karşı yürütmüş olduğu mücadelesinde bilfiil bulundum. Avukat olarak, açmış olduğumuz termik santral ÇED iptal davalarında 2019 davacının diğer meslektaşlarımla beraber vekilliğini yaptım. Hâlihazırda Bartın Platformu'nun yürütmesinde bulunmaktayım.

Kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin her şeyden önce bir üyesi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim. Ülkemizin uzun yıllardır içinde bulunduğu ve giderek daha da karanlık hale gelen durumu ortadadır. Öyle ki, gelinen süreçte emperyalist planlarla ekonomik bağımsızlığımız yok edilmiş, rejim dahi değiştirilmiş ve 100. yılına yaklaşırken büyük emek ve bedeller ödenerek kurulan Cumhuriyetimizin mevcudiyeti tehlike altına girmiştir.

 

Atatürk’ün verdiği tarihi görev

 

Bugünleri yıllar öncesinde gören Ulu Önderimiz, bu durumun tasvirini ve kurtuluşun yol ve yöntemlerini Gençliğe Hitabe’sinde anlatmış, ‘Ey Türk istikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır’ diyerek bizlere tarihi bir görev vermiştir. Tek bir hedefimiz vardır o da Atamızın bizlere vermiş olduğu bu görevi sonuç ve bedelleri ne olursa olsun yerine getirmek, tam bağımsız, demokratik, çağdaş, eşit ve kardeşçe yaşadığımız bir Türkiye yaratmaktır.

 

“Tek yolu CHP iktidarı”

 

Bunu başarabilmenin tek yolu ise bu ilkeleri amaç edinmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarından geçmektedir. İşte bu aşamada ben ve yol arkadaşlarım Amasra yerelinden belirttiğim hedeflere varmak için kolları sıvadık. Belirtmek isterim ki ben,  basitleşmiş bir siyasetin parçası ve kişi haline gelmiş ocu ya da bucu değilim. Ben,  Atatürkçü ve devrimciyim. Benimle birlikte yol arkadaşlarımın da bu yozlaşmış siyasetin dışında olduklarından en ufak bir şüphem yoktur.

 

“Devrimcilerden ilham alıyoruz”

 

Zira başta kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere daha gencecik yaşlarında kendilerini Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyan Denizlerden, Hüseyinlerden, Yusuflardan, Mahirlerden ve bu yoldaki nice devrimcilerden ilham alıyor ve bu yola böyle baş koyuyoruz. Gelinen süreçte Amasra’mızda partimizin ilkeleri çerçevesinde daha farklı, yeni ve bağımsız bir siyasetin öncülüğünü yapmak için ben ve yol arkadaşlarım zamanın artık bizim zamanımızı beklediği düşüncesiyle yola çıktık.

Dolayısıyla gençlik ve tecrübenin bir arada olduğu daha aktif, ülkemizde ve çevremizde yaşadığımız olaylara karşı daha duyarlı, daha katılımcı, intikamcı duygularla değil; saygı, dostluk, kardeşlik, dayanışma duygularıyla kapısı herkese açık olan, birbiriyle değil; memleketimizi karanlığa sürükleyenlere karşı omuz omuza mücadele eden bir yönetim için adaylığımı açıklıyorum. Önümüzdeki süreçte başka adaylar olması halinde onlara da başarılar diler, birlik ve bütünlüğün sadece ve sadece demokrasi ile tesis edilebileceğini belirtir, bu yönüyle kongremizin partimiz ve memleketimiz için en iyisinin olacağı sonuçla neticelenmesini temenni ederim.”

 

Berkay Dal kimdir?

 

1986’da Bartın’da dünyaya gelen Dal, İlkokulu Amasra Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi’nde okuduktan sonra lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladım. 3 yıl İstanbul'da avukatlık yapan Dal, daha sonra memleketi Amasra’ya döndü ve son 5 yıldır da Bartın Barosu’na kayıtlı olarak Amasra’da mesleğini sürdürüyor. Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesesi Elektromekanik İşletme Müdürlerinden merhum Seyhan Dal ve daha önce Amasra Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığı yapmış şu anda da CHP Amasra İlçe Kadın kolları Başkanı olan Nedret Dal’ın oğlu olan Berkay Dal’ın eşi Burçin Dal da CHP Amasra İlçe Gençlik kolları Sekreteri olarak görev yapıyor.

ETİKETLER : Bartın Amasra CHP Berkay Dal
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi