Kent Ormanı Çaycuma Belediyesi’ne devredildi

2015 yılında ihaleyle özel bir işletmeciye verilen ancak kıs süre sonra sözleşmenin fesih olması nedeniyle adeta harabeye dönen Çaycuma Kent Orman yeniden Çaycuma Belediyesi’ne devredildi.
Bu haber 2019-12-20 15:50:54 eklenmiş ve 2535 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZLEM KELEZOĞLU

Çaycuma Kent Ormanı, Orman Bölge Müdürlüğü ve Çaycuma Belediyesi işbirliği ile 66 dönüm alanda yapılarak 2009 yılında hizmete girdi. Pehlivanlar Mahallesi sınırları içinde, kent merkezinden yürüyerek ulaşılabilecek bir mesafede bulunan tesis, 2015 yılına kadar Çaycuma Belediyesi tarafından işletildi. O yıllarda Çaycumalılar’ın soluklanıp günün stresini attığı, hafta sonları piknik yapıp dinlendiği bir huzur mekânı olan Kent Ormanı, 2015 yılında, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile 29 yıllığına, bir özel girişimciye devredildi. Tesisi birkaç yıl çalıştıran ve bu sırada özgün yapısında birçok değişiklik yapan işletmeci şartnamede yazan yükümlülükleri yerine getirmeyince ihale sözleşmesi Orman İşletme Müdürlüğünce feshedildi.

 

 

Belediye talep etti

 

İki yılı aşkın süre işletmecisiz kalan ve terk edilmiş bir görüntü veren tesis, kısa bir zaman içinde çöp dağlarıyla kaplı bir harabeye döndü. Tesis içindeki yapılar önemli ölçüde zarar görürken, peyzaj düzenlemesi gerekli bakımın yapılmaması nedeniyle tümden tahrip oldu. Bir kamu malının göz göre göre kullanılamaz hale düşmesine göz yummayan Çaycuma Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunarak, tesisin, kendilerine devredilmesini istedi. Tesis, yapılan görüşmeler sonucunda, 25 yıllığına, yeniden Çaycuma Belediyesine tahsis edildi. Tahsis ile ilgili protokol, 10.12.2019 tarihinde, Zonguldak Orman İşletme Müdürü Kemal Esat Topuz ile Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı tarafından imzalandı.

 

 

Kantarcı: “Halkın malı, halka iade edildi”

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Kent Ormanı’nı yeniden Çaycuma’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken şunları söyledi:
“Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler nihayet olumlu sonuçlandı ve halkın malı yeniden halka iade edildi. İhalesi feshedildikten sonra uzun süre sahipsiz kalan tesis son derece kötü bir görünüm kazanmıştı. Her taraf çöp içindeydi. Tahrip olan başta tuvaletler olmak üzere birçok yapı kullanılmaz hale gelmişti. Bu görüntü beni çok üzüyordu. Belediyemize devri için girişimlerde bulunduk. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri üstleriyle de görüşerek talebimize olumlu yanıt verdi. Sonucun olumlu olmasında Zonguldak Milletvekili Sayın Ahmet Çolakoğlu’nun da katkısı var. Ben başta kendisi ve Zonguldak Orman Bölge ve Orman İşletme Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

 

“Bölgeye hizmet veren bir tesis yapacağız”

 

Tahsisin hemen arkasından harekete geçtik. Ekiplerimiz önce çöp dağlarını ortadan kaldırdı. Diken ve çalıları temizlemeye başladı. İçinde tahrip olan yapıları hızlı bir şekilde onaracağız. Yeni bir proje yapıyoruz. Bazı yeni fonksiyonlar ekleyeceğiz. Kent Ormanı kazandırılacak yeni fonksiyonlarla Çaycuma’nın yeni sosyal merkezi, Çaycumalıların soluk almak için çok sık uğradıkları adres olacak. Orada kır düğünleri yapılabilecek. Karavan turizmini de geliştirmek istiyoruz. Çevresinde uzun bir yürüyüş yolu oluşturuyoruz. Alanı tamamen güvenlikli hale getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bunlar tamamlandığında, tesis, yalnızca Çaycumalılar’a değil tüm bölgeye hizmet verir hale gelecek. Ben Çaycumalılar’dan ilgi ve destek bekliyor, hayırlı olsun diyorum.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Çaycuma Belediyesi Çaycuma Kent Ormanı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi