Akademisyen Sezer’in ailesi şikayetçi oldu!

Öğretim Görevlisi olarak çalıştığı Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun 5. katından atlayarak intihar eden Dr. Güneş Günay Sezer’in ailesi, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un yanı sıra Tıbbi Hizmetler ve Teknikleri Bölüm Müdürü, Bölüm Başkanı’nın da arasında bulunduğu bazı öğretim üyeleri hakkında Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundular. Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora da, Sezer’i intihara sürükleyen olaylar zincirinde bir takım hak ihlalleri olduğu gerekçesiyle İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na başvuruda bulundu.
Bu haber 2019-12-19 14:27:23 eklenmiş ve 3291 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

4 Aralık Çarşamba günü öğleden sonra Bartın Üniversitesi Ağdacı Kampüsü’nden çok acı bir olay meydana gelmiş, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda Öğretim Görevlisi olan Dr. Güneş Günay Sezer’in okulun 5. Katından atlayarak intihar etmişti. Başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere herkesi büyük üzüntüye sevk eden olayın ardından sosyal medya aracılığıyla pek çok dedikodu ve söylenti yayılmış, kurumsal bazda üniversite ve bazı yöneticileri zan altında bırakılmıştı.

 

 

 

 

Ailesi, Rektör’ü suçlamıştı

 

32 yaşındaki başarılı akademisyenin intiharının ardındaki nedene ilişkin ilk resmi açıklama, Güneş Günay Sezer’in ailesinden gelmiş ve şok etkisi yaratmıştı. Sezer’in aile fertlerinin Eğitim Sen Bartın Şube’de Şube Başkanı Sedat Bora ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında intihara sebebiyet verecek gelişmelere zemin hazırladığı için Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’u suçlanırken, Uzun’un Güneş hocaya sistematik mobbing uyguladığını öne sürülmüştü. Acılı aile, Güneş Günay Sezer’in geride 16 sayfalık bir mektup bıraktığını, ayrıca arkadaşlarıyla yaptığı telefon mesajların içeriklerinin de polisin elinde olduğunu belirterek bunlardaki ifadelerin olayı aydınlatacağına olan inançlarını dile getirmişlerdi.

 

 

Rektör Uzun, iddiaları reddetmişti

 

Bu gelişme üzerine Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da, yazılı bir açıklama yaparak, “…iyi niyet ilkesi çerçevesinde bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen şahsımı hedef gösteren yorum ve açıklamalar kesinlikle doğru değildir ve gerçeği yansıtmamaktadır” demişti. Gelinen aşamada yaşanan elim olayın yargıya intikal ettiğini anımsatan Uzun, yürütülen tahkikat sonucunda konunun tüm açıklığıyla gün yüzüne çıkacağına inancının tam olduğunu belirterek bir kez daha Sezer’e Allah’tan rahmet, kederli ailesi, yakınları ve üniversite camiasına da başsağlığı dilemişti.

 

Ağabeyi, ablaları ve eniştesi şikayetçi oldu

 

Söz konusu intihar vakası ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. Dr. Güneş Günay Sezer’in ablaları Reyhan Nur Gülelçin ve Beyhan Yanık, ağabeyi Mehmet Günay ile eniştesi daha önce basın açıklaması ile duyurdukları Güneş hocayı intihara sürüklediğini öne sürdükleri olayları ayrı ayrı anlattıkları dilekçe aracılığıyla bazı Üniversite çalışanları hakkında sikayetçi oldular. Av Nilgün Saban eşliğinde Bartın Cumhuriyet Savcılığı’na giden aile yakınları, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un yanı sıra Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikleri Bölüm Müdürü, Bölüm Başkanı’nın da arasında bulunduğu bazı öğretim üyeleri hakkında şikayetçi olduklarına ilişkin dilekçeleri, savcılığa verdiler. Aile yakınları intihara ilişkin tüm iddiaların en ince ayrıntısına kadar araştırılarak sorumluların tespit edilmesini ve adalete hesap vermelerini istediler.

 

 

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na da başvuruldu

 

Konunun takipçilerinden biri olan Eğitim Sen Bartın Şube adına da Şube B:aşkanı Sedat Bora tarafından, milletvekilleri, Bakanlık temsilcileri ve insan hakları ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na da, konu ile ilgili başvuruda bulunulduğu öğrenildi. Bora başvurusunda, Sezer’i intihara sürükleyen olaylar silsilesinde maruz kaldığı mobbing nedeniyle hak ihlalleri yaşandığını belirterek konunun Kurum tarafından da araştırılmasını istedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi intihar Güneş Günay Sezer Eğitim Sen Orhan Uzun Sedat Bora
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi