İşsiz madencilerin umudu Kalaycı

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Amasra’da faaliyet gösteren HEMA A.Ş.’de işten çıkarılan 200 civarındaki maden işçisinin umudu oldu. Mağdur işçileri ziyaret eden Kalaycı, konuyu her platformda dile getirdiğini ve çözüm arayışının sürdüğünü belirtti.
Bu haber 2018-10-01 10:16:42 eklenmiş ve 427 kez görüntülenmiştir.

 

Kalaycı, şirketin faaliyetini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu kredi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, bu sağlandığı takdirde işçilerin yeniden işlerine dönebileceğini, bu olmadığı takdirde ise Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) önümüzdeki dönemde yapacağı işe alımlarda bu işçilere öncelik tanınacağını söyledi.  Konu hakkında geçtiğimiz günlerde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bilgi verdiğini anlatan Kalaycı, bugün de Ankara’ya giderek konuyu bir kez de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Benli’ye aktaracağını kaydetti. Kalaycı, “İnşallah görüşmelerin sonucunda maden işçilerimize güzel haberler vereceğimizi düşünüyorum. Görüşmelerin olumlu geçeceğini umut ediyorum” dedi.

Amasra’da yaklaşık olarak 10 gün önce işten çıkartılan maden işçilerine bir destek de AK Parti Bartın İl Başkanı Kalaycı’dan geldi. Bakacak mevkiinde toplanan maden işçilerini ziyaret edip yaşadıkları sorunları bir kez de onlardan dinleyen Kalaycı, madencilerin yaşadığı sorunları geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen İl Başkanları Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı’na ilettiğini, 2 Ekim Salı günü de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı Zafer Benli ile görüşüleceğini söyledi. Kalaycı, şöyle konuştu:

 

 

“Emek ve emekçinin yanındayım”

 

“Ben her zaman sizin yanınızda olduğumu ifade ettim. Emek ve emekçinin yanındayım. Bende bugünlere işçilikten geldim. Bu nedenle sizin sıkıntılarınızı yakinen bilen birisiyim. AK Parti İl Başkanı olarak sizin sorunlarınızın çözümünde yanınızdayım. Bu nedenle de bugün aranızdayım. Yarın (bugün) sorunlarınızı geçmişte olduğu gibi Sayın Bakan Yardımcımıza ileteceğim. İnşallah çözüm bulacaktır.

 

3 önemli talebi Bakan Yardımcısına iletecek

 

Ne istediğinizi çok iyi biliyorum. Sorunlarınızı biliyorum. Buraya gelmeden önce Bakan Yardımcımız Zafer Beyle de görüştüm. Son gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Sayın Bakan Yardımcımız sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, önümüzdeki günlerde TTK’ya yapılacak olan maden işçisi alımlarında sizlere öncelik tanınacağını ifade etti. Bu önemli bir gelişmedir. Tabii bunda da aranızda yaş sınırına takılanlar olacaktır. Bu nedenle bu tam anlamıyla bir çözüm olmayacaktır. Bizim önceliğimiz 51 günlük alacağınız, bayram ikramiyeleriniz ve tazminatlarınız olacaktır. Yarın ki görüşmede bu 3 önemli talebi ileteceğiz. Dediğim gibi ben sizinle beraberim. Ne yapılacaksa sizlerle beraber olacağımı tekrar belirtmek istiyorum. Ben yapılacak olan görüşmelerden umutluyum. İnşallah işçilerimizin hakları ödenecek” diye konuştu. Milletvekilimiz her zaman yanımızda İşlerin zor durumda olduğunu söyleyen Kalaycı; “Bu kanayan yaraya duyarsız kalamazdık. İşçi kardeşlerimizle beraber olmamız gerekiyordu. Partimizin emeğe ve ekmeğe ne kadar duyarlı olduğunu herkes biliyor. Ben partimi ve ilimizi temsilen yanlarındayım. Biz her zaman mağdurun yanında yer aldık. İşçilerimiz gerçekten şu anda mağdur durumdadır. Allah hiç kimseyi mağdur etmesin. İnşallah, yarınki toplantı hayırlara vesile olur.

Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç bu konuda bizlere gereken desteği veriyor. Her zaman bu konuda yanımızda oldu.

 

 

“Öncelik sizde”

 

İşçi kardeşlerimizin yaşadığı bu durumdan bizler de çok huzursuzuz. Emin olun sorunun çözümü için uğraşılıyor. İl Başkanları Toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim. Tüm illerin il başkanlarının olduğu bir toplantıda söz alıp bunları anlattım. Dediğim gibi yarın da Bakan Yardımcımıza ileteceğiz. Kendisi zaten konuyu yakından biliyor. Bu sorunlar büyük ölçüde özel şirketin kredi bulamamasından kaynaklanıyor. Sayın Bakan Yardımcımız kredi sorununun da çözüme kavuşturulması için çalışıldığını ifade etti. Ancak bizim önceliğimiz sizin alacaklarınız ödenmesi. Kredi işi olursa da herkes işine devam edecek. Ancak aksi bir surumda da Sayın Bakan Yardımcımız maden alımlarında sizlere öncelik tanınacağını söyledi. Ben süreci yakından takip ediyorum. İnşallah görüşmelerin sonucunda maden işçilerimize güzel haberler vereceğimizi düşünüyorum. Görüşmelerin olumlu geçeceğini umut ediyorum.”

İşçiler de ilgi ve alakasından dolayı Kalaycı’ya teşekkür ederek kendisinden gelecek olan haberi merak ve umutla bekleyeceklerini söylediler.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım