Daha etkin mücadele için toplandılar

Ülkemizde son dönemde artış gösteren ve alınan tüm önlemlere karşın bir türlü önüne geçilemeyen aile içi ve kadına yönelik şiddet ile etkin mücadele için yapılması gerekenler, 81 ilde olduğu gibi ilimizde de gerçekleştirilen toplantı ile masaya yatırıldı.
Bu haber 2019-12-19 11:21:00 eklenmiş ve 879 kez görüntülenmiştir.

 

“Aile içi ve kadına yönelik şiddet”in engellenmesi anacıyla 75 maddeden oluşan “2020-2021 Yılları Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı”, 25 Kasım Pazartesi günü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortak imzasıyla yürürlüğe girmişti. Bu Eylem Planı’nda verilen görev ve sorumlulukların seferberlik ruhu içinde gecikmeksizin hayata geçirilmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulamasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla da İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Aralık 2019 Salı günü, 81 ilde eş zamanlı toplantı yapılması planlanmıştı. Bu kapsamda Bartın’da da Vali Sinan Güner başkanlığında “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya; Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, Baro Başkanı Ferhat Parlatır, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Fahri, Semiz, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Ulus Kaymakamı Anıl Alkan, Kurucaşile Kaymakamı Muhammet Güzel, ilgili İl Müdürleri ile İl Müftüsü katıldı.

 

 

Durum değerlendirmesi yapıldı

 

Öncelikli olarak “aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele” alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verilerinin değerlendirildiği toplantıya ilişkin olarak Bartın Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Mevcut duruma ilişkin analizlerin yapıldığı toplantıda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında il ve ilçelerimizdeki olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ilgili kurumlar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirilmiş ve son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur.

 

 

Öfke kontrolü desteği verilecek

 

Risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili öfke kontrolü gibi önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı göz önünde bulundurularak diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların ilimizde ve ilçelerimizde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapılmış ve Bakanlıklarımızın ortaya koyduğu seferberlikte İlimizin de üzerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmesi için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır.”

ETİKETLER : Bartın kadına yönelik şiddet Sinan Güner öfke kontrolü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi