Uygulamalı siber güvenlik eğitimleri verildi

Türkiye’nin önemli savunma sanayi kuruluşlarından biri olan HAVELSAN’ın uzmanları tarafından Bartın Üniversitesi’nde düzenlenen “Uygulamalı Siber Güvenlik Eğitimi”nde siber güvenlik tüm boyutlarıyla anlatıldı.
Bu haber 2019-12-19 09:46:05 eklenmiş ve 1052 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından “Uygulamalı Siber Güvenlik Eğitimi” gerçekleştirildi. HAVELSAN uzmanları tarafından uygulamalı olarak verilen eğitim programının açılışında konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, geçmişe göre muharebe şartlarının değiştiğinin altını çizdi. Dijital dönüşüm ile birlikte siber güvenliğin büyük önem kazandığının altını çizen Rektör Uzun, “Bugün hali hazırda yaşanan her ekonomik ve teknolojik gelişmeleri de dikkate aldığımızda siber güvenliğin önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Eğer bu konuya önem verilmezse ortaya konan her çaba boşa gitme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Son yıllarda artan siber saldırılar ile ülkeler, büyük şirketler ve savunma güçleri ciddi anlamda zararlar görmektedir. Tabir-i caizse siber alanda bir savaş hali yaşanmaktadır diyebiliriz” dedi.

 

 

Rektör Uzun, Türkiye’de siber güvenlik alanında önemli çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, HAVELSAN’ın ülkemize yönelik siber saldırıları engellemek veya verebileceği hasarı en aza indirmek için yürütülen çalışmaların tam ortasında önemli hamleler yaptığını söyledi. Bartın Üniversitesi’nde geleceğin gereklerine göre nitelikli bir eğitimin verildiğini savunan Rektör Uzun, “Bartın Üniversitesi olarak, her zaman geleceği yakalamak konusunda bir tavrımız var. Buna binaen açtığımız bölümlerde yürütülen çalışmalar ile önemli atılımlar yapılmaktadır. Öğrencilerimizi biliminin geleceğine yönelik eğitimler veren hocalarımız onları alanında yetkin ve vizyon sahibi bireyler olarak mezun etmenin gayesindedir” diye konuştu.

 

 

Ulusal güvenliğin en önemli unsurlarından

 

HAVELSAN’ın hem yurt içinde hem yurt dışında askeri, kamu ve özel sektör için özgün sistemler geliştiren lider bir teknoloji firması olduğunu ifade eden HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, şunları söyledi:

“HAVELSAN, milletimizin öz sermayesi ile 1982’de kurulmuş, lider teknoloji firmasıdır. HAVELSAN, Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz için komuta kontrol ve savunma teknolojileri üretiminin yanı sıra her türlü kara, deniz, hava platformu için yerli katkı oranı yüksek simülatörler sağlamaktadır. HAVELSAN, tasarladığı ve ürettiği ülke ve siber güvenlik sistemleri ile kesintisiz ve güvenli hizmetin de çözüm ortağıdır. Siber güvenliğin günümüzde en önemli ulusal güvenlik unsuru olduğu düşünüldüğünde, önemli işler ortaya koyduğumuz söylenebilir. Bu noktada Dünyanın gerisinde değiliz. Önemli çalışmalar yapmakta ve her geçen gün kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz.”

 

“Uluslararası donanıma sahip bireyler yetiştirme gayretindeyiz”

 

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Burak Ceyhan ise “Üniversitemizin diğer bölüm ve programlarında olduğu gibi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü olarak bizlerde öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirme gayretindeyiz. Bu noktada uluslararası donanımlara sahip ve sürekli kendilerini yenileyen öğrenciler mezun etmek istiyoruz. Bu gibi etkinliklerle de alanında uzman kişilerin deneyimlerinden yararlanarak, ufkumuzu genişletiyoruz” dedi.

 

 

Kriptoloji ve Siber Güvenlik

 

Açılış konuşmalarının ardından HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol tarafından “Kriptoloji ve Siber Güvenlik” adlı bir konferans verildi. Temel kavramlar üzerinden bilgiler vererek konuşmasına başlayan Şenol, “Siber Güvenlik”, “Siber Saldırılar”, “Siber Savaş” ve “Siber Caydırıcılık” başlıklarında sunumunu gerçekleştirdi. Şenol, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:
“Savaşlar için Güç gerekir. Ulusal hedeflere ulaşmak için 7 farklı güç unsuru kabul edilmektedir. Bunlar; insan gücü, coğrafi güç, ekonomik güç, politik-idari güç, psiko-sosyal güç, bilimsel güç ve askeri güçtür. Bence bunlara eklenmesi gereken sekizinci ulusal güç unsuru da ‘siber güç’ olmalıdır. Siber ortamda sahip olunan bilişim sistemleri ve alt yapıları ile bunların etkin olarak kullanılması yeteneği diğer güç unsurlarıyla birlikte veya tek başına kullanılarak ulusal hedef ele geçirilebilir.

 

Siber tehditlerin yüzde 80’i iç kaynaklı

 

Siber ortamda bir kurum/kuruluş veya sistemin zarar görmesi ile sonuçlanabilecek durumlar, siber tehdit kavramını ortaya çıkardı. Siber tehditler yönlerine göre iç ve dış, ayrıca kaynaklarına göre de insan kaynaklı, çevresel ve doğa kaynaklı olarak çeşitli şekillerde tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmaların ve tespitlerin sonucu çok ilginçtir. Siber saldırı tehditlerin yüzde 80'i içeriden yüzde 20’si ise dış kaynaklıdır. Siber saldırıya herkes uğramıştır. Bunların bir kısmı bunun farkındadır. Bir kısmı ise farkına dahi varamamıştır.”

 

 

Siber güvenliği deneyimleyerek öğrendiler

 

Gün boyu devem eden eğitimlere yoğun ilgi gösteren öğrencilere uygulamalı olarak siber güvenlik eğitimleri verildi. Eğitimlerde HAVELSAN Genel Sekreteri Baykal Yaylı, HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Borga Erbil ve Siber Güvenlik Uzmanları Emre Yüce, Nuray Akdemir, Kağan Temel ile Özgür Yılmaz tarafından bilgiler verilerek, uygulamalı olarak testler gerçekleştirildi. Eğitimler soru ve cevap kısmının ardından son buldu.

 

 

İş birlikteliği geliştirilecek

 

Eğitimlerin ardından HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şenol ve HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, Rektör Uzun’u ziyaret ettiler. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu ziyarette, Bartın Üniversitesi ve HAVELSAN arasında yapılabilecek ortak çalışmalar konuşuldu.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Havelsan Orhan Uzun Uygulamalı Siber Güvenlik Eğitimi Ahmet Hamdi Atalay Mustafa Şenol
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi