Tekstilcilerin sorunları masaya yatırıldı

İlimizde faaliyet gösteren ve toplamda 3 bin 738 kişinin istihdam edildiği 18 tekstil firmasının sorunları, İl Ekonomik Toplantısı’nda ele alındı. Devlet teşviklerinin uzatılmasını isteyen tekstilciler, nitelikli eleman bulmadaki sıkıntıların yanı sıra doğalgaz fiyatlarının yüksel oluşundan da yakındılar.
Bu haber 2019-12-14 10:23:25 eklenmiş ve 362 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – 12 Aralık Perşembe günü, Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında gerçekleştirilen İl Ekonomik Toplantısı’nda gündem tekstil sektörünün içinde bulunduğu durum oldu. Şehrin ekonomi aktörleri, esnafları, işadamları ve onların oluşturduğu mesleki kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ile tekstil sektörünün temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkanı Cemal Akın, Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, ilgili kurum müdürleri, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Mesleki ve Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ile tekstil sanayisi temsilcileri katıldı.

Vali Güner, ilimiz tekstil sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik tekstil ve hazır giyim sektöründe karşılaşılan sorunlar ile sektörün Türkiye’deki yeri ve Bartın’daki payının yanı sıra, sektöre ilişkin kamu olarak neler yapılabileceğine ilişkin görüş ve önerilerin belirleneceğini ifade etti.

 

Sıkıntıları bir bir anlattılar

 

Toplantıda tekstil sektörü firma temsilcileri tarafından devlet teşviklerinin sürelerinin uzatılması, sektöre ait nitelikli elemanların yetersiz oluşu ve doğalgaz fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle imalatı etkilediği konuları dile getirilmiştir.

Tekstil sektörü ile ilgili bir sunum yapan Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksek Okulu Öğr. Görevlisi Kadri Akçalı tarafından Bartın’ın ve Türkiye’nin dış ülkelere yapılan ihracat ve ithalata ilişkin ekonomik göstergeleri ve genel sorunlara ilişkin bilgiler verdi.

Toplantıda ayrıca sektör temsilcileri tarafından görüş ve önerileri dile getirildi.

ETİKETLER : tekstil sorunlar valilik
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi