Kadın girişimciler Ankara’daki fuarda buluştu

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katıldı.
Bu haber 2019-12-11 16:21:28 eklenmiş ve 239 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Türkiye Kooperatifler Fuarı hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok kooperatifi  biraraya getirdi. Fuarın açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra 171 kooperatifin temsilci ve üyeleri katıldı. Bartın’ın da temsil edildiği fuar için Ankara’ya Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş Al, Başkan Yardımcısı Süheyla Balık, Kurul Üyeleri Türkan Aydın, Aynur Göktepe Kaya, Leyla Bayraktar, Alev Tozoğlu, Ümran Bayraktar, Ticaret İl Müdürü Serpil Yüzlü ile Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara’dan oluşan bir heyet gitti.

Fuarda 171 kooperatifin yanı sıra kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve e-ticaret firmaları yer aldı. Fuar kapsamında kooperatiflerin perakende sektörünün temsilcileriyle, e-ticaret temsilcileri ve yurt dışından gelen alım heyetleriyle birebir görüşmeleri sağlandı. Bu görüşmelerin koordinasyonu için 4 gün boyunca Ticaret Bakanlığı uzmanlarından oluşan geniş bir kadro fuarda görev yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fuarın açılışındaki konuşmasında, amaçlarının kooperatiflerin üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirterek, fuarın, hem iç hem de dış ticarette daha fazla pay sahibi olunmasını sağlamak için yürüttükleri çalışmaların önemli bir aşamasını oluşturduğunu söyledi.  Türkiye'de  49 bine yakın kooperatif ve 6 milyon kooperatif ortağı bulunduğunu ifade eden Bakan Pekcan, kooperatiflerin çeşitli konularda 40’a yakın alanda faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Pekcan, kooperatif birliklerinin ekonominin büyümesine de katkı sağladıklarını vurgularken, fuar vesilesiyle her bölgeden başarı kazanmış kooperatiflerin ürün ve hizmetlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklarını da sözlerine ekledi. Bakanlığının toplamda 12 bin kooperatif ve 1,5 milyon kooperatif ortağına hizmet verme gayreti içinde olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, , hedeflerinin kooperatiflerin ekonomide ve ihracattaki gücünü artırmak olduğunu belirtirken özetle şöyle konuştu:

En elverişli sistem…

 

“Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle vurguladığı 'insanı merkeze alan büyüme' modeline de en elverişli sistem kooperatif modelidir. Kooperatifler aynı zamanda istihdam ve istikrarın da teminatıdır. Üreticinin tüketiciye aracısız ulaşabildiği kooperatifler maliyetlerin azaltılması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz, kooperatifçiliğin özünü oluşturan dayanışma ruhuna, kültürel birikime ve tecrübeye fazlasıyla sahiptir. Kooperatifçilik kültürümüzde var olan imecenin ve ahiliğin günümüzde tüzel kişilik kazanmış halidir. Bakanlık olarak hedefimiz, sadece kooperatif sayımızı artırmak değil, bu birikim üzerine kurumsal yapısı güçlü, çağın ekonomik koşullarıyla uyumlu, dünya standartlarında kooperatifler kurmaktır. Türkiye Kooperatifler Fuarı programını da bu doğrultuda hazırladık.

 

“Bakanlık olarak önemli çalışmalar yaptık”

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kooperatiflerin rolü ve önemi her geçen gün arttıyor. Sağlam bir altyapıya ve tecrübeye sahip ülke kooperatifçiliğini, çağın imkanlarıyla daha ileri noktalara taşımak için Bakanlık olarak önemli çalışmalar yapıyoruz. Bakanlık olarak, ilk kez yürütülen bir çalışmayla kooperatifçilikle ilgili birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacak ve kooperatifçiliğin ivme kazanmasına yardımcı olacak Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladık. Tarım satış kooperatif ve birliklerinin profesyonel yönetime ve etkili denetime geçmeleri yönünde yasal değişiklikler yaptık. 

 

Esnafa 10 ayda 21 milyon TL kredi kullandırıldı

 

Bugün bakıldığında, esnaf ve sanatkarın kara gün dostu olan Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ülke ekonomisinde önemli bir unsur haline geldi. Şu ana kadar 564 bin 309 esnafımıza 40 milyar lira kredi kullandırmış bulunuyoruz. Bunun sadece 21 milyar lirasını bu sene 10 ay içinde verdik. Kooperatiflerin işlemlerini kolaylaştırmak ve ülke ekonomisindeki sektör büyüklüğünü ölçebilmek için Kooperatif Bilgi Sistemi'ni oluşturduk. Sistemi günün koşullarıyla güncelleyerek aktif hale getireceğiz. Bütün kooperatiflerle ilgili üretim bilgilerine bu sistem üzerinden rahatlıkla ulaşılabilecek.

 

“Kadın kooperatiflerine özel önem veriyoruz”

 

Bir yandan da Kooperatifçilik Sektör Analizi çalışmalarını sürdürüyoruz. Zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafımızın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştık ve Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi modelini oluşturduk. Bakanlık olarak kadınlarımızın iş gücüne katılımının artırılmasına katkı sağlayan kadın kooperatiflerine de özel önem veriyoruz. 3 binden fazla ortağı bulunan 217 kadın kooperatifimiz aracılığıyla bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Bu sene 14 ilde bin 600 kadınımıza eğitim verdik.

 

Geçen yıl tren, bu yıl otobüs…

 

Kooperatiflerin ihracata yönlendirilmesini de çok önemsiyoruz. Son yıllarda tarım ürünleri ihracatında kooperatiflerin rolü arttı. Geçen yıl Sosyal Kooperatifçilik Treni uygulamasını başlattık. Şimdi daha geniş kitlelere ulaşabilmek için Kooperatifçilik Otobüsü’müzü geliştirdik. Artık trenin olmadığı yollara da kooperatifçilik otobüsümüzle ulaşacağız.”
Açılış konuşmalarının ardından Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a Kooperatifçilik Onur Ödülü'nü takdim etti.

ETİKETLER : tso kadın girişimciler
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi