Çaycuma Sera OSB için Hollanda’ya gittiler

Arasında Zonguldak Valisi ve Belediye Başkanı ile Zonguldak ve Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanları’nın da bulunduğu 13 kişilik bir heyet, Çaycuma’da hayata geçirilecek olan Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak Hollanda’da incelemelerde bulundu.
Bu haber 2019-12-11 16:10:20 eklenmiş ve 1417 kez görüntülenmiştir.

 

 

ÖZLEM KELEZOĞLU

 

Çaycuma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu’nun da aralarında bulunduğu, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığındaki Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Zonguldak TSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Zonguldak TSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya,  Tarım İhtisas OSB Müdürü Özgür Okur, ZONÇEB Müdürü Hakan Farizoğlu, Zonguldak Yatırım Destek Ofisi Müdürü Mustafa Ayhan İnanır, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Strateji Geliştirme ve Programlama Birim Başkanı Mehmet Çetinkaya, Yatırımcı firma temsilcilerinden oluşan 13 kişilik Zonguldak Heyeti, arsa tahsisi yapılan ve projesi bakanlık tarafından onaylanan Çaycuma Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili teknik incelemelerde bulunmak üzere Hollanda’ya gitti.

 

3 kentte firma ziyaretleri yapıldı

 

8 Aralık’ta İstanbul’dan hareket eden heyet; Amsterdam, Moerdijk ve Naaldvijk şehirlerinde bulunan “FloraHolland Flower Auction Naaldwijk”, “Vilosa Kalanchoe”, “Barendse Gerbera”, “Eetcafe De Bonte Haas”, “Delphy Improvement Centre”, “Agro Energy / Blue Radix”, “Van der Waal Sweet Peppers”, “GreenPack Tomato Grading and Packing”, “World Horti Centre” ve “BMC Moerdijk” gibi sera ve tarımsal faaliyetlerle ilgili firmalarda yapılan incelemeler sonrasında yurda geri döndüler.

  

Çalışmaları 3 yıl önce başladı

 

Çaycuma’da Tarıma Dayalı İhtisas OSB kurma çalışmaları, 2016 yılında başladı. Burunkaya köyü sınırları içinde yer alan ve çoğunluk hissesi Hazine’ye ait olan bir arazide Zonguldak Ticaret Sanayi Odası’nın yüzde 20, Çaycuma TSO’nun yüzde 15 ve Zonguldak İl Özel İdaresi’nin de yüzde 65 desteği ile kurulan Çaycuma Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) OSB’nin daha sonra alt yapı projesinin hazırlıklarına başlandı. 30 Nisan 2019’da 563 dekarlık Hazine arazisinin tapusu Sera OSB Tüzel kişiliğine devredildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2019 yatırım programında yer alan Sera OSB’nin alt yapı projelerinin hazırlanarak ilgili bakanlığa sunulması için de Ağustos ayı içinde hizmet alımı ihalesine çıkıldı. Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın talimatı ile Zonguldak Özel İdaresi ve BAKKA’nın üstlendiği yaklaşık 470 bin TL’lik altyapı projesinin en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

 

2020’de bir de köprü yapılacak

 

Ayrıca, Sera OSB’nin bağlantısını sağlamasının yanı sıra Çaycuma ilçesinin girişindeki trafik akışını da rahatlatması hedeflenen yeni köprü de DSİ 232. Şube tarafından 2020 yılı içinde yapılarak kullanıma sunulacak. Köprü, mevcut OSB’nin Çaycuma şehir merkezi ile Çaycuma’nın da çevre yolu ile bağlantısını sağlayacak olması açısından da oldukça önemli.

 

Bin 500 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor

 

Projesinin tamamlanması sonrasında tahsis edilen yaklaşık 350 dekarlık alanda 20-25 dönümlük parseller halinde yatırımcılarca kurulacak seralarda sebze üretimi yapılırken, üretimden dağıtım ve pazarlamaya kadar yaklaşık olarak bin 500 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

ETİKETLER : çaycuma sera osb tso hollanda
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi