Bu kez sesleriyle Ankara’yı salladılar

Yerin yüzlerce metre altında “alın karası değil, ekmek parası” diyerek kömür çıkarmak için canlarını tehlikeye atan Zonguldaklı maden işçileri bu kez sahne performansları ile herkesin takdirini kazandılar. Madenlerde kazma kürek ile sallayan Zonguldak Madenci Korosu, bu kez sesleri ile Ankara’yı salladı.
Bu haber 2019-12-10 10:08:23 eklenmiş ve 819 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZLEM KELEZOĞLU

Türkiye’de kömür denince akla gelen ilk il olan Zonguldak’ta madencilerin kurduğu koro, Ankara’da verdiği konser ile büyük beğeni topladı. Zonguldak maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu, geçtiğimiz hafta sonu Ankara Yenimahalle’de bulunan Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezi’nde muhteşem bir konser verdi.

Konser için sahneye baretleri ve madenci kıyafetleri ile çıkarak çok güzel bir görüntü sergileyen madenciler, seslendirdikleri eserler ile konser için salonu dolduran yüzlerce kişi tarafından dakikalarca alkışlandılar.

 

 

Herkes oradaydı

 

Zonguldak Kent Konseyi, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ve Ankara Zonguldaklılar Derneği’nin girişimleriyle gerçekleştirilen konser için Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezi’ne gelenler arasında; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları, Belediye Başkanları, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, GMİS eski yöneticileri, TTK eski genel müdürleri, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de vardı. Konseri Ankara’da yaşayan çok sayıdaki Zonguldaklı da izledi.

 

 

“Allah ayaklarına taş değdirmesin”

 

5-7 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 23. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Türk-İş Genel Başkanlığı’na seçilen Ergün Atalay seçim sonuçlarının belli olmasının ardından ayağının tozuyla konsere katıldı. Burada bir konuşma yapan Atalay, şunları söyledi:

“Bir saat önce yeniden Türk-İş’in Genel Başkanı seçildim. Ben seçimden sonra, Adapazarlıyım, Adapazarı’na gidiyorum. İlk başkan olduğum zaman rahmetli annem sağdı önce onun elini öpüyorum. Sonra okulu ziyaret ediyor, sonra Zonguldak’ta madene iniyor, sonra da Türk-İş’e geliyordum. Bu akşam Adapazarı’na gideceğim, annem rahmetli oldu, Pazartesi onun mezarını ziyaret edeceğim. Salı günü de Zonguldak’a geleceğim. Tam buraya gelince neyin ne olduğunu anladım. Ben evime geldim. Bu kardeşlerimin ben ağabeyleriyim. Bu davetten dolayı Türk-İş Başkanlar Kurulu olarak bir heyet oluşturduk. Burada Ağaç-İş’in başkanı, Maden-İş’in başkanı, Harp-İş’in Başkanı var. Ben madenci kardeşlerimin gözlerinden öpüyorum, Allah, ayaklarına taş değdirmesin.”

 

 

Tunç, tebrik etti

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da konserin ardından kısa bir değerlendirmede bulunarak “Zonguldak Madenci Koromuzun konseri mükemmeldi. Dünyanın en zor ve meşakkatli mesleğine sahip madencilerimiz bizlere bu akşam muhteşem bir konser sundular. Yerin yüzlerce metre altında karaelması yeryüzüne çıkararak ekmek mücadelesi veren madencilerimizin müzik yetenekleri görülmeye değerdi. Her birini tebrik ediyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkürler.” dedi.

Konserde madenci kıyafetleri ile sahneye çıkan koronun konseri büyük beğeni topladı. Madenci Korosu’na program sonunda çiçek takdim edildi.

ETİKETLER : Bartın Ankara Yenimahalle Zonguldak Madenci Korosu Yılmaz Tunç
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi