Bartın Barosu: “Kadınları değil, kadın cinayetlerini durdurun”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve arasında Bartın Barosu’nun da bulunduğu 81 ilin barosunun yanı sıra Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM), kadına yönelik şiddeti protesto etmek ve kadın cinayetlerinin son bulması için alınması gereken tedbirlerin arttırılması talebiyle İstanbul’da düzenlenen barışçıl gösteriye güvenlik güçlerince müdahaleyi protesto ettiler. Yapılan ortak açıklamada, “Kadınları değil, kadın cinayetlerini durdurun” denildi.
Bu haber 2019-12-10 09:44:40 eklenmiş ve 301 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Şili’deki kadınların dünyaya yayılan danslı prostestosu "Las Tesis"in benzerini İstanbul Kadıköy'de gerçekleştiren kadınlara polisin müdahalesi sonucu 7 kişi gözaltına alınmıştı.

Başta kadın örgütleri olmak üzere ülke genelinde pek çok sivil toplum örgütü barışçıl bir amaçla kadına yönelik şiddeti protesto için düzenlenen eyleme polisin müdahalesini kınayan açıklamalar yaparken, arasında Bartın Barosu’nun da bulunduğu Türkiye Barolar Birliği ile TÜBAKKOM’dan da kınama açıklaması geldi.

 

Ceren’in üzüntüsü yaşanırken…

 

Yapılan ortak açıklamada, Türkiye’de kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, Ordu’da hiç tanımadığı bir cezaevi firarisi olan Özgür Artuç adlı bir kişi tarafından Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in katledilmesinin üzüntüsünün ve dehşetinin yaşandığı bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahale kınandı. Açıklamada şöyle denildi:

 

Demokratik hakkın kullanımı

 

“Kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltılar, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesidir. Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır.

 

Terk kelepçe kabul edilemez

 

Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.

 

Devletin yükümlülüğü

 

Kadına yönelen şiddeti önlemek, devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uygulamış olduğu şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz.

Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz. 

ETİKETLER : Bartın İstanbul Ordu kadın cinayeti Ceren Özdemir Şili Bartın Barosu Türkiye Barolar Birliği TÜBAKKOM Las Tesis
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi