Zonguldak Havaalanı’nın kaderi ne olacak?

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Saltukova beldesindeki Zonguldak Havaalanı’nın bölgemiz için önemi herkesin malumu. Söz konusu havaalanını daha aktif kullanabilmek için Zonguldak ve Bartın’da yıllardır süren mücadele son günlerde sanki farklı bir boyut kazanıyor gibi.
Bu haber 2019-12-10 09:25:16 eklenmiş ve 1535 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bölgemizin Filyos Vadi Projesi ile daha da büyüyecek olan potansiyeli çerçevesinde Zonguldak Havaalanı’nın pistinin uzatılarak biraz daha genişletilmesi tartışmaları sürerken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi teknik ekibinin pistin genişletilmesine ihtiyaç olmadığı yönünde görüş bildirdiği ortaya çıktı. Konuya ilişkin olarak Zonguldak’ta yayıp yapan İmza Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın, pisti uzatmak için ise 3 milyon TL bulmaya çalışıldığını belirterek, “Mevcut pist bizim 10 yıl işimizi görecektir. Bu süreçte Filyos Projesiyle birlikte oluşacak kargo hareketini karşılayabilecek hava alanı için yer tespiti yapılacak” demesi, Bartın’da “İlimiz bu gelişmelerin neresinde?” sorusunun dillendirilmesine neden oldu. Kentin gelişiminde lojistik imkanlarının ve özellikle de havaalanının önemini bilen çevreler şimdilerde Bartın Valiliği’nden konuyla ilgili yapılacak kamuoyu bilgilendirmesine çevirmiş durumda.

 

 

Atlas Global’in uçağı alınınca…

 

Zonguldak ile Almanya arasında yolcu taşımacılığı yapan Atlas Global yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle elindeki küçük Airbus uçaklarının alınması nedeniyle Almanya uçuşlarını da diğer uçuşları ile birlikte durdurması ile yeniden gündeme gelen “Ne olacak Zonguldak Havaalanı’nın durumu?” sorusuna hala yanıt bulunabilmiş değil. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya Zonguldak Havaalanı’nı kullanarak gidip gelen bölge sakinlerinin konuya ilişkin ısrarlı soruları üzerine bilet hizmeti veren Biletim.de ekibi adına Bayram Keçeci, sosyal medya aracılığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“2020 yılı Zonguldak seferlerinin düzenlenmesi için Saltukova Havalimanı’nın pistinin uzatılması gerekmektedir. Pist uzatma çalışmaları yapılmadığı takdirde Saltukova Havalimanı’na seferler düzenlenmeyecektir.  Bunun nedeni ise bu yıl seferleri düzenleyen Atlas Global Havayolları’nın Airbus uçağının trafikten alınması ve piyasada Saltukova Havalimanı’na inecek uçak bulunmaması veya belirli Havayolları’nın Zonguldak’a uçmak istememesidir. Avrupa Zonguldaklılar Derneği ve Zonguldak Havalimanı yetkilileri, pist çalışmaları için gerekli makamlarda başvuruları yapmış olup onayını almışlardır. Lakin su ana kadar yetkili kurumlar tarafından bir çalışma gerçekleşmemektedir. Umarız çok acil pist uzatma çalışmaları gerçekleşir. Biz de 2020 yılında Zonguldak Saltukova Havalimanı’na seferlerimizi düzgün şekilde gerçekleştirebiliriz. Seferlerimizi şu anki durumda Atlas Global ile gerçekleştiremeyeceğiz. Havayolları iflas durumunda farklı havayolları ile seferlerimizin düzenleneceğini belirtmek isteriz.”

 

 

Son BAKKA toplantısında konuşuldu

 

Zonguldak Havaalanı’nın pisti ile ilgili sıkıntı 27 Kasım Çarşamba günü Zonguldak’ta gerçekleştirilen Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Kasım ayı olağan toplantısında gündeme gelmişti. Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığındaki BAKKA Yönetim Kurulu Toplantısı’na; Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Karabük Valisi Fuat Gürel, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Zonguldak İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, Karabük İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Yıldırım, Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, BAKKA Genel Sekreteri Muhammed Ali Oflaz ile ajans uzmanları katılmıştı. Toplantıda; BAKKA’nın 2020 yılı çalışma programı 2016 -2020 stratejik planı ve personel alım sürecinin görüşüldüğü belirtilirken her üç ilde yayın yapan bazı yerel basın organlarında çıkan haberlerde; Zonguldak ve Bartın illerinin yöneticileri havaalanı ile ilgili yapılacak yatırımlara sıcak bakarken, Karabük ili temsilcilerinin ise destek vermeye sıcak bakmadıkları iddia edilmişti.

 

Karabük sıcak bakmıyor!

 

Zonguldak Havaalanının pistinin uzatılması ve genişletilmesine destek verilmesi gündeme gelirken özellikle Karabük yetkililerinin konuya sıcak bakmaması nedeniyle destek vermedikleri ifade edilirken, konuya ilişkin en detaylı açıklama ise Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’tan gelmişti. Zonguldak Valisi Bektaş, Zonguldak Havaalanıyla ilgili gelinen noktayı ve hedeflerini Zonguldak İmza Gazetesi’ne açıklamıştı.

 

 

DHMİ: “Genişletmeye gerek yok”

 

Havaalanı’nın uydu üzerinden görüntüsü ve diğer benzer illerdeki hava alanlarını incelediklerini belirten Vali Bektaş, pistin sorunlarını çözmek için DHMİ nezdinde görüşmeler yaptıklarını, pistin 250 metre uzatılmasının maliyeti olan 3 milyon lirayı bulma gayreti içinde olunduğunu söylemişti. Pistin genişletilmesinin masrafının 10 milyon lira olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Vali Bektaş, “Teknik yetkililer genişletilmeden de 250 metre uzatarak uçuşların yapılabileceğini belirttiğinden şuanda genişletmeyi düşünmüyoruz. THY ile de büyük 180 kişilik uçakların inmeleri için kriterlerini öğrenip, son kararı ona göre vereceğiz” derken 10 yıl sonrasının vizyonuna ilişkin de önemli açıklamalar yaptı.

 

Yeni havaalanı için 2 yer tespit edilmiş

 

Zonguldak Havaalanı’nın önümüzdeki 10 yılın ihtiyacını karşılayacağını sözlerine ekleyen Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Filyos Projesi’nin hayata geçmesi ile oluşacak kargo hareketini karşılayabilmek amacıyla düşünülen yeni hava alanı için de 2 yer tespit ettiklerini sözlerine ekledi.

 

Nisan’a kadar çözülmesi hedefleniyor

 

Pist uzamaması ve genişlememesi durumunda yurt dışından 2020 yılında uçuşların olmayacağı yönündeki gelişmelerin hatırlatılması üzerine Vali Bektaş, konunun tekrar gözden geçirileceğini ve yeni dönem uçuşlarının başlayacağı Nisan ayına pist sorununu çözmeyi hedeflediklerini açıkladı.

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Saltukova Karabük Almanya Atlas Global BAKKA Erdoğan Bektaş Filyon Vadi Projesi Zonguldak Havaalanı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi