2020 bütçesi tam 133 milyon 209 bin TL

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bu hafta görüşmelerine başlanacak olan 2020 yılı Bütçe Kanunu Teklifi’ne göre; Bartın Üniversitesi’ne 2020 yılı için 133 milyon 209 bin TL ödenek ayrıldı.
Bu haber 2019-12-10 09:19:35 eklenmiş ve 653 kez görüntülenmiştir.

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’na göre Bartın Üniversitesi’nin 2020 yılı ödeneğinin 133 milyon 209 bin TL olduğunu açıkladı.

 

3 yıl için 424.7 milyon TL

 

Bütçe tahminine göre 2021 yılı için 141 milyon 365 bin TL, 2022 yılı için 150 milyon 141 bin TL ödenek öngörüldüğünü belirten Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesi’ne önümüzdeki 3 yıl için bütçeden ayrılan toplam ödenek miktarının 424 milyon 715 bin TL olduğunu bildirdi.

 

 

20 bin öğrenci hedefine az kaldı

 

Bartın Üniversitesine ayrılan ödeneklerle yeni kampüs alanındaki fakülte binalarının ve yeni kampüs alanı düzenlemelerinin tamamlanacağını ve üniversitenin 20 bin öğrenci hedefinin üzerine çıkacağını belirten Tunç, şunları kaydetti:

“Bartın ilimizin gelişiminde bir lokomotif olan Üniversitemizin büyümesinde emeği olan başta Rektörümüz olmak üzere, akademisyen ve idarecilerimize ve ilimiz yöneticilerine teşekkür ediyorum.

 

“Hayalini bile kuramazdık”

 

Bu ödenek rakamları, AK Parti iktidarından önce hayal dahi edilemezdi. 17 yıllık iktidarımız süresince Türkiye’yi 4 kat büyüttük. Bu büyümeden Bartın fazlasıyla nasibini almaya devam ediyor. Bartın´da tamamladığımız 7 milyar lira tutarındaki ve halen devam eden 7 milyar lira tutarındaki kamu yatırımı her şeyi açıklamaya yetiyor.”

 

“Bartın’ı üniversite ile büyütüyoruz”

 

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesini 2008 yılında 3 fakülte ile kurulduğunu ve her yıl yeni fakülte ve bölümlerin açılması ile sürekli bir büyüme ivmesi sağlandığını belirtirken, “Bartın’ı üniversite ile büyütüyoruz” dedi. Bartın Üniversitesi’nin şu an itibariyle Mühendislik Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Orman, Edebiyat, Eğitim, Fen, İslami İlimler, Spor Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri olmak üzere 9 Fakülteye sahip olunduğunu anımsatan Milletvekili Tunç, Bartın Meslek Yüksekokulu, Ulus Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslekyüksekokulu olmak üzere 3 Meslekyüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 1 Yüksekokul ve Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerden oluşan 3 enstitü ve 14 Araştırma Merkezi ile Bartın Üniversitesi’nin hızla geliştiğini ve 17 bin 547 öğrenci, 601 Akademik personel, 387 İdari personel, 186 programa ulaşıldığını söyledi.

 

 

Yatırımlar sürüyor

 

Ulus’a Meslek Yüksekokulu’nun, Kurucaşile’ye de Bartın Meslek Yüksekokulu’nun bazı programlarının açıldığını anımsatan Milletvekili Tunç, Amasra’ya da fakülte açılması ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade ederken, “Kutlubeyyazıcılar’da üniversitemizin bin 200 dönümlük yeni kampüs alanındaki Rektörlük binası, kütüphane, derslikler, laboratuvar binaları ile sosyal tesislerin yapımı da tamamlanmak üzere” dedi.

 

Yurt kapasitesi 9 bine ulaşacak

 

Yılmaz Tunç, Bartın Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak adına ilimizde devam eden yurt çalışmalarıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Önceki akademik yılın başında 2 bin 500 kişilik kız öğrenci yurdunun açılması ile birlikte Bartın’da Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’nun yatak kapasitesinin 4 bin 829’a yükseldiğini hatırlatan Milletvekili Tunç, “Bartın Üniversitesi kampüs alanında inşaatı devam eden yeni bin kişilik yurt ile birlikte yurtlarımızdaki öğrenci kapasitesi 5 bin 829’a yükselecek. Şiremirçavuş Mahallesi’nde inşaatına başlanan 2 bin 800 kişilik erkek öğrenci yurdunun da önümüzdeki akademik yıla yetişmesi planlanıyor. Böylece ilimizde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlardaki öğrenci kapasitesi 9 bine ulaşmış olacak” diye konuştu.

Milletvekili Tunç, açıklamasının son bölümünde, Bartın Üniversitesi’nin kurulması ve ardından ayrılan ödeneklerle gelişmesini sürdürüyor olmasından dolayı başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara, üniversitenin yönetici ve akademisyenlerine teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi AK Parti Yılmaz Tunç
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi