AK Kadınlar, Dünya Kadın Hakları Günü’nü unutmadı

AK Parti Çaycuma Kadın Kolları Başkanı Gülsan Geldi, AK parti iktidarlarında kadın hakları konusunda pek çok gelişme yaşandığını anımsatırken, “Kadının eğitimde, istihdamda ve siyasette elde ettiği her kazanım Türkiye'nin medeniyet yolundaki başarısının göstergesi olacaktır” dedi.
Bu haber 2019-12-06 16:59:12 eklenmiş ve 964 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

(Haber Merkezi) - Geldi, 5 Aralık “Dünya Kadın Hakları Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.Parti binasında Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte kameraların karşısına çıkan Geldi, Türk kadınına seçme seçilme hakkının verilişinin 85’inci yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirtirken, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 5 Aralık 1934'te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vererek Türk kadınının çok sayıdaki Avrupa ülkesinden yıllar önce bu demokratik hakka kavuşmasını sağladığını söyledi. Geldi açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

Türk toplumunun gelişmesinde kadının rolü büyük

 

“Dünya tarih sayfalarını incelersek, kadına Türk’ler kadar değer veren ve yücelten ikinci bir milletin olmadığını çok açık biçimde görebiliriz. Türk kadını, ailede söz sahibi olduğu kadar siyasi ve ekonomik ilişkilerde, devlet yönetiminde de söz sahibi olmuştur. Türk toplumunun gelişip yükselmesinde kadınlarımızın katkısı büyük olmuştur. Tarihimiz, büyük adamları ve nesilleri yetiştiren analarımızın örnekleri ile doludur. Gerek Cumhuriyetin kuruluşundan önce, gerekse sonra başarıları ile tarihe geçen analarımız bu günlere gelmemizi sağlamışlardır.

Kurulduğu günden itibaren aileye ve kadınlarımıza yönelik çok sayıda yapısal reform ve yasal düzenlemeleri hayata geçiren AK Parti gerçekleştirdiği icraatlarla, TBMM’de çıkardığı yasalarla başta Anayasa olmak üzere Medeni Kanun, Türk Ceza Kanunu, İş Kanunu gibi alanlarda çok önemli yasal düzenlemelerle, kadın-erkek eşitliğinin hukuki zeminini güçlendirerek kadın haklarının uygulamaya geçirilmesi adına önemli mesafeler alınmıştır. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık tanınması yönündeki Anayasa değişikliği referandum ile kabul edilmiş, kadınlarımız lehine yapılacak düzenlemelerin eşitlik ilkesine aykırı olamayacağı güvence altına alınmıştır. Kadının eğitimde, istihdamda ve siyasette elde ettiği her kazanım Türkiye'nin medeniyet yolundaki başarısının göstergesi olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, nesillerin eğitiminde ve yetişmesinde sevgi ve şefkat kucağı olan, her şeyimizi borçlu olduğumuz kadınlarımızın mevcut haklarının korunması, yeni ve kalıcı kazanımlar sağlanması temennisiyle, başta şehit ve gazi anneleri ile şehit ve gazi eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ nü içten dileklerimle kutlar, selam ve saygılarımı sunarım.”

ETİKETLER : ak parti çaycuma kadın kolları
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi