BÜTÇE BELLİ OLDU

Bartın İl Genel Meclisi’nin 20 gün süren zorlu Kasım ayı toplantıları, Vali Sinan Güner onuruna verilen akşam yemeği ile sona erdi. Kenan Dursun başkanlığındaki toplantıların son gününde İl Genel Meclisi’nde 2020 Mali Yılı Performans Planı ile Çalışma ve Yatırım Programı’nı kapsayan 2020 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçesi 55 milyon TL olarak oy birliğiyle kabul edildi.
Bu haber 2019-12-06 16:57:09 eklenmiş ve 2104 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

 

İl Genel Meclisi Başkanı Dursun, Kasım ayı toplantılarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Meclis’in 2019-2023 Mali Yılları Kapsayan 5 Yıllık Stratejik Plan’daki hedefleri öne alarak “Performans Planı” ile “Çalışma ve Yatırım Programı”nın hazırlandığını, bunları kapsayan gelir ve gider bütçesinin de 55 milyon TL olarak oy birliği ile kabul edildiğini söyledi. Bu anlayış içerisinde yürütülen çalışmalarla  2020 Mali Yılı Bütçesi’nin toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir bütçe olmasına özen gösterdiklerini belirten Dursun, gerçekçi bütçe yapmanın önemine dikkat çekti. Dursun, 7. Dönem İl Genel Meclisi olarak halkı umutsuzluğa düşürmeden ve kendilerine var olan güveni boşa çıkarmama gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

 

Yıl yıl bütçeleri değerlendirdi

 

2014 yılından bu yna Meclis’in bütçeler konusunda başarılı olduğunu belirtirken, şunları söyledi:
“30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde 100’lük gelir gerçekleşmesi yaşandı. 6. Dönem Meclisi’nin ilk bütçe dönemini açık vermeden kapattığını 2005 yılından bugüne tüm bütçe çalışmaları göz önüne alındığında ‘en başarılı bütçe çalışması’ olarak tarihe geçmiştir. İlk bütçesini böylesine önemli bir başarıyla gerçekleştiren Meclisimiz her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilke başarıyla imza atmıştır. Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz 2016 bütçesinde de yüzde 98’lere ulaşan bir gerçekleşme yaşandı. 2017 bütçesinde ise 1 milyon fazla vererek bir ilki yaşadık. 2018 bütçesinde ise gelir gerçekleşmesi ve bütçe fazlası açısından Özel İdare tarihinde bir rekor kırıldı ve bütçe 1 milyon 800 bin TL fazla verdi. 2019 rakamlarında da önemli bir şaşma yaşanmayacağından ve burada da aynı başarıyı yakalayacağımızdan şüphe duymuyorum. Bildiğiniz üzere bütçeler öngörü çerçevesinde tahmini gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Geçmiş 5 yılın başarısındaki en önemli sır ‘ayağı yere basan ve kimseye boş umut vaadetmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması’. Bunun yanı sıra yine son 5 yılın ortalama yatırım giderlerinin toplam bütçeye oranının yüzde 44’lerde olması da tesadüf değil. Bu anlayış başarıyı kaçınılmaz kılıyor.”

 

“Yatırımlar borçsuz bir yekilde sürdürülüyor”

 

2020 Mali Yılı Bütçesi’ndeki kalemlere ilişkin de bilgiler veren Başkan Dursun, personel giderlerinin bütçenin yüzde 28’ini, cari giderlerin yüzde 33’ünü, yatırım giderlerinin ise yüzde 45’ini kapsadığını söyledi. Böylesine önemli bir rakamı yatırıma dönüştürebilen İl Özel İdaresi sayısının çok az olduğunu savunan Dursun, “Kendi bütçesi içerisinde borçsuz olarak yatırımlarını istikrarla sürdüren sayılı Özel İdarelerden biri olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu bağlamda 55 milyon olarak belirlenen 2020 yılı bütçesi de hizmet bekleyen tüm kesimlere yansıtılarak planlandı” dedi. Kenan Dursun, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

Yol ve içme suyu çalışmaları

 

“2019 yılı programlarıyla 38 milyonu bulan çalışmalarla içme suyu ve ulaşımda tarihi çalışmalara imza atıldı. 2019 yılı KÖYDES, Özel İdare ve ek programlar dahilinde bin 950 km’lik yol ağı içerisinde il genelinde yapılan çalışmalarla; 3,2 km 1. kat asfalt, 51,8 km sıcak asfalt, 11 km ıslak beton ve 67,9 km de kuru beton ile yol yapıldı. 43,7 km kilitli parke taşı ile yol düzenleme işleri tamamlanacak. 5 km stabilize yol yapımı ile 19 km malzemeli bakım, programları da yıl sonuna kadar tamamlanacak.

13 yıldan bu yana Özel İdare, KÖYDES ve Ek Programlarla ilimizde bin 181 km 1. kat asfalt, 298,8 km sıcak asfalt, 70 km ıslak beton ile 92,9 km kuru beton yapılırken, 262 km stabilize yol yapımı, 223,7 km de kilitli parke taşı ile yol düzenleme işi gerçekleştirildi. Ayrıca 2019 yılı sonu itibariyle bin 950 km lik yol ağının bin 864 km’sinde yol standartları yükseltildi. 13 yıl önce yüzde 23’lerde olan asfalt oranının bugün yüzde 90’lara ulaşması tesadüf değil. 2005 yılında çıkan 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun yetkiyi yerel meclislere devretmesiyle bu başarı ortaya çıktı.

 

Gelecek yıl 107,4 km yol çalışması yapılacak

 

İçme suları ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarında da 2019 yılında 84 proje uygulama çalışması tamamlandı. Yol standartlarını yükseltecek çalışmalara 2020 yılı programlarında da yer verdik. Özellikle kırsalda yaşayan hemşehrilerimizin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Yol ve Ulaşım Hizmetleri’ne ayrılan 14 milyon 693 bin 238 TL ödenek ile 67,5 km sıcak asfalt, 13,9 km kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi, 6,4 km kuru beton, 13,3 km stabilize, 2,3 km ıslak beton ile 4 km 1. kat sathi kaplama asfalt işleri gerçekleştirilecek. Programlarda gelecek yıl 107,4 km yol çalışması yer alıyor.

 

Eğitim yatırımları

 

Milletvekilimiz  Sayın Yılmaz Tunç’un da gayretleriyle Milli Eğitim Bakanlığı, son 13 yıl içerisinde Bartın’a 41 adet modern eğitim yuvası kazandırdı. Bunun için başta Sayın Tunç olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine teşekkür ediyoruz. Merkezi hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de katkı verilmesi son derece önemli. Yerelde hizmet eden bir Meclis olarak biz de eğitim yatırımlarını son derece önemsiyoruz. Her yıl bütçemizden eğitime ayrılan ödenekler sayesinde ilimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi hedefliyoruz. Bu nedenle 2020 yılı bütçesi içerisinde eğitim yatırımlarına 8 milyon 990 bin TL ödenek ayrıldı. Bunun 2 milyon TL’si eski Ticaret Lisesi Okulu’nun yerine yapılacak Ömertepesi Ortaokulu inşaatı için ayrıldı. 2 milyon 634 bin TL yakacak ve tefrişat alımlarına ayrılırken, 3.5 milyon TL ile 25 okulun büyük onarımları ve okul bahçesi müsait olan 3 okulumuzda sentetik saha düzenlemeleri planlandı. Yine 840 bin TL ile tüm okullardaki küçük onarımlar karşılanacak. 2019 yılı Çalışma Yatırım Programı’nda 2.5 milyon TL ödenek ile bir önceki yılın yatırım programında yer alan Ömer Tepesi Ortaokulu, 2020 yılı programlarıyla da desteklenerek 4.5 milyon TL ödenek ile yapım ihalesi gerçekleştirilecek.

 

Tarıma destek devam edecek

 

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün ödeneği ise 600 bin 530 TL. Bu ödenek ile yem bitkileri, meyveciliği geliştirme, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve İdaremiz bünyesindeki Toprak Tahlil Laboratuvarında toprak analiz işlemleri ile tarımsal alanda destekler devam edecek. Meyvecilik ve hayvancılıkla yapan çitçilerimizin her iki alanda da desteklenmesine devam edilecek. Toprak Tahlil Laboratuvarı, çiftçilerimizin en düşük maliyetlerle topraklarını analiz ettirebilecekleri şekilde çalışmalarını sürdürecek. İçme suyu ve alt yapı çalışmalarının projelendirme işleri de KÖYDES programlarına yetiştirilecek şekilde hazırlıkların tamamlanacak. Bunun yanında köylerimizdeki içme suyu depo ve tesislerinin modernize çalışmaları KÖYDES ödenekleriyle aksatılmadan sürdürülecek.

 

Sağlığa 465 bin 800 TL ödenek

 

Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne de bütçeden 465 bin 800 TL ayrıldı. Bu kapsamda Kurucaşile Dizlermezeci köyü aile sağlığı binası yapına 130 bin TL, İl Sağlık Müdürlüğümüzün ve Amasra Kaymakamlığı’nın talebiyle kale içerisinden yukarıdaki mahalleye ulaşabilecek standartların dışında olan ambulans hizmetlerinde kullanılmak üzere yeni araç alımına 125 bin TL ayrıldı. Yine 6 adet çöp toplama aracıyla köylerimizdeki çöp toplama hizmet alanının genişletilmesi amaçlandı. Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde 5 yıldır büyük bir başarıyla devam eden sahillerimizdeki can kurtaran hizmetleri de sürüyor. Bu kapsamda Büyükkızılkum, Hatipler, Mugada, Güzelcehisar ve Çakraz plajlarında günümüz teknolojileri kullanılarak 4 adet jet ski, 2 adet jet botla ve 19 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmeti veriyoruz. 2020 yılında jet ski  sayısını 5’e çıkaracağız. Mugada sahilinde yapılan düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akını yaşandı. Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajları da büyük ilgi gördü. Bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz'in çeken akıntısının tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakaları bu hizmet öncesinde onlarca ölümlü vakanın yaşanmasına neden oluyordu. 5 yıldır yürütülen çalışmalarla boğulma tehlikesi geçiren bin 600 vatandaşımıza müdahale edilerek canları kurtarıldı. 2016 yılında sadece 1 vaka ölümle sonuçlanırken, 2017, 2018 ve 2019’da ölümle sonuçlanan phiç bir boğulma vakası yaşanmadı.

 

Spor yatırımları

 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılı bütçesi içerisinde de ilimizin amatör spor kulüpleri ve BAL Ligi’nde mücadele eden takımlarımıza 105 bin TL’lik bir bütçeyle ayni yardımlar yapıldı. 180 bin TL ile Karahüseyinli, Serdar ve Zafer Köyleri’nin futbol sahaları modernize edildi. 320 bin TL bedel ile Amasra Stadyumu Tribün Yapımı işi ihale edildi. İhale sürecinin ardından 30 günlük süre içerisinde de  Amasra Futbol Sahası’nda 600 kişilik modern tribünler spor severlerin hizmetine sunulacak. 2020 bütçesiyle de yine amatör spor ve sporcuların desteklenmesine devam edeceğiz. Bu kapsamda ata sporumuz Karakucak Güreş Turnuvaları’nın çok daha modern bir alanda yapılabilmesi için Geriş, Gerişkatırcı, Yanaz ve civar köylerimizin müştereken kullanabilecekleri Yanaz köyü sınırları içerisinde 3 bin metrekarelik alanda modern bir güreş müsabakaları meydanını Bartın’a kazandıracağız.

 

İmar Planları tamamlanacak

İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzün 2019 yılında 371 bin TL olarak belirlenen ödeneği ile Bartın genelinde uygulamalı imar planları yapılarak 18 uygulamaları sayesinde ilimizdeki sorunlu alanların imar problemlerinin çözümüne katkı sağlandı. Gelişme alanı olarak belirlenen yerlerde yapılacak alt ölçekli planlarla da Bartın’ın doğru yönde gelişmesine katkı sağlayacağız. Bu çerçevede  geçmiş yıllarda sahil kesiminde başarılı çalışmalara imza atmıştık, 2020 yılında da bu çalışmaların kapsamını genişleteceğiz. 25 binlik planda üniversitemizin bulunduğu Kutlubeyyazıcılar Köyü civarındaki İl Özel İdaremizin sorumluluk alanında bulunan Çeştepe ve Esenyurt köylerimizin uygulama imar planlarını tamamlayacak, bu bölgede üst ölçekli planla belirlenmiş olan konut, sanayi ve ticaret alanlarını koruyacağız.

 

Filyos Projesi ile entegre çalışmalar yürütülecek

 

Tüm plan çalışmalarıyla ilimizin gelişim sürecini büyük ölçüde etkileyecek olan Filyos Projesi’ne hızlı entegre olması gereken başta turizme uygun deniz sahillerimiz ile üniversite etrafındaki gelişme alanı hızlı ve doğru planlayarak Bartın’ı geleceğe taşıyacak planları hayata geçireceğiz.

Arıt Revize İmar Planları onaylandı. Sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları yapıldı. Yine aynı alan içerisinde 18 uygulamaları da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuları verildi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. Madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacağız. Büyükkızılkum Köyü’nde planı yapılmayan 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planları da ornaylandı. Sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önü açıldı. Bu bölgede 18. Madde uygulamaları tamamlandı ve tapu tescil işlemleri yapılarak tapuları mülk sahiplerine teslim edildi.

Yine 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar plajının koruma amaçlı imar planı da onaylandı. Bu plana bağlı yürütülen Güzelcehisar’daki lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak yürüyüş yolu ve seyir terası ile diğer düzenlemeler 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programına alındı ve projenin ilk iki etabı tamamlandı. Projenin altyapı peyzaj çalışmaları da sürüyor. İl Özel İdaresi olarak Bartın’ın tüm plajlarını planlı bir şekilde geliştirmeye kararlıyız.”

Başkan Dursun 2009-2019 yılları arasında  İl Genel Meclis Kararları ile Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde toplam 217 çocuk parkı, 480 noktaya yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, 2019 yılı içerisinde 500 bin TL ödenek ile Plan Proje Müdürlüğü’nce 20 köye çocuk parkı,100 noktaya da yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, bu çalışmaların gelecek yıl da sürdürüleceğini söyledi. Bunun için 2020 bütçesinde çocuk parklarına 310 bin, yolcu bekleme duraklarına da 110 bin TL ödenek ayırdıklarını belirten Dursun, yapılacak çalışmalar ile köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Dursun, sözlerinin sonunda, İl Genel Meclisi çalışmalarına katılan ve destek veren herkese teşekkür etti.

ETİKETLER : bütçe il genel meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi