Tuna Mahallesi’nde kanser taramaları yapıldı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Tuna Mahallesi’ndeki kadınlara yönelik kanser taramaları gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-12-06 10:44:37 eklenmiş ve 3852 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Çağımızın ölüme sebebiyet veren en önemli hastalıklarından biri olan kanser ile ilgili farkındalığı artırararak erken teşhis ile doğurabileceği olumsuz sonuçları en aza indirgemeyi hedefleyen Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, il genelindeki kanser tarama faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda son olarak Tuna Mahallesi’nde Muhtar Nihan Taner aracılığıyla kadınların bilgilendirilmesini sağlayan Sağlık Müdürlüğünden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, kanser taramalarının; kanser henüz oluşmadan ve belirti vermeden önce ileride kansere neden olabilecek hücreleri teşhis etmesi açısından çok önemli olduğu vurgulandı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Erken teşhis edilen kanser hücrelerinin tedavisi ve iyileşme oranı yüksektir. Bu durumun bilincinde olan Tuna Mahallesi Muhtarı Nihan Taner, mahallesinde ikamet eden, uygun yaş aralığındaki kadınların KETEM'de kanser taramalarını yaptırmalarına yardımcı oldu. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü kurum aracı ile KETEM'e getirilen kadınların Rahim Ağzı ve Meme Kanseri Taramaları yapıldı. Kanser taramaları ile ilgili sosyal sorumluluk girişiminden dolayı Nihan Tamer'e ve kanser taramalarını yaptırarak destek veren Tuna Mahallesi kadınlarına örnek davranışlarından dolayı teşekkür ederiz.”

 

Erken teşhis hayat kurtarır

 

Bartın İl Sağlık müdürlüğü yetkilileri, 30-65 yaş aralığındaki kadınların 5 yılda 1 Rahim Ağzı, 40-69 yaş aralığındaki kadınların 2 yılda 1 meme, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerin de 2 yılda 1 bağırsak kanser taramalarını, tamamen ücretsiz olarak KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinde yaptırabileceklerini anımsatırken, “Erken teşhis hayat kurtar” uyarısında bulundular.

ETİKETLER : kanser taraması tuna mahallesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi